Kablosuz Şarj Nedir?

İÇİNDEKİLER

 ‘’Kablosuz elektrik” terimini duyduğunuzda, Nikola Tesla ve onun dünyaya kablosuz gücü sunma konusundaki büyük planı akla gelebilir. Günümüzde teknoloji çok çabuk ilerlerken birçok ek getirisi oluyor. Hızlar, boyutlar, gerçeklik artarken bunların getirisi olan kablolarda gün geçtikçe azalıyor. İnternet için kablo gerekirken şimdi wifiler mobil ağlar sayesinde kablo ihtiyacımız ortadan kalkıyor. Peki saatlerce şarjda beklettiğimiz, zaman zaman kablosunu kaybettiğimiz bazen priz aradığımız bu şarj problemi nasıl ortadan kalkacak?

kablosuz-sarj-teknolojisi.jpg

Kablosuz şarj Nasıl Çalışır?

Teknolojik cihazların gelişip ekran boyutları, ramleri, işlemcileri geliştikçe enerji yani pil ihtiyacıda artıyor ve şarj süreleri artıyor. Elektronik aletlerin pil, akü, batarya gibi elektrik enerjisi depolamış aygıtlarla çalıştığını biliyoruz. Burada doldurulabilir piller, akü ve batarya tekrar depolanabilir kategorisine girmektedir. Bunun en kolay yöntemi ise kablosuz şarj. Her ne kadar kablosuz şarj desek de telefon ile şarj istasyonu arasında kablo bulunmamaktadır. Bunun en kolay tanımı şarj olacak elektronik cihazı kablosuz şarj istasyonun üzerine koyduğumuzda şarj işlemi başlıyor. Fiziksel temas kesildiğinde ise şarj etme işlemi duruyor.

Qİ Şarj Nedir ?

Şu an iki önemli kablosuz güç standardı var. Biri, Qi olarak adlandırılan, Kablosuz Güç Konsorsiyumu olarak bilinen bir grup şirketin ürünü. Diğeri, AirFuel Birliğidir. İki grup rakip olmakla birlikte, temeldeki teknolojileri ortaktır.

İndüksiyon Şarj Nedir?

Genelde kullanılan ortak teknoloji “rezonant endüktif kuplaj” denen bir olaya dayanıyor. Doğru akım (DC), bir güç kaynağı tarafından şarj sistemine verilir. Kablosuz şarj teknolojisi dediğimiz şey manyetik indüksiyon yoluyla elektrik aktarımı yapıyor. Bu, vericideki iletim bobininde alternatif akıma (AC) dönüştürülen enerjidir. Karmaşık gibi görünse de gerçek gücü aktarma işlemi düşündüğünüz kadar karmaşık değil. Bir elektrik bağlantısı oluşturmak için iki bobin (biri verici, diğeri alıcı) içeriyor.

***

Günümüzde birçok powerbank de arabalarda şarj girişi ya çakmak girişi yerine şarj pedine koymak yeterli oluyor. Bazı mobilya ve toplantı odalarında kenarda bulunan şarj pedleri ile rahatça şarj edilebilecek. Yeni teknolojiler sayesinde birçok telefon da hızlı kablosuz şarj özelliğini desteklemektedir. Şu an en önde telefonlarda olsa da laptoplarda, elektrikli araçlarda, fabrika, hastaneler gibi önemli yerlerde bu teknoloji hızlıca kullanımı başladı ve gelişimi devam etmektedir.

***

Bu da bize mekaniksel özgürlük, çoklu cihaz şarj etme, malzeme üzerinde şarj düşük ve yüksek güçlerde şarj gibi imkanları sağlamaktadır. Buna karşın geleneksel manyetik indüksiyon sistemleri hacimsel olarak çok büyüktürler ve cilde aşırı yakınlığı durumunda verimsiz enerji transferi ve doku ısınmasına neden olabilirler. Bu gibi önemli artıları bulunan sistemin gelecekte medikal alanın hayat kurtarabilecek katlılarının olacağı düşünülüyor.


Enes Deniz
Enes Deniz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...