Sentetik Nedir?

İÇİNDEKİLER

Doğadaki benzer örneklerine bakılarak insan eliyle üretilen, yapay yolla üretilen bileşimli maddelere sentetik adı verilir. Günümüzde sentetik deri, sentetik saç, sentetik boya, sentetik kumaş gibi pek çok ürünün sentetikten üretilen seçenekleri mevcuttur.

Sentetik Boya Nedir?

Sentetik ne demek diye düşünüldüğünde kimyasal yöntemler kullanılarak doğal maddenin ikamesi niteliğinde maddelerin üretilmesi akla gelir. Sentetiğin pek çok türevine rastlanır. Bunlardan biri de sentetik boyadır. Sentetik boya diğer boyalara kıyasla daha sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Temizlemeye elverişlidir. Uygulandığı yüzeyi diğer boyalara kıyasla daha iyi korur ve daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Sentetik boya hem ahşap hem de metal yüzeylere uygulanabilir. Dış cephe boyasında, mobilyalarda da tercih edilir.

Sentetik Saç Nedir?

Sentetik saç insan saçı ile benzerlik gösteren ve doğal saça ekleme yapmak amacıyla sentetikten üretilen bir üründür. Pek çok kadının saç uzatmak, farklı saç modellerine sahip olmak amacıyla tercih ettiği bir malzemedir. Sentetik saçlar plastik malzemeden üretilir. Bu nedenle de ısıyla çalışan saç şekillendiriciler ile uyumsuzdur. Piyasada farklı renklerde, düz, dalgalı veya kıvırcık şekilde sentetik saç alternatifleri mevcuttur.

Sentetik Deri Nedir?

Sentetik deri veya diğer adıyla suni deri günümüzde pek çok tekstil ürününde kullanılmaktadır. Gerçek hayvan derisinin ikamesi olan bir üründür. İlk olarak 1940’lı yıllarda Amerika’da üretilen sentetik deri ayakkabı üretimi ve araçların iç döşemesinde kullanılmıştır. Günümüzde ise koltuk, sandalye döşemeciliğinde, kıyafetlerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Sentetik derinin daha yumuşak, esne ve nefes alacak şekilde üretildiği bilinmektedir.

Sentetik Kumaş Nedir?

Pamuk, yün veya keten gibi maddelerin liflerinden üretilen kumaş ipliklerin çeşitli şekillerde bir araya getirilmesi sonucunda elde edilir. İplikler paralel ya da birbirine dik olacak şekilde dokunarak değişik dokularda kumaşlar elde edilebilir. Keten ve pamuk gibi doğal maddelerden kumaş üretildiği gibi sentetik ile yarı sentetik malzemelerden de kumaş üretilebilmektedir. Sentetik kumaşı oluşturan sentetik lifler çok sayıda kimyasal işleme tabi tutulur. Sentetik kumaşlar doğal kumaşlara kıyasla sağlıksızdır. Nem tutar ve yıpranmaya, çamaşır makinesinde yıkanırken formunu kaybetmeye daha müsaittir. Daha parlak ve canlı renklere boyanabilmesi ve doğal kumaşa kıyasla daha ucuz olması nedeniyle üreticiler tarafından tercih edildiği bilinmektedir.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...