Facebook Libra Nedir?

İÇİNDEKİLER

Kripto para dünyasına sonunda dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olarak kabul edilen Facebook da dahil oldu. Facebook’un kripto parayla alakalı olarak uzunca bir süre çalışma yürüttüğü zaten biliniyordu. Facebook’un resmi kripto parası olan Libra ile alakalı yeni bilgiler, gün yüzüne çıkmaya başladı.

Facebook bilindiği üzere 2000’li yılların başında genç bir girişimcinin projesi olarak adını duyurdu. Kısa süre içinde büyüyen ve bir dünya markasına dönüşen Facebook, gücüne güç katmaya devam ediyor. Çok önemli markalarla yollarını birleştiren Facebook, şimdi de kendi özel kripto parasını çıkarıyor. Bu haber özellikle Facebook üyeler için önemli bir heyecan yarattı; ancak cevaplanması gereken henüz epey soru bulunuyor.

Kripto Paralar Yükselişte

Bugün para dünyasında dijital veriler belirleyici durumda. Tüm işlemler artık elektronik ortamlarda organize ediliyor. Madeni ve kağıt paralar ise birer sembol olmanın ötesine geçemiyor. Hatta bir zaman sonra paranın tamamen kullanım dışı kalması dahi tahmin ediliyor. Kripto paralar son birkaç senede epey ses getirmeye başladı. Özellikle de Bitcoin’in müthiş başarısı, insanların bu sanal paralarla tanışmasını sağladı. Bitcoin bazı yasal olmayan platformlarda kullanıldığı için esasen bazı güven sorunları meydana gelmişti. Bu nedenle Facebook Libra konusunda da bazı şüpheler ve çekinceler yok değil. 

Dünya çapında bilinen dev markaların yavaş yavaş kripto para sektörüne dahil olması bekleniyor. Belki de bu konuda ilk ciddi adım Facebook’tan geldi. Facebook’un kripto parası Libra, Bitcoin’in tahtını sarsmaya aday. Facebook hiçbir devlete bağlı olmayan, özel bir platform. Bu dijital ve bağımsız dünyanın toplamda 2 milyardan fazla üyesi bulunuyor. Facebook kripto para işine tamamen ekonomik bağımsızlığını pekiştirmek amacıyla girişti.

Facebook yönetimi, yeni kripto para Libra’yı “küresel bir değer” olarak tanımlıyor. Yani bir başka ifade ile Libra, blok zincir şeklinde ifade edilen bir altyapıya sahip olacak. Bu anlamda teknik açıdan diğer kripto para birimlerinden pek bir farkı bulunmayacaktır. Sadece teknolojik uygulayıcı rolünü bizzat Facebook’un kendisi üstelenecek. Libra sözcüğünün kökenine baktığımız zaman karşımıza “terazi” sözcüğü çıkıyor. Libra’yı global anlamda hem mali işlemlerde hem de alışverişlerde rahatlıkla kullanmak mümkün.

Bitcoin’i Geçmesi Bekleniyor

Sistemden potansiyel olarak 2 milyardan fazla insan faydalanabilir. Uzmanlar Libra’nın daha şimdiden, sağladığı avantajlar ve sunduğu hizmetler ile Bitcoin’i geride bırakacağını iddia ediyor. Bu iddialar üstelik The Guardian, Bloomberg gibi son derece prestijli platformlarda ifade edildi. Gelişimi bir nebze yavaşlayan ve popülerliğinde duraksama olan Facebook, böyle bir hamle yaparak kendini yeniden toparlamak istiyor. Libra esasen sanıldığı gibi bütünüyle Facebook’a ait bir kripto para değildir. Bu para birimi, Facebook ile ortak olarak kurulan Libra Association’a ait bir proje olarak dikkat çekiyor. Özellikle dernek, Libra’nın parasal organizasyonunu yürütmek açsından oldukça önemlidir.

