Retro Nedir?

İÇİNDEKİLER

Biz teknolojinin yararlarından bahsederken, 2020 yılında bizi nelerin beklediğini merak ederken ve dahası her yeni güne acaba bizleri neler karşılayacak diye düşünürken birden bir akım çıktı karşımıza ve bizi bugünden aldı 70’li yıllara götürdü, naftalin kokan sandıklara. Son 10 yılın mevzusu diyebiliriz. Retro ve vintage kavramlarını. Bu iki olgu birbirinden bir hayli farklı olduğu için aslında ikisini ayrı başlıklarda incelesek daha doğru olacak. Bugün konumuz Retro. Önce kelime anlamı ile başlayalım. Retro kelimesi Latin kökenli bir kelime. Geriye doğru, geçmişe yönelik, geçmişe ait, geçmiş ile alakalı, geçmişi kapsayan gibi anlamları var. Yani varsa yoksa geçmiş. Retro, astrolojinin yanı sıra Retro tıp ve Retro moda alanında da karşımıza çıkıyor. Moda dünyasında özellikle karşımıza çıkıyor Retro tarzı kıyafetler. Peki moda dilinde Retro ne demek? Geçmişe ait parçaları ifade eden modada belirli bir dönemde yaygın olarak kullanılan aksesuar ya da kıyafetlerin yeniden popülerleşmesi ve yine yeniden kullanılması anlamına gelir. Genelde 1970’li ve 1980’li yılların esintilerini taşır Retro modası. Kültürel anlamda da karşımıza çıkan Retro kelimesi aynı zamanda modası geçmiş bir akımın yeniden yaygınlaşması anlamını da taşır ki buna Retro stili denir.

Vintage nedir?

Bu kelimeyi daha önce Vintage nedir başlıklı yazımızda incelemiştik ancak şimdi kısaca değinelim çünkü Retro vintage denen bir olgu var hayatımızda. Vintage akımı son yıllarda daha da popülerleşti. Artık ünlü markalar vintage ürünleri ile podyumları sallarken, bu yeni bir iş kolu olarak da karşımıza çıktı. Pek çok girişimci vintage adı altında ürünlerini satıyor ve bundan kazanç elde ediyor. Yani eskinin değeri bugün de kazanç sağlıyor. Peki vintage ne demek? Vintage, geçmişin modasına ait anlamına gelir. Geçmiş dönemde moda olan, ses getiren ve hatta değerli olarak tanınan parçaları ya da koleksiyonları kapsar. Tüm bunlar için vintage kelimesi kullanılır. Örneğin herkesin bir dönem kullandığı deri eldivenler, iri küpeler, şapkalar, vintage saatler, vintage mobilyalar da  vintage adı altında yer alır.

Retro ile vintage arasındaki fark

İkisi de “geçmiş” adı altında olduğu için aslında birbirine karışan iki kavram. İkisinde de geçmişten izler var hatta bazen aynı anlamda bile kullanılabiliyorlar. Ancak ikisi arasında belirgin bir fark var. Vintage gerçekten eski ürünleri kapsar. Vintage ürünler zamanında kullanılmış gerçek ürünlerdir. Retro ise eski görünen yeni ürünleri tanımlar. Örneğin yeni mobilyalar, Retro tarzı olabilmek için eskimiş gibi yapılır. Ürün yenidir ancak havası eskidir. Vintage ise tamamen eskidir. Bu nedenle Retro ürünler ile vintage ürünleri aynı kefeye koymak doğru değil. Birinde yaşanmışlık varken diğerinde -mış gibi yapılır. İkisi de son zamanların modası, ikisinin de alıcısı çok ve ikisinin de seveni bir hayli fazla. Öyle ki artık ev dekorasyonlarında Retro stil karşımıza çıkar oldu bırakın modayı artık hayatın her anında Retro stiller ile karşılaşıyoruz.

Retro etkisi nedir?

Sadece moda, stil ya da dekorasyon alanında kullanılan bir kavram değildir. Retro aynı zamanda astroloji alanında karşımıza çıkar. Bunlardan en sık duyduğumuz Merkür retrosudur diyebiliriz. Merkür’de olan durumlardan dolayı ne gerginliğimiz kalır ne sinirimiz ya da tam tersi bir etki ile ortalarda barut fıçısı gibi dolaşırız. Ne zaman televizyonu açsak karşımıza Merkür retrosu çıkar ki bir anlamda hepimizin de merak konusudur, astroloji ile ilgilenmeyenlerin bile. Çünkü Retro etkisini yaşarız ve bu yaşadığımız her zaman güllük gülistanlık duygulardan ibaret olmayabilir. Peki Merkür retrosu ne demek?

Merkür Retro nedir?

Merkür retrosu gerileme anlamına gelir. Kelime olarak geçmişe dönük bir anlam taşıdığından bahsetmiştik. Merkür retrosu da tam olarak bu gerilemeden kaynaklanır. Bir gezegenin geriye doğru hareket halinde olması, yörüngesinde yavaşlaması ve dünya gözüyle bakıldığında sanki geri gidiyor gibi olmasından kaynaklanır. Astrolojik açıdan dinlenme ve yerinde sayma anlamına gelir. Bu nadas döneminde yönettiği alanlar yavaşlar, aktiviteler durma noktasına gelir, birçok alanda kargaşa oluşur. Merkür retrosuna yılda 2-3 kez denk geliriz. Bu durumda ortalık hafiften karışabilir. Yavaşlamanın etkisi hayatımıza da sirayet edebilir ve işlerimizden, günümüzden verim alamayabiliriz. Bu döngüde biz de Retro etkisi altına girmiş olabiliriz yani. Olumlu yanları da yok değil. Mesela Merkür retrosu dönemi geldiği zaman hayatımızdaki fazlalıklardan da kurtulabiliriz. Her şey kötüye gidiyor gibi görünse de bizim için karlı durumlar da gelişebilir. Merkür etkisi ile teknolojik aletlerde sorun çıkabilir, birtakım problemler oluşabilir. Bunlar aslında etrafa yayılan enerjinin bir parçasıdır. İnananlar için tabi. Bazısı bu Retro etkilerine sonsuz inanırken bazısı inanmaz. Her görüşe saygı duymak gerekir elbette.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...