Paypal nedir?

İÇİNDEKİLER

Kim derdi ki gün gelecek “online alışveriş” diye bir şey çıkacak, tek bir “tık” ile tüm dünyayı evimize getirme olanağına sahip olacağız, beğendiğimiz bir kıyafet için saatlerce kasa kuyruğunda beklemek zorunda kalmayacağız ya da dünyanın bir ucunda görüp de beğendiğimiz kıyafeti basit bir iki işlem ile rahatça satın alabileceğiz… Kim derdi bilmiyoruz ancak biri demekle kalmamış, uygulamış ve ortaya online alışveriş gerçeği çıkmış. Her ne kadar işimizi çok kolaylaştırmış olsa da bazı güvenlik açıkları nedeniyle hep bir kuşku olmuyor değil içimizde. Alışveriş yaptığımız siteye güvensek bile kredi kartı bilgilerimizi girerken bir el titremesi vuku olabiliyor. Sanırız bu ihtimal ve endişeyi geçirecek bir teknoloji de yok henüz. Gelin görün ki en azından bu ihtimalleri düşürecek ve var olan tedirginliğimize su serpebilecek yeni teknolojiler giriyor hayatımıza. Önceki yazımızda Papara Kart’ı anlatmış ve tüm yönleriyle ele almıştık. Bugün de bu online teknolojilerden biri olan Paypal’i konuşalım istedik, her ne kadar Türkiye’den çekilmiş olsa da! Peki nedir bu Paypal meselesi ve can hıraç zamanında hepimizin kullandığı bu teknoloji ne işe yarıyor?

Paypalı tanıyalım

Paypal, internet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemidir diyebiliriz. Tıpkı Papara Kart gibi Paypal de bir nevi online cüzdan. İster kredi kartı kullanın, ister kullanmayın; Paypal ile internet üzerinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş yapabildiğiniz gibi para transferi yapmak istediğiniz kişiye sadece bir e-posta ile para gönderebilirsiniz. Belçika, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya Almanya, Amerika Birleşik Devletleri’inde yerel web sitesi bulunan Paypal, bu ülkelerde sorunsuz olarak çalışır.

Paypal ne işe yarar?

Paypal İle Amerikan Doları ve Yen gibi çok fazla para birimini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Para birimi değişimlerini, Paypal kendi döviz kuru üzerinden otomatik olarak yapar. Bu kurların nasıl olduğunu ve para birimlerinin karşılaştırmasını Paypal’in resmi sitesinde bulmak mümkün. Bu arada sadece Amerikan Doları ya da Yen değil, aynı zamanda TL lirasıyla da ödeme yapılabilirdi. Aslında hepimizin işine yarayan ve sorunsuz işleyen bu sistem tarihler 30 Mayıs 2016’yı gösterdiğinde ne yazık ki sona erdi. Resmi internet sitesinde yayımlanan bildiri ile Paypal, Türkiye’den çekildiğini duyurdu. Tabi herkes bunun nedenini merak ediyordu çünkü görünürde bir sorun var gibi durmuyordu. Paypal Türkiye’den çekilmesine gerekçe olarak; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesini gösterdi. Bu geri çekilme ile birlikte başka Paypal alternatifi farklı online cüzdanlar çıktı.

1573223037_images-3.jpg

Paypal nasıl kullanılır?

Paypal’de hesap açmak istediğiniz karşınıza iki seçenek çıkar, bunlar Paypal’i ne amaçla kullanmak istediğinizi belirler; ticari ya da bireysel. Ticari hesap online satış yapan kişiler için, Bireysel hesap ise online alışveriş yapmak, para alıp göndermek için sunulur. İlgili hesap türünü seçtikten sonra üye kayıt formu doldurmanız gerekir. Kısa sürede üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada Paypal hesabı açmanın ya da üye olmanın ücretsiz olduğunu hatırlatalım. Paypal hesabı oluşturmak için mail adresinizin olması yeterli.

Paypal para çekme

Paypal hesabından kredi kartına veya banka hesabına para transfer etmek oldukça kolay. Paypal hesabınızdan bir çekim talebinde bulunduğunuzda bu çekim iptal edemeyeceğinizin de altını çizelim. Paypal hesabımdan banka hesabıma ya da kredi kartıma nasıl para çekerim sorusu için aşağıdaki adımlar izlenir.

Hesabınızla giriş yapın.
Özet sayfasında Paypal bakiyesi sekmesini göreceksiniz.
Para Çek sekmesini tıklayın.
Banka hesabına para çekimi sekmesini tıkalyın.
Hangi hesaptan para çekmek istiyorsanız onu seçin.
İşlem yapmak istediğiniz tutarı girin. Bu arada minimum çekim tutarı sekmesini tıklayarak minimum ne kadar para çekebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.
Paranın hangi hesaba iletileceğini seçin.
Devam sekmesini tıklayın ve onay sayfasını dikkatlice inceledikten sonra para transfer tutarı ve iletilecek hesabın doğru olduğuna emin olun. Ardından gönder sekmesine basın.
Çekmeyi talep ettiğiniz paranın banka hesabınıza gönderilmesi 5 ila 7 gün arasında sürecektir.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...