get free quote

Gelişen teknolojinin yüzümüzü güldürdüğü detaylardan biri bugün konumuz: EFT. Banka açıldı, kapandı, öğle tatiline girdi, tüh yetişemedim derdini büyük oranda azaltan bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Siz bakmayın yenilik dediğimize elbette uzun yıllardır hayatımızda olan bir online ödeme aracı. EFT ile banka kuyruklarına girmeden, zahmetsizce ve pratik olarak para transferi yapabilmek mümkün. Sık sık havale ile karıştırılır, bu yazımızda ikisinin farkına da değineceğiz. Gelin önce bizi bir sürü evrak, prosedür derdinden kurtaran ve günün 24 saatine işimizi gücümüzü sığdıramadığımız zamanların en büyük kurtarıcısı hakkında biraz sohbet edelim.

                 images

EFT nedir, ne işe yarar?

EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi. Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen transfer işlemlerinde kullanılıyor. EFT’yi para transfer edilecek kişinin IBAN veya hesap numarası ile yapmak mümkün. IBAN numarasını mobil bankacılık ile hızlıca öğrenebilirsiniz. EFT Türkiye’de ilk olarak 1 Nisan 1992’de girdi hayatımıza. EFT ücreti işe şu şekilde belirleniyor. Gönderen kişinin bankada işlem ücret muafiyeti bulunmuyorsa, EFT ücreti adı altında bir meblağ kesilir. Her bankada bu tutar farklılık gösterir ancak ortalama 4,5 TL ila 7 TL arasındadır. Eğer alıcının IBAN bilgilerini bilmiyorsanız, şube ve hesap numarası ile Ad ve Soyadı bilgileri girilir ve işlem tamamlanır. Bankaların hemen hemen çoğu müşterilerinden EFT ücreti tahsil eder. EFT ücreti almayan bankalar ise şunlar; Enpara.com, CEPTETEB, Albaraka. EFT yapılırken karşı tarafın IBAN adresini girdikten sonra aşağıda bir kısmı *** içeren alıcı ad ve soyadı ipuçları verilir. Böylece doğru hesaba cepten EFT yaptığınızı anlarsınız. Ancak oldu da yanlış hesaba EFT gerçekleşti. Transfer işlemlerinde Ad Soyadı ya da hesap numaralarında yapılacak harf ya da rakam hatalarında işlem başarısız olur ve genellikle sistem hata verir, para gönderilemez. Hatalı işlemi fark ettiğiniz an müşteri hizmetlerini arayabilir durumu hızlıca çözebilirsiniz.

EFT nerelerden yapılabilir?

EFT işlemini ağırlıklı olarak mobil bankacılık ile yapıyor olsak da alternatifler de mevcuttur. EFT işlemlerinizi banka şubelerinden, ATM’lerden, İnternet Bankacılığı hizmetlerinden, telefon bankacılığı üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun en hızlı ve yüksek oranda hatasız olanı mobil bankacılık. Üstelik bir sürü bilgi girmenize de gerek yok; göndermek istediğiniz kişinin IBAN numarası, Ad Soyadı bilgisi ve göndereceğiniz miktarı girmeniz yeterli. Onay vermeden önce bankanıza kayıtlı cep telefonuna bir SMS geliyor ve size bir onay şifresi gönderiyor. Bunu da ilgili alana girdikten sonra rahatça para transferinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

                          images (1)

EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT hızlı bir işlemdir, aynı gün içinde EFT saatleri arasında en geç 1-2 saat içinde para hesaba geçer. EFT hangi saatlerde yapılır sorusuna da yanıt verelim. EFT işlem saatleri bankadan bankaya ufak değişiklikler gösterse de genelde 09:00 ila 17:00 saat diliminde yapılır. Hafta sonu yapılan EFT’ler ise ilk iş gününde hesaba geçer. Bir de Geç EFT var. Bu, bazı bankaların müşterilerine sunduğu bir hizmet. Geç EFT’de saat 17:00’dan sonra alınan EFT işlem talimatlarını bir sonraki iş gününe yansıtır. Geç talimat, normal EFT’ye oranla daha fazladır.

Havale ve EFT arasındaki fark nedir?

İkisi aynı işlevi gören ancak ufak nüanslarla birbirinden ayrılan işlemler. EFT ile havale arasındaki temel fark şu: havale işlemlerinde para aktarımı aynı bankadadır, bu nedenle herhangi bir ücret ödemesi yapılmaz. EFT işlemlerinde ise belirli bir tutarda ödeme yapmak gerekir. Havale işlemini 7 gün 24 saat boyunca yapabilirsiniz. EFT işlemlerini ise yalnızca mesai saatleri içerisinde yapabilirsiniz.

 

Hafta sonu EFT yapılır mı?

Bu da EFT hakkında merak edilen sorulardan biri olarak karşımıza çıkıyor; hafta sonu EFT yapılır mı? EFT işlemleri Merkez Bankası tarafından denetlenip, onaylanır. Yeni Merkez Bankası’nın kapalı olduğu günlerde EFT işlemi gerçekleşemez. Bu sebeple hafta sonları ve diğer resmî tatil günlerinde EFT yapmak ne yazık ki mümkün değildir.