Bulut çözümleri güvenli mi?

İÇİNDEKİLER

Özellikle fotoğraf, video, haritalama gibi saklanması gereken büyük boyutlu görsel ya da işitsel yönlü materyallere sahip iş alanlarında bunları saklamak giderek zorlaşan bir konu. Görsel dosyaları ya da ses dosyalarını saklamak, kayıtları arşivlemek oldukça fazla yer tutuyor. Her ofisin kendine göre bir arşivi var. Buna elektronik evraklar da müşterilerinizin bilgi ve belgeleri de dahil. Bu yüzden bulut çözümlerine hayatımızda yer açmak zorundayız.

Bilgisayarların kendi hafızasında saklamanın imkansız olacağı dev boyutlu tüm materyali, her türlü dosyayı depolamamıza yarayan bu sistemlere ihtiyacımız var. İnternet erişiminiz olan her durumda kolayca ve tasasız şekilde tüm dosyalarınıza erişebilmek hem de güvenlik ve depolama gibi teknik şeylerle uğraşmamak için en mantıklı çözüm bulut depolama oluyor. Sürdürülebilirlik açısından en iyi geleceği vaat eden bu çözümler rakipsiz görünüyor.

bulut.jpg

Kısaca Bulut bilişim

Bulut bilişim yani “Cloud Computing” genellikle verilerinizin internet aracılığıyla saklanmasını ve dilediğinizde erişiminizi garanti altına alan depolama ve arşivleme sistemidir. Her geçen gün kapsamı biraz daha genişlemektedir. Yalnızca dosyaların saklanması değil yedeklenmesi, erişim olanaklarının ve güvenliğin sağlanması gibi avantajları da vardır. Üstelik teknoloji sayesinde bu sistem yalnızca büyük verileri saklamakla kalmıyor, artık aynı zamanda tercihleri, uygulamaları, bunları kullanırken yaptığınız seçimlerinizi de buluta kaydedebiliyorsunuz.

Bütün bunların ardında yatan sizin yaşamınızı kolaylaştıran bir teknoloji oluyor. Uzaktan erişim oldukça cazip. Ancak diğer yandan her şeyinizi paylaşılan bir alana yüklemiş sayılmaz mısınız? Hem dev boyutlardaki yükün altına siz girmiyorsunuz, hem de yedekleme ya da güvenlik sizin sorumluluğunuzda olmuyor. Ama pek tabii tam bu noktada belli soru işaretleri de beraberinde gelmekte. Buluta sakladığınız verilerin korunması en güncel konulardan biri.  

Bulut çözümlerinde güvenlik

Verilerimizin ötesinde şirketimizin uygulamalarını da buluta yüklerken güvenliğini bir noktada elbette sorgulayabiliriz. Burada altını çizmek gereken en önemli unsur kullanıcının sorumluluğu olmakta, gözden kaçırmamakta fayda var... Bulut çözümleri oldukça yüksek güvenlikle işleyen bir sisteme sahip ancak güvenlik ihlali yapan kullanıcılar kendileri için tehlikeye davetiye çıkarıyor. Yani önlem alarak ve kurallara sıkı sıkıya uyarak bulut kullanımınızı güvenli hale getirmek sizin elinizde... Minimal yönetici çabası gerektirdiğinden bahsetmiştik. İşte bu dev depolama olanağının size düşen kısmı güvenliğinize özen göstermek.

Bulut güvenliğiniz için ipuçları

Etkili olarak faydalanacağınız ve en yüksek verimi alacağını bir bulut teknoloji tecrübesi için nelere ihtiyacınız var kısaca inceleyelim:

  • Yedekleme: Daima yedekleme konusunda aldığınız hizmetin gerçekleştirildiğinden emin olun, onayınız gerekiyorsa ihmal etmeyin.
  • Güvenli Depolayıcı: Veri merkezinizin güvenlikle ilgili titiz davrandığından emin olun
  • Şifre Protokolleri: Standart şifre güvenliğine özen gösterin, örneğin gerçekten güçlü şifreler kullanın ve gizliliklerini ihlal etmeyin
  • Bilgi Edinin: Bulut çözümünü kullandığınız hizmet sağlayıcı ortadan kalkarsa ya da siz hizmet sözleşmesini sonlandırırsa bilgilerinize ne olacağını bilin.
  • Test Edin: Güvenlik ve yedeklemeye dair her özelliğin çalışır durumda olduğunu kontrol etmekten ve tatbikat yapmaktan öte güvenlik önlemi olamaz.

