sosyal medya siteleri (sosyal ağlar) nelerdir?

İÇİNDEKİLER

“Sosyal medya, kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin basit, anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını ve ulaşılmasını sağlayan yeni bir medya biçimidir.”

Sosyal Medya nedir sorusundan önce aslında “medya nedir?” sorusunu cevapamkata fayda var. TDK sözlük anlamına bakarsak medya, “iletişim ortamı” ve “iletişim araçları” olarak tanımlanıyor. Televizyonlar, dergiler, radyo, web siteleri gibi ortamların her biri bu anlamda insanların iletişimini sağlayan medyalar… Peki bunlar hali hazırda varken neden medya’nın başına “sosyal” ifadesi konularak farklı bir tanımlama yapmaya ihtiyaç duyduk ?

Bu sorunun cevabını alabilmek için Web 1.0’dan web 2.0’a geçişi irdelemek gerekiyor. İnternetin ilk yaygınlaşması ile beraber bilgi web siteleri üzerinden, tek taraflı olarak sunulmuştur. Kullanıcılar ise bu bilgiye, arama motorları ve benzeri kanallarla ulaşarak, bu içeriği sadece tüketmiş, katkı sağlamamışlardır. Bu yönüyle klasik medyaya çok benzemektedir. Denetime tabi, tek taraflı… Ancak internetin gelişimi ile beraber, kullanıcının da katılımını mümkün kılan web siteleri ortaya çıkmış. İçeriğin bir kısmını kullanıcılar oluşturmaya başlamıştır. Bu değişime web 2.0 denilmiştir. Web 2.0’ın başlangıcını bloglar oluşturur. Bloglarda oluşturulan içeriğe insanlar yorum yapabilmekte idi. Bazı web sitelerinin tüm içeriği kullanıcılar tarafından oluşturulmakta, web sitesi editörleri sadece kontrol etmekte idi… Ancak bu başlangıçta büyük boyutta olmadığı için bir medya kelimesi ile anılmıyordu.

İlerleyen yıllarda bu tip içerikler ve bu içeriğe sahip siteler hızla büyüyerek, kullanıcıların oluşturduğu bir “sosyal medya” halini aldılar. Örneğin Youtube içeriği tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulur. Facebook içeriği de tamamen böyledir.

Sosyal Medya Siteleri

Bloglar : Blogger, LiveJournal, Open Diary, TypePad, WordPress ...

Mikro Bloglar : FMyLife, Jaiku, Plurk, Twitter, Tumblr, Posterous, Yammer

Sosyal Ağlar : Bebo, BigTent, Elgg, Facebook, Geni, Hi5, LinkedIn, MySpace ...

Etkinlik Siteleri : Upcoming, Eventfu, Meetup

Wikis : Wikipedia, PBworks, Wetpaint

Sosyal İmleme: Delicious, StumbleUpon

Sosyal Haber : Digg, Mixx, Reddit

Fotoğraf Paylaşımı :  deviantArt, Flickr, Photobucket, Picasa

Video Paylaşım : YouTube, Viddler, Vimeo, Sevenload, Dailymotion

Canlı Yayın Paylaşım : Ustream.tv, Justin.tv

Ses ve Müzik Paylaşımı : imeem, The Hype Machine, Last.fm, fizy

Ürün Eleştirileri : Sikayetvar

Şirket Eleştirileri : Customer Lobby, Yelp

Soru ve Cevaplar : Yahoo! Answers, WikiAnswers, Askville, Google Answers

Görsel Dünyalar : Second Life, The Sims Online, TerraOnline Gaming

Oyun Paylaşımı : Miniclip, Kongregate


Volkan İnanç
Volkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...