KİOSK Nedir?

İÇİNDEKİLER

Yeni kimlik işlemlerinde kullanılan KİOSK, Türkçe'de 'köşk' anlamına geliyor. İngilizce'de ise 'büfe' anlamına gelen bu cihazlar, kimlik işlemlerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış olup, kabinlerin içerisine endüstriyel bilgisayarların konulmasıyla oluşturulmuştur. Dokunmatik ekranlı ya da özel klavyeli olarak dizayn edilebilen KİOSK, insanların hayatını kolaylaştırmak için yapılmıştır.

KİOSK'lar aslında uzun yıllardır hayatımızda bulunuyor. Bankalarda sıramatik olarak görebileceğiniz cihazlar aslında KİOSK'tur. Bankaların kullandığı bu sistem sayesinde insanlar karışıklığı yol açmadan sıraya giriyorlar. Bankamatikler de KİOSK olarak görülebilir. Bilgi işlem ve işleme süresini kısaltmak için tasalanan bu cihazların ilerleyen yıllarda kullanım alanı yaygınlaşacaktır.

KİOKS Kullanımının Amacı Nedir?

KİOSK cihazlarının kullanımındaki en büyük avantaj, o kurumdaki çalışanların iş yükünü azaltarak zamandan tasarruf etmektir. Herkese açık alanda, bilgi verme amacıyla yer alan cihazlar işlemleri hızlandırır. Buna ek olarak, özel kurum ve kuruluşlarda, borç ve fatura ödeme veya sorgulama işlemlerinde de kullanılıyor. KİOSK üzerinden doğrudan ürün dağıtım hizmeti de verilebiliyor. Böylelikle son derece kullanışlı bu sistem zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor. KİOSK'larla bilet veya jeton alma gibi dağıtım işlemlerini de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Cihazlar, firmalar tarafından pazarlama, reklam ve satış amaçlı kullanılabilirler.

KİOSK Yapısal Özellikleri

KİOSK'lar monitör, bilgisayar sistemi, kabin ve ek donanımlardan oluşur. Bu bileşenlerin kendine özgü özellikleri bulunuyor.

Monitör: Monitör, işlevsellik anlamında bir KİOSK'un olmazsa olmazıdır. LCD ekranla dokunmatik teknolojinin kullanıldığı monitörlerde kullanılan dokunmatik teknolojiler, surface wave, resistive, infrared veya capacitive olabilir.

Bilgisayar sistemi: KİOSK cihazlarının çalışması için içlerine mini bilgisayar sistemleri, üzerine belli başlı yazılımlar eklenir.

Kabin: KİOSK kabinleri nerede kullanacağınıza göre standart kalıpta olabileceği gibi işletmelere özel olarak da tasarlanabilmektedirler. Bu cihazlar dış ya da iç mekan kullanımına göre özel dayanıklılıkta imal edilirler.

KİOSK yazılımı: Kullanım amacına ya da projelerinize göre özel olarak KİOSK yazılımları üretilir. Böylelikle cihazınızın istediğiniz yapıya dönüştürülerek ihtiyaçlarınıza karşılık verir. KİOSK yazılımlarının dokunmatik ekran ve ek donanımları destekleyecek şekilde özel olarak tasarlanması gerekir. Normal yazılımlar baz alındığında ekranlar daha büyük dizayn edilip, kullanıcıdan alınması gereken bilgiler ekran klavyesi üzerinden halledilir.

1577365326_images-4.jpg

KİOSK Ek Donanımları

Yazıcı: KİOSK için özel olarak tasarlanan termal yazıcılar sayesinde kullanım alanlarında görülebilecek farklılıklara göre fiş, bilet, kupon gibi çıktılar da alınabilir.

Kart okuyucu: Cihaz üzerine entegre edilen kart okuyucu sayesinde kullanıcıların ekran klavyesi aracılığıyla giriş yapmadan veri girişinin barkodla yapılması sağlanır.

Barkod okuyucu: Cihaza entegre edilen barkod okuyucu sayesinde kullanıcılardan alınacak verilerin girişi kolaylaşır.

Yukarıda yer alan donanımlara ek olarak cihazınızı hangi projede kullanacağınıza ya da ihtiyaçlarınıza göre farklı donanımlar da eklenebilir.

KİOSK Maliyeti Ne Kadar?

Kurulumu kolay olduğu için dilediğiniz yere kurulumunu yapabileceğiniz KİOSK'ların maliyeti de düşüktür. Bu cihazlar, veri toplama aracı olarak da pek çok yerde kullanılıyor. Belirli bir kesime ait verileri rahatlıkla sağlayan KİOSK'lar, insanların sordukları soruyu veri olarak algılayarak, kişilerin bulunduğu kesimler hakkında bilgi ediniyor.