Önemli Kurumların Desteği Var

Libra Association İsviçre merkezli özgür bir oluşumdur. Bu derneğin kurucu üyeleri arasında Mastercard, PayPal, Visa gibi devler de bulunuyor. Facebook Libra dünyadaki temel finans sisteminin dışında kalan, yani herhangi bir banka hesabı bulunmayan kişileri özellikle hedefliyor. Yapılan araştırmalar çeşitli nedenlerden dolayı 2.5 milyar insanın herhangi bir banka hesabı olmadan yaşamlarına devam ettiği gerçeğini gösteriyor. Facebook bunu gerçek anlamda bir boşluk olarak görüyor ve değerlendiriyor. Facebook Libra ile bu büyük boşluğun doldurulması amaçlanıyor. Facebook’un güven veren açıklamaları ve uzmanların tahminlerine rağmen insanların güvenlik konusunda belli endişeleri bulunuyor. Facebook yönetimi normal bankacılık sistemlerinin kullandığı doğrulama ve güvenlik sistemlerinin kullanılacağını belirtti. Bu da özel bilgilerin, 3. kişilerle asla paylaşılmayacağını gösteriyor.

Sistem Karışık Değil

Facebook yönetimi Libra’yı sade ve kolay anlaşılır bir yapıda kurguladı. Küresel para birimi olmayı amaçlayan Libra’yı milyarlarca insanın kullanabilmesi için, bu detay oldukça önemli. Hem Facebook üyelerinin hem de büyük şirketlerin sistemi benimsemesi şart. Facebook, Libra Coin adıyla sosyal medya kanalları üzerinden satışları yapmayı planlıyor. Bunun haricinde farklı web siteleri de e-ticaret amacıyla kripto paradan faydalanabilecek. Uluslararası ödeme sistemlerindeki transfer ücretlerinden dolayı Libra’nın rahat bir nefes aldırması bekleniyor.

Libra; avro veya dolar gibi güncel kur dalgalanmalarından etkilenmek istemiyor. Tabi Facebook istediği başarıyı elde ettiği zaman bağımsız organizasyonlar tarafından daha sık denetlenecektir. Bazı uzmanlar yatırım konusunda bekleyip görmenin, aceleci davranmaktan daha doğru olacağını söylüyor. Uzmanlar ayrıca gelişmekte olan ülkelerin bu tip kripto paraların ana hedefi olduğunu ifade ediyor. Libra’nın resmi bir banka gibi güvenilir olup olmadığını zaman gösterecek diyebiliriz. Facebook net amacını 1.7 milyar insan olarak açıkladı. Bu gerçekten de epey dikkat çekici bir iddia.

 Libra’nın Bitcoin İle İlgisi Bulunuyor mu?

Libra ve Bitcoin birbirinden bağımsız iki ayrı kripto paradır. Dolayısıyla benzer amaçlar güden iki ayrı oluşumdur diyebiliriz. Libra, tıpkı Bitcoin gibi Blockchain üstünde kayıt altına alınacaktır. Bu durum diğer kripto paralar için de geçerli bir durumdur. Bitcoin’de geliştiriciler bağımsız olarak çeşitli katkılar sunabiliyor. Libra’da ise aynı işlemi yapmak adına geliştiriciler Facebook’un ve ortaklarının onayını almak zorunda. Ayrıca Libra belli bir değere sabitlenmiş olarak piyasadaki yerini alacaktır.

Facebook Libra Güvenilir mi?

İnsanlar genelde Libra adı verilen kripto parayı araştırırken güvenlik konusunu ön planda tutuyor. Açıkçası Facebook bu konuda üyelerine zaman zaman kötü tecrübeler yaşattı diyebiliriz. Bu nedenle güvenlik konusunda Facebook’un tam olarak sınıfı geçebildiğini söylemek güç. İnsanların mevcut kripto parayla alakalı bazı endişelere kapılması gayet doğal. Yine de Facebook’un blok zincir teknolojisini benimseyecek olması kritik bir detay. 

Elit bir güvenlik kalitesi sunan bu teknoloji, sistemin en fazla puan toplayan veren kısmı. Bunun dışında kripto paraların günümüzde kara para aklama süreçlerinde aktif olarak rol alabildiğini biliyoruz. Facebook, kredi kartları ya da banka kartları için kullanılan sistemleri kullanarak önemli bir güvenlik duvarı örmek istiyor.

×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...