Selfie Nedir?

İÇİNDEKİLER

Önce tek cümlelik bir tanımını yapalım sonra işin derinine inelim. Selfie, insanın kendi kendinin fotoğrafını çekip, sosyal mecralarda paylaşmasına denir. Kendi kendinin tabiri tekerleme gibi dursa da selfie’nin amacına sirayet eder çünkü selfie başkasının yardımıyla olacak bir iş değildir; ciddi bir meseledir ve bunu sadece siz yapabilirsiniz! Selfie kavramı 2012 yılında Oxford sözlüğü tarafından yılın kelimesi ilan edildi. Pek çoğumuz içinse yılın selfie’si Oscar törenindeki efsane isimlerin çektiği selfie’dir. Hatırlayanınız var mı? 2014 Oscar ödül törenine damgasını vuran ve RT rekoru kırmak için çekilen ve hatta bunu başarıp 2 milyondan fazla retweet alan efsane; Ellen DeGeneres’in birçok ünlü yıldızla birlikte çektiği selfie. Karede kimler yok ki; Angeline Jolie, Brad Pitt, Jennifer Lawrence, Merly Streep, Julia Roberts, Bradley Cooper, Lupita Nyong’o, Kevin Spacey ve Jared Leto.

Obama’dan Oscar’lı yıldızlara kadar pek çok ünlünün kapıldığı bu akım, ülkemizde de ciddi hayran kitlesine sahip. Arkadaş buluşmalarının vazgeçilmezi, sohbet aralarına serpileni ve hatta olmazsa olmazı niteliğinde. Elbette her işte olduğu gibi selfie dünyasının da kendine has bir raconu var. Öyle elinize telefonu aldığınız gibi click click yapmıyorsunuz yani. Bunun ışığı var, açısı var, var da var. Gelin bu “var”lar neymiş bir göz atalım. İşte size bol like garantili, altın selfie çekme tüyoları.

                             1572275083_images-1.jpg

Doğru ışığı ayarlayın

Makyajınız mükemmel olsun, kadrajınız dudak ısırtsın fark etmez. Işık doğru değilse gitti güzelim like’lar. Bunun olmasını hiçbirimiz istemeyiz değil mi? Bunu önlemenin tek yolu doğru ışığı seçmek. Arkanıza ışık alırsanız yüzünüz kararır, tam önden alırsanız yüzünüz fazla patlar. İkisinin ortası bir yan açı iyi olacaktır. Bu arada mum ışığının yüz hatları kusursuzlaştırdığını biliyor muydunuz? Fotoğraf çekmeden önce önünüze bir mum ışığı koyun ve hokka burun, dolgun dudaklarınızın tadını çıkarın! Bu arada başınızın üzerindeki ışıklandırmadan da kaçının. Tepeden gelen ışıkla güzel çıkan insan çok azdır.

                                          1572275182_images-2.jpg

Açınızı iyi bilin

Kendinizi ve yüzünüzü tanıyın. Bazı insanlar sol profilden inanılmaz dururken bazıları sağda gerçekten nefes keser. Bunu bulmanın yolu bol bol selfie çekmekten geçiyor, açınızı anca fotoğraflarla keşfedebilirsiniz. Doğru açıyı yakaladıktan sonra artık korksunlar sizden.

Başkası değil kendiniz olun!

Bakışlarınız ve duruşunuz ne kadar doğal olursa selfie’niz o kadar “el değmemiş” olur. Malum, türeyen güzellik uygulamalarıyla artık herkes dünya güzeli ancak bir o kadar da yapar. Doğallığın her zaman alkışı aldığını unutmayın. Bu nedenle gülümserken, poz verirken elinizden geldiğince doğal olmaya gayret edin.

                          images-3.jpg

El titremelerine dikkat

Selfie çubuğu bu anlamda işe yarıyor. Kolunuz yorulmadan tek bir dokunuşla titrek olmayan fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Elinizin titremesi fotoğrafı bulanıklaştıracak ve sanki akıllı telefon ile değil de ütüyle fotoğraf çekmişsiniz hissi verecektir. Piyasada düşük maliyette bulabileceğiniz selfie çubuklarıyla bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Yüz ifadeniz önemli

Selfie’nin amacı biraz eğlence, biraz kendimizi göstermedir. Bu nedenle seçtiğiniz ifadenin donuk olmamasına dikkat edin. Bu arada sosyal medyadan paylaşma amacınız da önemli. Durgun bir halinizi paylaşacaksanız ruhen o havaya girin. İnanın ki bu selfie işi sadece deklanşörden ibaret değil, selfie ruhu denen de bir şey var.

                  1572275267_images-4.jpg

Siyah beyazı deneyin

Ne renk eşitsizliği ne yüzdeki izler ne makyajsızlık ne dağınık saç… Siyah beyazın örtmediği bir şey kalmaz konu selfie olunca. Genellikle renkli selfie’ler tercih edilse de siyah beyazın da kattığı hava bir başka. Eğer o gün dış görünüm itibariyla gününüzde değilseniz ya da ne kadar selfie çekseniz de içinize sinmeyen bir şeyler varsa bir de siyah beyaz olanı deneyin. Daha klas, daha şık ve daha havalı bir selfie olabilir.

Geldik işin en heyecanlı kısmına. Selfie’lerinizin kusursuz güzellikle olması için pek çok güzellik uygulaması giriyor devreye. Güzellik aplikasyonlarıyla bebeksi bir tene sahip olabileceğiniz gibi kusursuz bakışlar, lensler, allıklar, rujlar da sizi bekliyor. Bu arada makyajsız çektirdiğiniz bir selfie’yi dahi bu uygulamalarla full makyaja çevirebilirsiniz. İşte en çok indirilen güzellik uygulamaları;

Facetune
Sweet selfie
Candy camera
Beauty Plus
Retrica
Youcam make up
Bellashoot
Beautylish


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...