Subdomain nedir?

İÇİNDEKİLER

Subdomain, aldığınız hosting hizmeti tarafından sağlanan bir özelliktir. Buna göre, size hosting sunucusu tarafından kullanmanız için bir alan sağlanır. Bu alanın içerisinde de bazı alt alanlar yaratabilirsiniz. Yani aslında bu alt alanlar, size ait olan alanın bütünü içerisinde belirlediğiniz bir klasöre, direk biçimde ulaşmanızı sağlayan bir sistemdir. Subdomain'in ne olduğunu daha detaylı açıklamadan önce domain kavramının ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Domain Nedir?

Nasıl ki gerçek hayatta var olmak için bir kimlik belgesine ihtiyacımız varsa, internet ortamında da kendimize ait bir alanımızın var olması için, bir kimliğe ihtiyacımız vardır. Domain bu kimliğe verilen isimdir. Bu kimliği de web sitemize verdiğimiz isim ile sağlamaktayız. Bu sebeple kolay akılda kalan web sitesi isimleri kullanmak, sitemize erişimi kolaylaştıracaktır. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse domain dediğimiz şey, bizim alan adımız yani web sitemize verdiğimiz isimdir.

IP Adresi ve Domain Aynı Şey midir?

IP adresleri bizim internet üzerinde tanımlı olmamızı sağlamaktadır. Bu sayede internete hangi ülkeden ve hangi bilgisayardan bağlı olduğumuz tespit edilir. Kullandığımız her bilgisayarın muhakkak bir IP adresi bulunmaktadır. Bu IP adresi, uzunca bir rakamdan oluşur. Akılda tutulması kolay değildir. Domain ise, bu IP adreslerinin daha kolay akılda tutulan halidir. Yani kullandığımız web alanına verdiğimiz isimdir. Eğer domain olmasaydı, kullanıcılar bize web sitemizin ismi yerine IP adresi ile ulaşmaya çalışacaklardı ve bu IP adreslerini de hatırda tutmak, her seferinde oldukça uzun rakamlardan oluşan bu numarayı sisteme girmek işi bir hayli zorlaştıracaktı. Bu sebeple web sitelerine erişimde IP adreslerini değil de domain adreslerini kullanmaktayız.

DNS Kavramı

DNS ifadesinin açılımı "Domain Name System"dir. DNS sistemi IP adresleri ve kullanılan alan arasındaki bağlantıyı kurmak için geliştirilmiştir. Web sitelerinin sonlarında gördüğümüz com, gov, net, edu, mil, ac gibi ifadeler domain uzantılarıdır. Bizler, bu uzantılar sayesinde web sitelerinin hangi amaca hizmet ettiklerini anlarız. Örneğin gov ifadesi, devlete ait internet sitelerinde kullanılır. Edu, eğitim siteleri için geçerlidir. DNS kavramı da, domain ve subdomain ile direk olarak bağlantılı bir kavramdır.

Subdomain Almak İçin

Bir hosting şirketinden subdomain alabilmek için önce bir domain hakkına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple önce sizlere domain, IP, DNS gibi kavramlardan bahsettik. Subdomain ana hesabınıza yani domain adınıza bağlı olarak yaratacağınız farklı hesaplardır. Diyelim ki" şirketi.com" adında bir domain aldınız ve buna bağlı alt domainler oluşturmak istiyorsunuz. Oluşturacağınız alt domainler yine bu ana ismin etrafında şekillenecektir. Örneğin: "haliyikama.şirketi.com" veya "kedimamasi.şirketi.com" gibi asıl adresin önüne gelecek noktalarla belirleyebileceğiniz, sayısız subdomain almanız mümkündür. Bu alacağınız subdomainler size pek çok alanda, pek çok müşteriye ulaşma kolaylığı sağlayacaktır.

Nasıl Subdomain Açılır?

Bunu yapmak son derece basittir. Önce sahip olduğunuz web adresine giriş yapmalısınız. Hemen ardından domain sekmesini tıklamalısınız. Karşınıza açılan sekmede size subdomain seçeneği sunulacaktır. Burada "create a subdomain" yani "yeni bir subdomain" oluştur ibaresini göreceksiniz. Öncelikle açmak istediğiniz subdomain adresini belirlemelisiniz. Ve unutmamanız gereken şey, açacağınız subdomainin, asıl domain adresine bağlı bir uzantı olacağıdır. Karşınıza açılan sekmedeki subdomain kutucuğuna, belirlemek istediğiniz alt adres hesabını yazdıktan sonra işlemi onaylamalısınız. Subdomain hesabınız oluşturuldu bile...

Oluşturulan Subdomain ile Neler Yapabiliriz?

Açtığınız bu alt hesapta, sunduğunuz farklı hizmet ve ürünleri tanıtma imkanına sahip olursunuz. Üstelik ziyaretçiler, sahip olduğunuz ana hesabın giriş sayfasında bulunan sekmeler ile subdomain sayfanıza yönlendirilirler. 


Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...