Android TV Nedir?

İÇİNDEKİLER

Günümüzde pek çok cihazda önemli dönüşümler yaşanıyor. Özellikle akıllı cihazların yaygınlaşması, cep telefonlarında radikal değişimler yarattı. Bu trendden nasibini alan tek cihaz elbette cep telefonu değil. Günümüzde televizyon izleme alışkanlıkları da tamamen değişmiş durumda. Bugün LED televizyonların büyük bir çoğunluğu akıllı televizyon statüsünde. 

Smart TV İşlevi Görüyor

Akıllı TV ya da Smart TV olarak ifade edilen cihazlar, televizyon izleme deneyimine çok özel bir boyut kazandırdı. Akıllı televizyonlar, basit internet bağlantısı sayesinde interaktif içeriklere ulaşmanızı sağlıyor. Youtube başta olmak üzere pek çok popüler uygulamayı bu tip akıllı televizyonlar sayesinde izlemek mümkün. Ayrıca sosyal medya sitelerine, burada yer alan uygulamalar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Televizyonu bilgisayar mantığıyla çalıştıran akıllı televizyon teknolojileri, artık neredeyse her eve girmeye başladı. Evinde doğrudan akıllı bir televizyonu bulunmayan kişiler için Google önemli bir fırsat sundu. Tanıtımı 2014 yılında Google tarafından yapılan Android TV sayesinde televizyonunuzda Smart TV olmasa dahi bunu dışarıdan entegre edebileceksiniz.

Oyun ve Uygulamalardan Yararlanın

Akıllı televizyonlara ait filmler, TV programları, uygulamalar ya da oyunlar, hiçbir sorun yaşamaksızın Android TV ile evinize geliyor. Android TV Smart TV yazılımlarında olduğu gibi izleme deneyimlerinize ve alışkanlıklarınıza göre size bazı öneriler sunuyor. Sesli arama özelliğine sahip olan Android televizyonlar, hem telefonlardan hem de tabletlerden kontrol edilebiliyor. Dilerseniz Android TV platformunda, Google Play Store’da bulunan uygulamaları ya da oyunları indirebilirsiniz. Hatırlanacağı üzere Google’ın daha önce “Google Tv”  adında benzer bir projesi daha bulunuyordu. Android TV’nin ise ne düzeyde bir başarı yakalayacağı merak konusu. 

Aldığınız televizyonda Smart TV özelliği yer almıyorsa boşu boşuna üzülmeyin. Android Box cihazı sayesinde geleneksel televizyon cihazınız, bir anda yeni nesil bir televizyona dönüşecektir. Bugün televizyonlar, yazılım açısından bilgisayarlarla yarışır hale geliyor. Bu durum yakın bir gelecekte çok daha heyecan verici bir düzeye gelecek gibi görünüyor. Android Box sayesinde uygun fiyata pratik bir şekilde akıllı televizyon sahibi olmanız mümkün. Normal koşullarda Smart TV özelliği bulunan bir televizyonu satın almak oldukça pahalı. Televizyonda böyle bir özelliğin bulunması, onu oldukça pahalı yapabiliyor. Smart özelliği için bu kadar fazla para vermek yerine benzer işlevi gören Android TV’den yararlanabilirsiniz.

Bilindiği üzere Android günümüzde hemen her yerden karşımıza çıkabilen, popüler bir işletim sisteminin adıdır. Android kavramına bugün sadece cep telefonlarında değil, tabletlerde televizyonlarda saatlerde arabalarda, kısacası pek çok alanda rastlıyoruz. Akıllı televizyonlardaki Android işletim sistemi, kullanıcılara vadedilen özelliklerin çok daha hızlı şekilde aktarılmasını sağlıyor. 

Android TV ile Ne Yapılabilir?

Android TV Box teknolojisi ile normal bir akıllı televizyon ile yapılabilen pek çok şeyi uygulamak mümkündür. Örneğin Netflix, Digitürk Play, Blu TV, Tivibu Go, Youtube, Facebook gibi uygulamalara sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Tabi bu platformlara ayrı ayrı üyeliğiniz olmalı. Özel televizyon platformlarına ait ücretli üyeliğiniz olsa dahi akıllı televizyon platformlarında izlemek için ekstra ücretler talep edilebiliyor. Bu durum akıllı tv teknolojisiyle doğrudan ilgili değildir, tamamen uygulamanın ücret politikasıyla açıklanabilir bir durumdur. Android Tv Box ile ücretli veya ücretsiz oyunları oynayabilir, çeşitli uygulamaları çalıştırabilir, USB , klavye ya da fare gibi donanımlar takabilir, tarayıcı üzerinden internete bağlanabilir ya da media player mantığıyla kullanabilirsiniz. Görüldüğü üzere Android TV’nin çok geniş bir hizmet alanı vardır. Oldukça uygun fiyatlar karşılığında Android TV sahibi olabilirsiniz.

Android TV Nasıl Kullanılır?

Android Box TV’yi kullanmak adına cihazın üzerinde yer alan bağlantı giriş uçlarını kullanabilirsiniz. HDMI, USB ya da Ethernet gibi giriş seçenekleri arasından size uygun olanını tercih etmeniz mümkün. Daha iyi görüntü alabilmek adına HDMI girişini kullanmanızı önerebiliriz. Diğer yandan şarj adaptörünün bir tarafını cihaza, diğer tarafını prize takmalısınız. Şarjın takılmasıyla birlikte cihaz kullanıma hazır vaziyete gelecektir. İnternet bağlantısını sağlamak adına dilerseniz doğrudan Ethernet kablosunu bağlayabilirsiniz. Bunun yanında yakınınızda bulunan bir modem sayesinde kablosuz bağlantı kurulumu yapabilirsiniz.  

Android TV Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Android TV Box, yani bir diğer adıyla Android televizyon kutusu almak için bugün pek çok seçenek bulunuyor; ancak önemli olan nereden aldığınızdan ziyade, cihazın niteliği. Android TV alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerin başında dahili depolama alanı ve ram özelliği geliyor. Bilhassa cihazın raminin en az 2 GB olmasına özen gösterin. İnternet yayınlarının ara bellek sayesinde izlenebildiğini unutmayın. İyi bir ram, ara belleğe alma hızınızı olumlu yönde etkileyecektir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, ses sistemidir. Android TV genelde 5.1 ses sistemine sahip oluyor. Ses, kopyalama işlemlerinde video ile aynı kalitede sıkıştırılıyor ve bu sayede kayıp yaşanmıyor. Android TV kutunuzda H 265 video sıkıştırma özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle Blue Ray teknolojinden dolayı filmlerin, videoların boyutları 10 GB’ın üzerine çıkmaya başladı. H 265 videoları verimli şekilde sıkıştıran bir format olarak karşımıza çıkıyor.


Ayşe Yeren
Ayşe Yeren
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...