ARPANET Nedir?

İÇİNDEKİLER

ARPANET, Amerika Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi tarafından hazırlanan ilk paket dağıtım ağına verilen isimdir. ARPANET için aynı zamanda internetin öncüsüdür de diyebiliriz. İnternetsiz olmanın neredeyse zulüm sayıldığı, elimizin altında sosyal mecralarımız olmadan adeta yarım kaldığımız şu dönemde ARPANET’e çok şey borçluyuz desek yeridir. Her şey ARPANET’in tasarım aşamasıyla başladı. Bu aşamanın temelini Lincoln Laboratuvarı bilim insanlarından biri olan Larry Roberts attı. Geliştirdiği paket dağıtım yöntemiyle gelecek nesiller için önemli bir adıma vesile olmuş oldu böylelikle.

1572880554_images.jpg

ARPANET nasıl geliştirildi?

Tarihler 1968’i gösterdiğinde artık ARPANET’in tüm planları oluşturulmuş, ilgili mercilerce onaylanmış ve toplam 140 kuruluşa başvuru yapılmıştı. Bu başvurunun amacı ARPANET’in satılması için yapılacak açık arttırmayla fiyatın belirlenmesiydi. Henüz çok yeni bir oluşum olduğundan ve daha önce bilinmeyen ve derin sularda yüzüldüğünden 140 şirketin hepsi birden olumlu karşılamadı bu yeniliği. Bunca şirket arasından yalnızca 12 şirket bu isteğe cevap verse dahi yılın sonunda bu sayı 2’ye kadar düştü. En nihayetine ARPANET’in ihalesi bir yıl sonra yani 1969 yılında BBN şirketinin oldu.

Özel olarak tasarlanan arayüzler ve bağlantılarla ARPANET’in geliştirilmesi için zaman harcandı. BBN kısa sürede küçük ekibi olmasına rağmen projeyi geliştirdi. Bir sistem kurdular; bu sistem donanım ve dünyanın ilk paket dağıtımından oluşuyordu. 9 ay gibi bir sürede sistem tamamlandı.

                1572880712_images-2.jpg

DARPA nedir?

DARPA, Amerikan ordusuna ek çalışan bir kurum. Açılımı Defence Advanced Research Projects Agency. DARPA aynı zamanda askeriye tarafından kullanılmak üzere yeni teknolojiler üretmekle sorumlu olan bir ABD Savunma Bakanlığı Ajansıdır.

ARPANET ilk kez hangi amaçla kullanıldı?

ARPANET’in ilk kullanıldığı yerler üniversiteler ve araştırma birimleri oldu. Kaliforniya Üniversitesi ile SAE’de bulunan işlemciler arasında ilk bağ kuruldu. Bu bağ 21 Kasım 1969 tarihinde gerçekleşti ve 5 Aralık 1969 tarihinde tamamlandı. ARPANET zamanla daha da ilerledi ve gittikçe daha fazla sunucunun bağlanması sonucu ARPANET günümüz internetinin çıkış noktası haline geldi. ARPANET beraberinde bir efsaneye de tanıklık etti. Özellikle oluşum aşamasında hakkında pek çok iddia ortaya atıldı. Bu iddialardan biri de ARPANET’in kullanım amacıyla ilgiliydi. Söylenenlere göre ARPANET’in amacı nükleer saldırılara karşı koymaktı. Her ne kadar bu iddia yalanlansa da döneminde epey yankı uyandırmıştı. ARPANET bu iddiaların aksine zamanla toplumun da desteğini aldı ve internet tarihi içerisine gelişimini sürdürdü ve günümüzün vazgeçilmezi haline geldi.

ARPANET, ilk kurulduğunda çok basit bir sistemdi ve az çok anlaşılırdı fakat zaman içerisindeki gelişimini belki de bu sistemin çalışanları bile beklemezdi. ARPANET ilk başlarda sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti ve özel kullanıcılara kapalıydı. 1970’li yıllarda bu fikir daha da gelişti ve elektronik posta ortaya çıktı. 1980’li yıllar ise teknolojik açıdan oldukça önemliydi. Alan adlarının kullanılmaya başlandığı bir dönemdi. İnternetin tabiri caizse patlama yılları ise 1990’lı yıllar. Dünya bildiğimiz anlamıyla yani şu an ki kullandığımız haliyle 1991 yılında tanıştı. Adı World Wide Web yani www. Zaman içinde site sayıları büyüdü, host sayısı milyonlara ulaştı ve girişimciler için yepyeni bir kazanç kapısı doğmuş oldu. Bankalar, alışveriş mağazaları ve daha pek çoğu sanal şubelerini açtı ve internetteki ilk reklam ekranlara düşmüş oldu. ARPANET fikri ile başlayan bu “internet gelişimi”, gelecek nesil internetinin de en önemli zinciri olarak hafızalarımızda yerini almış oldu.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...