5G nedir? 5G ne getirecek?

İÇİNDEKİLER

Mobil teknolojilerin adeta alıp başını gittiği bir atmosferdeyiz. Hayatımıza henüz birkaç sene önce dahil olan 4G’ye adapte olmaya çalışırken 5G’nin ayak sesleri şimdiden duyulmaya başlandı diyebiliriz. Henüz bilgi düzeyinin sınırlı düzeyde olduğu 5G ile ilişkin her geçen gün yeni haberler gelmeye başlıyor. Telefonlarımız artık neredeyse yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası durumunda. Yaşamımızın odak noktasına yerleşen cep telefonlarımızla, pek çok ihtiyacımıza yanıt bulabiliyoruz.

Gittikçe kıymeti daha da artan mobil teknolojiler, kullanıcılarına her sene biraz daha hız ve biraz daha nitelikli kullanıcı deneyimi vadediyor. Telefon kullanıcılarının önemli bir çoğunluğu telefonlarındaki internet hızından tam anlamıyla memnun değil. Özellikle kağıt üzerinde bizi heyecanlandıran bir proje olmasına rağmen 4G’den tam anlamıyla verimli bir şekilde faydalanamıyor oluşumuz bu konudaki hevesimizin deyim yerindeyse kursağımızda kalmasına neden oldu.

5g.jpg

Bu tip yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olabilmek için öncelikle kullandığımız cihazların teknik olarak buna uygun düzeyde olması gerekiyor. Onun dışında yaşadığınız bölgenin fiziki koşulları ve altyapısı aynı şekilde söz konusu projede vadedilen internet hızlarına çıkıp çıkamayacağımızı belirliyor. Pek çok olumsuz nedenden dolayı 4G, daha doğrusu ülkemizde kullanılan biçimiyle 4.5G teknolojisinden tam anlamıyla verimli şekilde yararlanamadık diyebiliriz. En basit örnekle bugün HD kalitede olan ir orta metraj filmi indirmek için bile en az 1.5 saatin geçmesi gerekiyor. Üstelik bu sürenin en sorunsuz koşullara göre hesaplandığını söyleyelim. Çok yakında yaygınlaşmaya başlayacak olan 5G teknolojisi bu anlamda bizi biraz daha fazla heyecanlandırıyor ve umutlandırıyor.  

5G ile alakalı uzun zamandan bu yana evrensel bir yarış söz konusuydu. Dünyanın önde gelen teknoloji devleri arasında kazanan şimdilik Güney Kore gibi görünüyor. Bu heyecan verici teknoloji 2020 senesi içinde ilk kez Güney Kore’de resmi anlamda kullanılmaya başlanacak. Bu tip teknolojilerin geçiş ve adaptasyon süreçleri elbette uzun sürelere yayılabiliyor. Dolayısıyla sistemin ancak 2022 senesine dek tüm dünyada oturacağı ve sabit bir hale gelebileceği tahmin ediliyor. 5G için henüz tam olarak netleşmiş bir takvimden söz edilemiyor; ancak kesin olan tek şey ticari kullanımının 2020 senesi içinde Kore’de başlayacağı. Tüm dünyada heyecan yaratan bu gelişme, Güney Kore için de bir gurur vesilesi. Ülkede üç ayrı şirket geçtiğimiz günlerde 5G için dev bir adım attı bile.

 

5G sayesinde ultra düzeyde bir hızla video izlemek, indirmek ve karşıya ulaştırmak mümkün olacak. Bu yüksek hız için oldukça  sağlam bir bant genişliğine ihtiyaç var. Bu konuda oldukça iddialı olan 5G, ihtiyaç duyulan ve özlenen hızı temin edeceğe benziyor. 4G teknolojisinde  1 saniye içinde 1 gigabit veri aktarımı mümkündü. Bu, kullanıcılar için aslında tatmin edici gibi dursa da bu hıza hiçbir zaman ulaşılamıyordu. 5GB teknolojisinde aynı hızın saniyede 10 gigabite çıkacağı söyleniyor. Elbette aynı mantıkla, pek çok engelleyici faktörden ötürü bu hız düzeyine yaklaşmak yine çok zor olacaktır; ancak her durumda 4G teknolojisinden çok daha

güçlü bir yapının geleceği kesin. İletişim firmalarının şimdiden 5G  için sıraya girdiklerini söyleyebiliriz.

