get free quote

FTP Nedir?

İnternet, artık günlük hayatımızın bir parçası oldu. Her gün, modern çağın bize sunduğu bu muhteşem sistem sayesinde sosyal paylaşım ağlarında yeni insanlarla tanışıp, dostlarımızla sohbet edebiliyor, ulaşmak istediğimiz bir bilgiyi tek bir tıklama ile öğreniyor, gideceğimiz yerin neresi olduğunu bilmiyorsak, internet sayesinde yol tarifi bile alabiliyoruz. Artık alışverişlerimizi internetten yapıyor, almak istediğimiz bir ürünün fiyatını, mağaza mağaza dolaşmak zorunda kalmadan internet siteleri aracılığı ile karşılaştırarak bize en uygun olanı seçebiliyoruz.

Teknolojik Kavramları Bilmek

Günlük hayatımızı bu denli etkileyen ve aslında modern dünyanın en büyük bilgi hazinesi olan internet, çok büyük bir sistem aracılığı ile bize ulaştırılıyor. Ve bizler bu sistemi kullanırken bazen karşımıza çıkan http, www, ftp gibi ibarelerin ne anlama geldiğini bilmeden ve hatta hiç sorgulama gereği bile duymadan, bu sistemin nimetlerinden yararlanıyoruz. Bu ibarelerin ne işe yaradığını bilmek, eğer kariyerimize bir web tasarımcısı olarak devam etmeyi düşünmüyorsak, çok da bir anlam ifade etmez. Ama fazla bilginin de bir zararı olmaz öyle değil mi? Hatta bazı bilgileri edinmek size internette yapacağınız işlemlerde kolaylık bile sağlayabilir. Örneğin ftp uzantısı... Eğer bunun hakkında fikir sahibi olursanız, bilgisayarlar arasında veri aktarımının nasıl sağlandığını da öğrenmiş olacaksınız.

FTP Ne Demektir?

İnternete o anda bağlı olan herhangi bir bilgisayardan, diğerine dosya aktarımı sağlayan programların geneline ftp adı verilmektedir. Aslında bu da tıpkı htttp gibi bir protokoldür ve veri alışverişinde sağlanan protokolün bir parçasını oluşturur. Bu protokol, veri alışverişi sağlanacak olan bilgisayarlar arasındaki iletişimin ilk basamağıdır ve daha sonra aktarılacak olan verinin, sağlıklı bir şekilde geçişini sağlamaktadır. ftp sayesinde bilgisayarlar arasındaki dosya alma ve aynı zamanda gönderme işi gerçekleştirilir.

FTP İçin Hangi Şartlar Sağlanmalıdır?

Bunun için bilgi alışverişinin sağlanacağı bilgisayarların internet adresleri, yani IP adresleri gerekmektedir. Aksi takdirde adres belli olmazsa veri geçişi sağlanamaz. Aynı zamanda bağlanmak istediğimiz bilgisayarın bir şifresi ve kullanıcı adı varsa bu bilgiye de ihtiyacımız olacaktır. Tabii bütün bunları sağlamak için önce, kullanacağımız bilgisayarda ftp yazılımı yüklenmiş durumda olmalıdır ve bir de protokol komutlarını yorumlamak için internete bağlı vaziyette, bir ftp servis sitesinin açık olması gerekmektedir.

FTP Nasıl Çalışır?

Bu programın genel kullanımı: FTP/ FTP'nin uygulanacağı makinenin adresi/ biçiminde uygulanmaktadır. Yani programı çalıştırmaya başlamadan önce bu komutu yazdığınızda, veri alışverişi işleminin hangi bilgisayar ile gerçekleşeceğini programa bildirmiş olursunuz. Bu bağlantıyı sağladıktan sonra size, sistem tarafından bağlanacağınız bilgisayarın kullanıcı adı ve şifresi sorulacaktır. Bu bilgiyi doğru olarak giremezseniz sistem asla çalışmaya başlamaz. Şifreyi doğru olarak girdiyseniz bilgisayarlar arasındaki veri aktarımı başlamış demektir.

Bilmeniz Gereken FTP Komutları

Bilgisayarlar arası veri aktarımında bulunacaksanız, bazı komutları bilmenizde yarar var. Örneğin: CD komutu, dizin değiştirme anlamına gelmektedir. PWD, içinde bulunduğunuz dizinde kaydedilmiş olan dosyaları görüntülemenizi sağlar. LS, eğer kullandığınız dizin çerisinde yer alan çok fazla sayıda dosya mevcut bulunmaktaysa, bunları görüntülerken belli listeler ile görmenizi sağlar. GET, bilgisayarlar arasındaki bilgi alışverişi sırasında dosya almayı sağlayan komuttur.

Anonymous FTP Ne Anlama Gelmektedir?

Bu, güvenlik açısından başvurulan bir yöntemdir. Yani şifresini bilmediğiniz bir bilgisayara bağlanmanın önüne geçen bu sistem, bilgi aktarımının güvenli şartlarda yapılmasına imkan tanır. Eğer bu sistem olmasaydı herkes, istediği bilgisayara bağlanıp, istediği bilgileri görüntüleyebilir ve kendi bilgisayarına aktarabilirdi. Anonymous FTP, internet ortamında gerçekleşen kötü niyetli kullanımların önüne geçmek için geliştirilmiştir.