Personel masrafından da tasarruf etmenize yarayan KİOSK'lar personelin işlem süresine harcadığı zamanın yarısından tasarruf sağlar. İnsanlar, işlemlerini KİOSK üzerinden gerçekleştireceği için cihaz sahibi kurumlarda yoğunluk yaşanmaz. Kurum ve kuruluşlar daha hızlı, kaliteli ve verimli hizmet vermeye başlar. Kullanıcıların da işlem süresi kısalacağı için hayat kaliteleri doğru oranlı olarak artacaktır.

KİOSK İşlemleri Nasıl Yapılır?

KİOSK'lar üzerinden işlem yapmak isterseniz, kimlik başvuru yaptığınızda size zarf içerisinde bir pin şifresi verilir. Kimlik kartınızı elinize aldığınızda pin şifrenizi cihaza girerek dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda ilk olarak kapalı zarf içerisinde sunulan pin şifresini değiştirmek gerekir. Pin şifresini kaybeden kişiler, biyometrik verilerini kullanarak yeni şifre alabilirler.

Biyometrik Veriler Nelerdir?

Kimlik kartlarında kullanılan biyometrik veriler, insanların ayırt edici özelliklerini ifade eder. Yeni kimlik uygulamasıyla birlikte biyometrik veri uygulaması yapılmaya başlandı. Bu veriler yalnızca biyometrik fotoğraftan değil, avuç içi izi ile parmak izini de kapsıyor. Bu veriler alınmadan yeni kimlik için işlem yapılamıyor. Üstelik biyometrik verilerin kaliteli ve doğru olması son derece önemlidir. Biyometrik verilerin kalitesini sistem, otomatik olarak ölçer ve yeterli kaliteye ulaşmazsa veriler yeniden alınır. Verilerin 5 kez alınamaması durumunda sisteme 'alınamadı' olarak işaretlenir. Bu nedenle dikkatli olmanızda yarar var.

kiosk-nedir.jpg

Pin Şifresi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başvurunun ardından kapalı zarf içerisinde size pin şifreniz teslim edilir. Bu zarfın kapalı olup olmadığı, yırtık veya yıpranmış olmadığını kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Şüpheli bir durumla karşılaşmanız durumunda zarfın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Fakat bu talebinizi, zarfın kontrolünü görevli memurun yanında yaparsanız gerçekleştirebilirsiniz. Yanında ayrıldığınız takdirde böyle bir hakkınız kalmıyor.

Pin Şifresi Belirlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni kimlik kartlarını kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi pin şifresidir. Bunun nedeni ise bu pin şifresi ile ilerleyen zamanda e-devlet üzerinden pek çok işlem yapılacak olmasıdır. Bu yüzden doğum tarihiniz, telefon numaranız, bir yakınınızın doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilir ve kimlik bilgilerinizde bulunan bilgileri pin şifreniz yapmamalısınız. Harf, rakam ve çeşitli işaretlerden oluşan komplike bir şifre tercih etmelisiniz. Buna ek olarak, şifrenizi herkesin ulaşabileceği bir yerde kesinlikle bırakmayın. Örnek verecek olursak, cüzdanınızda kimlik kartınızla birlikte şifreyi saklamak kötü sonuçlar doğurabilir. Cüzdanınızın çalınması, şifrenizin yanlış kişilerin eline geçmesi durumunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Pin Şifresi Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pin şifrenizi değiştirirken tanımadığınız veya güvenmediğiniz kişilerden kesinlikle yardım istemeyin. Özellikle dolandırıcıların KİOSK cihazlarının başında mesken tutabileceğini düşünürsek, yalnızca görevli kişilerden yardım istemeniz sizin açınızdan sağlıklı olacaktır. Buna ek olarak, akrabalarınızdan veya tanıdıklarınızdan yardım isterken bile belirlediğiniz şifreyi onlara göstermemeye özen gösterin. Pin şifrenizi kolay tahmin edilebilir şeyler yapmayın. Herkesin görebileceği veya ulaşabileceği bir kağıda da yazmayın. Zaman içerisinde bu şifreler, devlet sisteminde kullanılacağı için oldukça önemli hale gelecektir.

KİOSK Üzerinden Pin Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kimlik kartınıza ait pin şifresini şuan için yalnızca nüfus müdürlüklerinde yer alan KİOSK'lar üzerinden değiştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için yanınıza kimlik kartınızı mutlaka almalısınız. Örnek verecek olursak, yeni kimlik başvurusu yaptıktan sonra pin şifreniz size anında teslim edilir. Fakat kimliğiniz daha sonra adresinize gönderilir. Yani kimlik kartınız gelmeden pin şifrenizle işlem yapamazsınız.

Pin şifrenizi değiştirmek için kullanabileceğiniz yöntemler şu şekildedir;

  • Biyometrik doğrulama,
  • Pin şifresiyle değiştirme,
  • Kişisel mesaj sorusu.

Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...