5G’de geriye dönük uyumluluğun (3G, 4G) mümkün olması, kullanıcıları da ciddi anlamda rahatlatacak gibi duruyor. 5G teknolojisinin egemen olduğu alanlarda multi giriş çıkış antenleri kullanılacak. 5G yalnızca hız konusunda iddialı bir teknoloji değil, aynı zamanda farklı sektörlerde de aktif şekilde kullanılabilecek. Kısacası 5G kablosuz bağlantıya dair bütün ezberleri bozacak bir teknoloji. 5G teknolojisinin biz kullanıcılara neler vadettiğine detaylı şekilde bakalım.

5G Teknolojisi Neleri Değiştiriyor?

5G’yi yakından takip eden uzmanların beyanlarına bakacak olursak bu yeni teknolojinin yaşamımıza ciddi renk katacağı kesin. 5G tam anlamıyla kullanıma hazır hale geldiğinde yaklaşık olarak bin kat daha fazla mobil veriyi kontrol edebileceğiz. Bu gerçekten de inanılmaz bir seviye. Telefon dışında ev eşyalarında ya da satış cihazlarında da aktif biçimde rol alacak olan 5G teknolojisinin ekonomiye ciddi ölçüde katkıları olacak.  Dünyanın pek çok üniversitesinde daha şimdiden 5G’nin yaşamımıza muhtemel etkileri üzerine makaleler yayınlanmaya başlandı. 5G ile beraber her şeyden önce uçtan uca gerçekleştirile bağlantıların hızlarında çok ciddi bir artış söz konusu olacak. Büyük veri bugün için en çok ihtiyaç duyulan kavramlardan bir tanesi.

5G’nin değer katacağı bir diğer alan sürücüsü olmayan otomobiller ile akıllı ulaşım olanakları. Nihayetinde bu tip teknolojilerde saniyelik gecikmelerin bile önemi büyük. Gerek trafik kazalarının gerekse de trafik sıkışıklığının dolaylı yoldan önlenebilmesi adına 5G’ye büyük önem veriliyor. Öte taraftan oyun sektörü de büyük bir iştahla şu anda 5G’yi bekliyor. 4G teknolojisiyle sağlıklı veri aktarımı yapmak pek mümkün değil. Bu anlamda 5G online oyun tutkunları için yeni bir dönemin başlangıcı olacak gibi…

Türkiye’de Son Durum Ne?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de 5G’nin nasıl değişiklikler yaratacağı merak konusu. Geçtiğimiz gün Türk Telekom’dan bu konuda nihayet önemli bir adım geldi.  Türk Telekom, 5G’nin tam olarak ne olduğunu, nasıl bir teknolojik altyapıya sahip olduğunu, hangi sektörleri ne düzeyde etkileyeceğini kapsamlı bir biçimde, “5G Beyaz Kitap” isimli bir çalışmayla aktardı. Oldukça faydalı bir çalışma olan 5G Beyaz Kitap, konuya dair merak edilen pek çok soruya yanıt içeriyor. Türk Telekom adına açıklama yapan Strateji ve Planlama Müdür Yardımcısı Fırat Yaman, 5G’nin çoğalan iletişim ihtiyaçlarına tatmin edici düzeyde cevap verecek bir teknoloji olduğunu vurguladı. Ayrıca Yaman, 2020 sonrasından başlamak kaydıyla 5G’nin kademe kademe büyüyüp gelişeceğini, gelişim sürecinin 3G ve 4G’ye kıyasla daha yavaş gerçekleşeceğini belirtti.


Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...