Evde iş imkanı sağlayan işler

İÇİNDEKİLER

Eğer doğuştan gelen bir şansımız yok ise iyi yaşamak için çalışmak zorundayız. Zorunluluk gibi kelimeleri kullanmak her ne kadar çok sempatik olmasa da hayatın gerçekleri acı acı vuruyor işte bazen. İyi yaşamak için sıcak yatağımızdan kalkıp soğuk rüzgarla ayılmamız, iş arkadaşlarımızı ailemizden çok görmemiz ve hatta bazı zamanlar nefes almadan çalışmamız gerekebilir. Çalışmak hayatımızın bir köşesinde duran bir tablo gibidir; baktıkça bakarız, bazen sıkılsak bile kaldırıp atamayız. Ancak bazen de rüzgâr tersine eser ve elimizde olmayan nedenlerden dolayı işten ayrılmak zorunda kalabiliriz. Ekonomik kriz, şirketin küçülmeye gitmesi, evlilik, doğum izni derken bu yelpaze genişler. İşte böyle durumlar iyi yaşamdan da feragat etmeden evde ek iş imkanlarını kovalarız. Freelance deniyor İngilizce’de. Evden çalışma imkânı sunan bazı işler sayesinde hem para kazanabiliyor hem mevcut şartlarımızı bozmamış oluyoruz böylelikle. Her işin zorluğu var o ayrı ancak evde ek iş yaparsanız pek çok anlamda kara geçmiş olursunuz. Bu karlardan biri evden çıkmak zorunda olmamanız, bir diğeri de kendi şartlarınıza göre çalışma düzeninizi ayarlamanız. Elbette olumsuz yanları da yok değil. Örneğin bir firma ile freelance anlaşmanız varsa firma size İşkur’dan sigorta yapmak zorunda değil. Eğer hayatınızı emeklilik üzerine kuruyorsanız sizin için pek avantajlı olmayabilir. Dışarıdan sigortanızı ödemeniz gerekir ki bu de ek maliyettir. Neyse şimdi biz konumuzda şaşmayalım hiç… Evde neler yapabilirsiniz bir göz atalım.

Evde ek iş

Çeşitli sebeplerden dolayı evde vakit geçirmek zorunda kalmanız, para kazanamayacağınız anlamına gelmez. Şartlar ne olursa olsun, evden yapılabilecek ek işler var. Üstelik bu işlerden ciddi gelirler sağlamanız da mümkün. Her iş emektir ve hepsi zaman gerektirir bu net. İş fikirlerinin çoğu internet üzerinden sağlanıyor ancak bazı iş fikirleri için evden çıkmanız da gerekebilir. İnternetten para kazanma bir tercih ve hatta getirisi çok olan da bir tercih ancak internet işlerine bulaşmadan farklı seçenekler arıyorsanız bu öneriler işinize yarayabilir.

Oda kiralama

Özellikle tatil yöresinde artık sıkça karşımıza çıkan bir ek gelir imkânı. Evinizin fazla odasını kiraya verebilirsiniz. Genelde turistlerin ve öğrencilerin tercih ettiği bir alan. Hem evinizin boş odası değerlenir hem de para kazanırsınız. Özellikle tatil yörelerinde, yaz aylarında günlük 200 liranın altında bir oda bulmak zor. Haliyle oldukça karlı bir iş. Tabi evinize kimin geldiğini bilmediğiniz için dahası bir yabancı olduğu için riskli de bir durum ancak tanıdıklarla ya da eş dost çevresi ile daha güvende olabilirsiniz, malum kimseye güven yok bu devirde!

Evcil hayvan bakıcılığı

Hayvanlarla aranız nasıl? Mesela köpeklerle… Köpek gezdiriciliği ya da köpek bakıcılığı da artık revaçta. Yoğun iş hayatından dolayı sahiplerinin ilgilenemediği, köpeklerini gezdiremediği zamanlarda köpek bakıcıları devreye giriyor. Belirli bir ücret karşılığında köpeklerinizi gezdiriyor, günlük egzersiz ihtiyaçlarını giderecek yürüyüşler yaptırıyor. Böylelikle çalışan aileler köpeklerini mutlu ederken siz de karlı bir işe imza atıyorsunuz. Köpek bakıcılığının fiyatı konum ve şartlara göre aylık 300 ila 500 lira arasında değişebiliyor.

Paketleme

Evde iş imkânı deyince “paketleme” son zamanlarda en sık karşımıza çıkan iş kollarından. Özellikle imalat sektöründe yer alan firmalar paketleme yapmak için eleman desteğine ihtiyaç duyuyor. Sadece paketleme değil basit imalat işleri de yaptırabiliyorlar. Bu firmalar ile görüşebilir ve evde ürün paketleyerek ev bütçesine katkı sağlayabilirsiniz. Ortalama geliri aylık 400-500 civarı.

Youtuber

Tabi konu internetten para kazanma ise karşımıza ilk çıkan Youtube’dan para kazanma. Aylık gelirlerin havada uçuştuğu bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda pek çok kişi tarafından yapılan ve ciddi kazançlar elde edilen bir iş fikri olarak görülüyor. Evde çekeceğiniz basit videolar ile işe başlayabilirsiniz. Örneğin yemek ile aranız iyi ise yemek tarifleri, güzellik bakım videoları, kendin yap projeleri ile Youtube camiasına hızlı bir geçiş yapabilirsiniz. Bunun için ilk etapta donanımlı kameralara, muhteşem aparatlara ihtiyacınız yok. Cep telefonunuz ile doğru ışık ve açıdan video çekebilirsiniz. Başlangıç için küçük bir adım…

Ev yemekleri yapmak

Eğer eliniz lezzetliyse, titizliğinize ve hijyen kurallarınıza güveniyorsanız buyurun size yeni iş imkânı. Ev yemekleri yapıp para kazanabilirsiniz. Evinizin yakınındaki iş yerlerine satış yaptığınızı duyurmanız yeterli. Eğer el lezzetinizi kanıtlarsanız ve iletişiminiz iyi olursa tavsiye ile daha geniş kitlelere de yayılabilirsiniz. Unutmayın ihtiyaçlar zaman zaman kısılsa da personel yemeği asla popülerliğini yitirmez! Aylık 2500-3000 gibi rakamları bulabilirsiniz!

Organik ürün yapımı

Mesela organik reçel iyi bir fikir olabilir. Organik meyveler satın alarak bunlardan lezzetli reçeller yapabilir ve internetten satış yapabilirsiniz. Bunun için instagram iyi bir mecra olabilir. Organik etiketi ile pek çok ürün satışı yapıldığını düşünürsek organik reçel satışında da gelir elde edebilirsiniz. Ortalama 1500 lira civarı bir gelir elde etmeniz mümkün olabilir!

×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...