Uzaktan her dilediğimiz içeriğe erişim sağlayan bulut bilişimin de böylesi küçük noktalarla aslında daha güvenli kullanılabileceğiniz biliyor muydunuz? Hizmeti aldığınız isime dair ve hizmete dair bilgili olmak oldukça önemli.

Yakın takip

Madem konu erişebilirlik sizin de verilerinizi yakın markaja almanızda fayda var. Çalışanlarınızın uzman kişiler olmasından ve bilgili olmalarının yanında seçkin yaklaşımlarından da yararlanabilirsiniz. Her cihazdan erişilip yirmi dört saat takip edilen bir sistem daha güvenilir olacaktır.

Bulut teknolojisinden şirketinizin yararlanmasıyla verileri garanti altına alabilmelisiniz. Yükleme sırasında aynen fiziksel dünyada var olan mallar gibi en fazla oranda açık verilmekte. Yani şirketinizin ya da müşterilerinizin verileri buluta yüklenirken tehlikeli açıklar vermemeye dikkat edecek uzmanlara ihtiyacınız oluyor. Güvenlik risklerine karşı önlem almakta kullanabileceğiniz pek çok denetleme mekanizması bulunuyor. Uygulama, altyapı desteği, şeffaflık politikası, güvenlik sistemleri ile olası tehditlere karşı otomasyon ve de uyarı sistemleri somut olarak kurtarıcı sayılacak işlemler.

Verileriniz çevresinde gerçekleşen beklenmeyen olaylar takibe alınmalı, analiz edilerek izlenmeli. Sağlayıcınızla iletişiminizin iyi olması ve çalışanların güvenlik anlayışı bu noktada oldukça önemli durumda bulunuyor.  Bulut depolamanız için çözüm sağlayıcısı seçiminde siz de bunları yapabilecek profesyoneller tercih etmelisiniz. Destek, cihaz bakım ve performansı takibi, sistemin rutin izlenmesi gibi hem güvenlik hem de bütünüyle sisteme dair bir sürdürülebilirlik garantisi sunan firmalar seçmeli. Değer verdiğiniz verileri kime emanet ettiğinize aman dikkat!

Bulut teknolojisi geleceğe taşıyor

İşte bütün ihtiyaç duyduğunuz, arşivlemek istediğiniz verilerin sizin için güzelce saklandığı hakikaten kapasitesi bunlara yetecek güçlü bir bilgisayar ile depolanması fikri gittikçe uzakta kalan bir fikir . Neredeyse demodeleşti. Çünkü bu seçenekte fiziksel olarak bir makineye bağlanmak belli bir sınır üzerinde kalan büyüklükteki dosyalarınızın arşivi için kolaylıktan çok zorluk demek.

Bilgisayar sisteminiz şirketiniz için bir tür erişim çözümü olmaktan ziyade daha çok önünüze çıkan hayli de zorlu engeller halini almaya başlıyor. Örneğin bir arıza durumunda kurduğunuz sistemin tamiri ve sistemin devre dışı kalması gibi sorunlar sizi çok fazla önlem almaya itiyor. Daima yardım ekibi gerekecek ve  ek bir yedekleme işlemi için hem masraflara boğulacak hem de vakit harcayacaksınız. Artacak olan bir diğer kalem de güvenlik harcamaları olursa işin içinden çıkılmaz. Bunları göz önünde bulundurunca bulut teknolojilerinin gelişimi ve geleceği parlak görünüyor. Popülerliği ve gelişimi bunlardan iyi etkilenecek. Üstelik güvenlik için de aynı umutla yaklaşabiliriz. Teknik sorunlardan uzak bir kullanım için özenli bir bulut kullanıcısı olmanız yeterli.


Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...