Açık port sorgulama nasıl yapılır?

İÇİNDEKİLER

 

Açık port sorgulama nasıl yapılır?

 

Pek çok kişi bilgi edinme, dizi veya film izleme, müzik dinleme, finansal işlemler yapma ve eğitim alma gibi pek çok işlemi internet üzerinden yerine getirmektedir. Bu nedenle de bilgisayar ve internet ile ilgili terimler günlük hayatta kişilerin sıklıkla karşısına çıkar hale gelmiştir. Bilgisayarlar internete bağlanırken IP numarasını kullanır. Her bir bilgisayarın kimliği olarak kabul edilen bir IP numarası bulunur. Bu sayede bilgisayarlar sahip olduğu istemci ile sunucu arasında bir haberleşme ağı kurar. İstemci sunucuya ulaştığında port vasıtasıyla bağlantı kurma amacı bildirilmiş olur. Kısaca port tanımlamak suretiyle bilgisayarda soyut bir bağlantı noktası oluşturulur. Böylelikle istemci ve sunucu arasındaki etkileşim tamamlanır.   

Port Nedir?

Her bir bilgisayar diğer bilgisayarlardan ayrışmasını sağlayan bir IP adresine sahiptir. Her bir IP adresi de sanal veri yolu anlamına gelen portlara bölünmüş durumdadır. Portun kelime anlamı liman olarak Türkçeye çevrilebilir. Ancak bilgisayar dilindeki tam karşılığı köprü olarak nitelendirilir. Port bilgisayarın uzaktan veri almasını ve veri iletmesini sağlayan temel bir köprüdür. Portlara bölünen IP adresleri sayesinde aynı IP adresi üzerinden farklı programlarla kullanılmak suretiyle veri alışverişinde bulunulabilir. Aynı anda aynı bilgisayar üzerinden 110 numaralı port kullanıp mailler okunurken 80 numaralı port üzerinden de web sitesi görüntülenebilir. Port numaraları 0’dan 65535’e kadar aralıkta değer alabilir. 

Portlar TCP ve UDP olmak üzere iki farklı kısımda incelenir. UDP İngilizce User Datagram Protokol kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise kullanıcı veri bloğu iletişim kuralları olarak ifade edilir. TCP ise İngilizce Transmission Control Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı ise iletim kontrol protokolü olarak nitelendirilir. UDP verileri bağlantı kurmaksızın karşı tarafa iletir. Gelişmiş bilgisayar ağlarında kullanılır. UDP sayesinde en az düzeyde protokol mekanizması ile uygulama programları arasında mesaj iletimi yapılır. TCP ise gönderimi yapılan veriler için özel bir TCP kabul paketi iletir. Bu kabul paketi sayesinde bilgisayara ulaşan paketlerden hangi byte’lık bölümün doğru olarak alınıp alınmadığını gösterilir. TCP UDP’ye kıyasla daha güvenilirdir. 

Port Nasıl Açılır?

Port açma işlemi her marka modem için farklılık gösterir. Bu işlem için öncelikle hangi protokolde port açmak istenildiğinin bilinmesi gerekir. TCP veya UDP portlarından hangisi açılmak isteniyorsa atılacak olan adımlar ona göre çeşitlilik gösterir. TCP protokolü sayesinde hiçbir veri kaybı olmadan sunucudan istemciye veri aktarılır. Tüm verilerin ulaştığı sunucunun verdiği teyit ile doğrulanır. UDP protokolü ise veri ulaşımının teyidi hakkında bilgi vermez. Bu protokolde esas olan husus veri iletim hızıdır. İnternet üzerinden çoklu oyuncu ile oyun oynanırken sürate ihtiyaç duyulduğu için UDP portları daha önem kazanır. 

Port türüne karar verildikten sonra sabit bir IP numarasına ihtiyaç duyulur. Bunun sebebi ise bilgisayara atanmış olan portların IP numarası değiştiği durumda çalışmayacak olmasıdır. Bilgisayara sabit IP adresi vermek için modemin sahip olduğu IP adresinin bilinmesi gerekir. Başlat simgesine tıklanarak “çalıştır” komutu yazılır. Açılan iletişim kutusuna “cmd” yazılıp tamam denir. Böylece siyah ekran açılır. Bundan sonraki aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Açılan siyah ekranda Ethernet kartı bulunur. Burada IPv4 adresi görülür ve bu adres modemin aldığı otomatik IP’yi ifade eder. Bu otomatik IP’nin sabit hale getirilmesi gerekir. IPv4’ün alt kısmında “default gateway” adresi yazılır. Bu da modemin IP’sini gösterir. Bu iki rakam not edilmelidir. 
  • Masaüstünün sağ alt köşesindeki ağ simgesine tıklanıp “Ağ ve Paylaşım Merkezi” açılır.
  • Daha sonra “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” kısmı seçilir ve hangi ağ bağdaştırıcısı aktif ise ona sağ tıklanıp özelliklere girilir.
  • Özelliklerde “internet protokolü sürüm 4” yazılı yere çift tık yapılır ve “İnternet Protokolü Sürüm4 (TCP/IPv4) kısmında “aşağıdaki IP numarasını kullan” seçeneği işaretlenir. Buraya da önceden not edilen default gateway IP numarası yazılır. Buraya 192.168.1.2 ve 192.168.1.254 arasında bir numara verilebilir.
  • Sonra alt ağ maskesi kısmına tıklanılıp kontrol edilir. 
  • “Varsayılan ağ geçidi” kısmına gelinir ve DNS sunucusu kısmına 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 ya da 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yazılır. Bu şekilde bilgisayara sabit bir IP adresi tanımlanmış olur.

Sabit IP tanımlandıktan sonra modemin ara yüzün giriş yapılır ve port açma işlemine başlanır. İnternet tarayıcısına modemin IP’si yazılır, kullanıcı adı ve şifre de girilip ara yüz açılır. Buradan “port yönlendirme” tıklanır. Açılan sekmedeki “yeni” kısmına tıklanıp gereken portlar açılır.

Port Adresinin Açık Olup Olmadığı Nasıl Test Edilir?

Açık portun sorgulanabilmesi için www.canyouseeme.org adresine girilir. Açılan ekranda bilgisayarın sahip olduğu IP adresi görülür. Ekrandaki port sorgulama kısımlarına önceki adımlarda anlatıldığı üzere açılmış olan bir port yazılır. Bu şekilde kolay bir şekilde açık port sorgulama işlemi yerine getirilmiş olur. 


Ayşe Yeren
Ayşe Yeren
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...