DuckDuckGo nedir?

İÇİNDEKİLER

DuckDuckGo, 2008 yılında kurulmuş bir arama motorudur. Google, Bing ve Yahoo gibi daha büyük isimlerin arkasında dünyada şu anda en fazla tercih edilen sekizinci en popüler arama motorudur. DuckDuckGo şu anda diğerleri arasında şu anda Chrome veya Firefox gibi kendi web tarayıcısını sunmamakla birlikte, kullandığınız tarayıcı ne olursa olsun, özel olarak arama yapabilme ve çevrimiçi etkinliklerinizin üçüncü taraflarca mobil veya masaüstünde izlenmesini önlemek için bir uygulama ve tarayıcı uzantısı sunmaktadır. 

DuckDuckGo, temel olarak hiçbir kişisel bilgiyi toplamaz veya paylaşmaz. DuckDuckGo ayrıca gizlilik politikasının en üstünde kişisel bilgilerin toplanması ya da paylaşılmasına yönelik hassasiyetini açıklama bölümünde detaylıca belirtmektedir. Diğer arama motorlarında, genellikle (özel olarak arasanız bile), arama ölçütleri sadece arama motoruyla paylaşılmakla kalmaz bununla birlikte bu aramayı yaptıktan sonra ziyaret ettiğiniz sitelerle de paylaşılır. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde, bilgisayarınız genellikle IP adresiniz gibi bilgileri o siteyle paylaşılmış olunur. DuckDuckGo diğer arama motorlarında farklı bir yol izleyerek aramayı yaptığını konular veya ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili olarak diğer arama motorlarından farklı bir yol izleyerek bu tarz kişisel bilgilerin toplanması ve paylaşılmasını engellemektedir. 

Bununla birlikte DuckDuckGo, ismi arkasında ayrıntılı veya gizli bir hikayeye sahip değildir. İsim şirketin kurucusu Gabriel Weinberg’in  basitçe hoşuna gittiği için tercih edilmiştir. DuckDuckGo ismi kendi ile aynı isimdeki bir oyundan türetilmekle beraber herhangi bir metafor içermemektedir. Bununla birlikte arama moturu tıpkı arama motoru olan Google’ın fiil haline dönüşmesi gibi DuckDuckGo’da fiil olarak “Duck” kelimesini kullanmaktadır. 

DuckDuckGo ayrıca kurulduğu 2008 yılından bu yana ciddi şekilde artan kullanıcı sayısı ile oldukça hızlı bir şekilde büyümeyi başarmıştır. Şirket o tarihten bu yana her yıl neredeyse %50 oranında büyüme ivmesi yakalamıştır. DuckDuckGo arama motorunda, 2019 senesinin ilk 20 gününde günlük ortalama 33.964.034 arama yapılmıştır. 

Seni İzlemeyen Arama Motoru

DuckDuckGo kendini "seni izlemeyen arama motoru" olarak tanımlamamaktadır . Kullanıcıları takip etmek için çerez kullanmamaya söz veren motor, IP adresinizde dahil kullanıcılar hakkında ise herhangi bir kişisel bilgi toplayamadığını söylemektedir. Bu arama motorunun kurucusu Gabriel Weinberg, benimsedikleri bu tarz bir gizlilik politikalarını kişilerin arama geçmişinin kendilerinden dahi gizlendiği şeklinde yorumlamaktadır. 

DuckDuckGo ayrıca şifrelenmemiş sürüm yerine bir sitenin şifreli (HTTPS) sürümünü otomatik olarak çeker. (Bu özellik HTTPS Everywhere Firefox eklentisinden sonra modellenmiştir.) DuckDuckGo Vikipedi, Facebook, Twitter ve Amazon dahil olmak üzere şifrelenmiş sürümleri işaret etmek için birçok önemli siteden bağlantıları otomatik olarak değiştiren şifreli bir sürüm sunmaktadır. Bu uygulama popülaritesini artırırken tüm tarayıcılar ve arama motorları henüz olarak bunu yapmazlar. 

Bu arama motoru aynı zamanda arama geçmişinizi kaydetmez. Bu, aramalarınızın zaman çizelgesi olmadığı ve yasa uygulayıcıların yasal soruşturmalar kapsamında talep edebileceği bir dava olmadığı anlamına da gelmektedir. Ayrıca, arama alışkanlıklarınızın, bu bilgiler izlenmediğinden korsanlara karşı savunmasız olduğu anlamına gelmektedir. (Aramaları kurtarır, ancak toplu, tanımlanamayan bir şekilde yapar. Yazım hataları gibi şeyler söz konusu olduğunda arama performansını artırmak için bu bilgileri kullanılabilmektedir)

DuckDuckGo Nasıl Kullanılır?

DuckDuckGo'yu herhangi bir tarayıcıda kullanabilirsiniz. Başlamak için sadece DuckDuckGo.com'a gidin. DuckDuckGo’nun ana sayfası Google ve diğer arama motorlarının ana sayfalarına benzemektedir. Sitenin logosu üsttedir ve merkezde ve bunun altında bir arama alanı bulunmaktadır. Aramanızı normalde yaptığınız gibi yazarak ve  bilgilerinizin paylaşılmadığını veya izlenmediğininden emin olarak web'de gezinebilirsiniz.

Nasıl Verimli Hale Getirilebilir?

Bununla birlikte taramayı daha verimli hale getirmek için kullanacağınız birçok pucu numarası da bulunmaktadır. DuckDuckGo’nun en kullanışlı özelliklerinden birisi “bangs”dir. “Bangs” sayesinde internetin tamamında anında arama yapabilmek mümkün kılınmaktadır. DuckDuckGo ayrıca bir kronometre dahil bazı kullanışlı yerleşik özelliklere de sahiptir. Taramada “Kronometre” yi aradığınızda yukarıdaki kronometre aracı sonuç olarak açılır. Bunlara ek olarak DuckDuckGo belirli bir şehirde bulunan restoran ve işletmeleri aramak için kullanışlı bir panel sunmaktadır. Tarama sonucunda restoranların kullanıcılar tarafından yıldız değerlendirilmesi ile birlikte açık veya kapalı saatleri ve konumu gibi bilgileri de sağlamaktadır. Sonuç olarak DuckDuckGo filtrelenmemiş ve tarafsız sonuçlara ihtiyacınız olduğunda kullanmanız gereken arama motorudur.


Ayşe Yeren
Ayşe Yeren
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...