IP nasıl değiştirilir?

İÇİNDEKİLER

IP Adresi Nedir?

IP adresi Türkçe anlamı ile “İnternet Protokolü” internete bağlı olan cihazlar arasında veri alışverişi yapılmasına olanak sağlayan bir adrestir. IP adresi sayesinde internete bağlı olan cihazlar arasında iletişim kurulması sağlanır. Harici ve dahili IP adresi olmak üzere iki farklı türde IP adresi bulunur. 

Bilgisayarın internet bağlantısına sahip olmasını sağlayan ve Türk Telekom, Superonline gibi internet servis sağlayıcılarının sunduğu IP adresine harici IP adı verilir. Her bir modem için bir adet harici IP adresi belirlenir. Bu durumda aynı modemi kullanarak internete bağlanan tüm cihazlar için geçerli olan tek bir IP adresi bulunur. Harici IP adresi değişken yani dinamik veya sabit yani statik olarak iki farklı çeşittedir. Sabit IP kurumsal firmalar tarafından, dinamik IP ise bireysel kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Harici IP modemin açılıp kapatılmasıyla kısa süreliğine değiştirilebilir. 

Aynı ağ dahilindeki tüm bilgisayar veya cihazlara verilen IP adresine ise dahili IP adı verilir. Cep telefonu, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar, tabletler, yazıcılar dahili IP kapsamında internet ile bağlantı kurar. Dahili IP’nin değiştirilebilmesi için bilgisayarın ağ bağlantısı ayarlarında manuel olarak değişiklik yapılması gerekir. 

IP adresi DHCP olarak bilinen bir protokol sayesinde otomatik olarak ayarlanır. DHCP’nin açılımı ise Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü’dür. Bu protokol sayesinde veri alışverişinde bulunacak olan cihazlar kolaylıkla iletişim ağına dahil olur. 

IP’nin pek çok kullanım amacı vardır. İnternete bağlanan bilgisayarlar ile yapılan her işlem kayıt altındadır. IP sayesinde bilgisayarın diğerleri arasından ayırt edilmesini sağlayan bir kimliği olur. Böylece siber suçlular kolaylıkla tespit edilebilir.

Bilgisayarın IP Adresi nasıl öğrenilir?

Bilgisayarın IP adresi değiştirilmeden önce mevcut olan IP’nin öğrenilmesi gereklidir. Bunun için yapılması gerekenler ise adım adım şu şekildedir:

  1. Öncelikle “Başlat” menüsü açılarak, “Çalıştır” penceresi açılır.
  2. “Çalıştır” penceresine cmd yazılır ve bir komut penceresi açılır.
  1. Komut penceresine jpconfig yazılır ve enter tuşuna basılır. Böylece IP mevcut olan IP adresi görüntülenir.

 

IP Adresi nasıl değiştirilebilir?

Çoğunlukla modem birkaç dakikalığına açılıp kapatıldığında IP adresi değiştirilir. Ancak bazı durumlarda farklı bir ülkedeki IP adresi kullanılarak daha büyük çaplı bir değişiklik yapılmak istenir. Bu durumda uygulanabilecek yöntemler ise şu şekildedir: 

HTTP Proxy Kullanımı

Firefox ve Google Chrome gibi tarayıcılarda http proxy kullanılabilir. Böylece IP adresi birkaç saat kullanılarak tekrar değiştirilebilir. Bunun için ücretsiz olarak indirilebilen http proxy sağlayıcı internet siteleri bulunmaktadır.

VPN Kullanımı

VPN ile yalnızca yetkili olarak tanımlanan kullanıcılar veri ağına erişebilir. VPN özel ağ anlamını taşımaktadır. Devlet kurumları ve şirketlerin verilerinin korunması amacıyla VPN tercih edilir.  Ayrıca VPN sayesinde IP adresi değiştirilerek veri güvenliği ve kullanıcı gizliliği de sağlanır.

Web Proxy

IP değiştirmek için başvurulan en kolay yollardan biridir. Web proxy adlı sitenin URL çubuğuna giriş yapılmak istenen internet sitesi yazılır ve böylece farklı bir IP adresi üzerinden istenilen internet sayfasına erişim sağlanır.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

İşletim sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 olan bilgisayarların IP adresinin değiştirilmesi için yapılması gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir:

1. Öncelikle “Ağ Bağlantıları” penceresi açılır. Bunun için ise Windows + R’ye basılır, açılan “Çalıştır” kutusuna ise “ncpa.cpl” yazılır ve Enter tuşuna basılır.

ip-degistirme-01.jpg

2. Çalıştır kutusundan sonra açılan “Ağ Bağlantıları” penceresinde “Kablosuz Ağ Bağlantısı” seçeneği üzerine sağ tık yapılarak açılan sekmede “Özellikler” seçeneği seçilir. 

ip-degistirme-02.jpg

3. “Özellikler” penceresine tıklanıldıktan sonra “Kablosuz Ağ Bağlantısı Özelikleri” isimli yeni bir pencere açılır. Bu pencereden “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” seçeneği seçilir. Daha sonra sağ alt köşedeki “özellikler” butonuna tıklanılır.

ip-degistirme-03.jpg

4. Açılan pencerede “Aşağıdaki IP adresini kullan” şıkkı seçilir. Daha sonra da sırayla IP adresi, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi yazılır. Bunun ardından da “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneği seçilerek tercih edilen DNS sunucusu ile diğer DNS sunucusu kısımlarına gereken rakamlar girilir. DNS rakamları girildikten sonra “Çıkarken ayarları doğrula” seçeneği seçilir. Böylece Windows işletim sisteminin alınmış olan yeni IP adresini test etmesi sağlanır. Son olarak “Tamam” butonuna tıklanır. 

ip-adresi-degistirme-04.jpg

5. Son olarak ise ağ bağdaştırıcısının “Özellikler” penceresi kapatılır.             

ip-degistirme-05.jpg

Tüm bu işlemler adım adım tamamlandıktan sonra Windows atanan yeni IP adresiyle internet bağlantısının doğru bir şekilde kurulup kurulmadığını test etmek için otomatik olarak ağ tanımlamayı devreye sokar. Eğer IP adresinin atanmasında bir aksaklık varsa işletim sistemi tarafından ağ sorunlarını giderme sihirbazı çalıştırma seçeneği ortaya çıkar.

IP Adresleri Çakıştığından Ne Yapılmalıdır?

Bilgisayarın işletim sisteminde yapılan IP değişikliği sonucunda bazı aksaklıklar oluşabilir. Aynı ağa bağlı olan farklı bilgisayarların aynı IP adresine sahip oldu hallerde IP çakışması görülebilir. Bu durumda tanımlanan IP adresinin değiştirilmesi gerekir. 

Tanımlanmış olan hatalı IP adresi 192.168.2.20 veya 192.168.2.50 olacak şekilde değiştirilebilir. Yapılan bu düzeltme sayesinde bilgisayar yeniden sorunsuz olarak internete bağlanır.


Ayşe Yeren
Ayşe Yeren
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...