Tork nedir, beygir gücü nedir? Farkları nelerdir?

İÇİNDEKİLER

Konu araba olunca kurduğumuz / sorduğumuz / merak ettiğimiz konuların başında şüphesiz teknik özellikleri gelir. Bu teknik özellikler konuşulurken aşina olduğumuz kelimelerden biri tork gücüdür; ideal tork değerleriaraç tork değerleri tablosutork hesaplama derken bir hayli meşgül oluruz bu konuyla. Arabaların en çok konuşulan noktalarından biri olan tork değeri, genellikle beygir gücü ile birbirine karıştırılan bir konudur. Tork ve beygir gücü arasındaki farklara yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz ancak önce şu tork meselesini bir masaya yatıralım isteriz. Tork nedir ile başlayalım devamında derinlere inelim.

Tork nedir?

Konu performans değeri ise tork en önemli gündem maddelerinden biridir. Döndürme kuvveti anlamına gelen bir değeri ifade eder. Motordaki krank milinin ( pistonun doğrusal hareketini, dönme hareketine çeviren motor elemana verilen isimdir) bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısı olarak tanımlamak mümkün. Tork değerinin fazla ya da az olması aracın hızı ve çekiş gücünü belirler; bu durum araç satın alımının kilit noktalarındandır. Peki tork neden bu kadar önemlidir? Özellikle yokuş çıkarken torkun önemini hissediyoruz zira bu tamamen otomobilin çekiş ile ilişkilendirilir. Yüksek çekişli ise tork kuvveti yüksek demektir; yüksek ağırlıktaki maddeleri çekme yeteneğine sahiptir aynı zamanda. Araç motorlarındaki krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısının yüksek ya da az olması arabanın hızını ve çekiş gücünü belirler benzer şekilde piston kollarının uzun ya da kısa olması da arabanın performansını belirleyen etkenlerdendir.

Tork ne işe yarar?

Torkun yüksek olması beraberinde pek çok avantajı getirir. Bunları aşağıdaki gibi tanımlamak mümkündür;

  • Ağır yüklerin daha rahat çekilebilmesine olanak sağlar. Bu özellikle tırlar ve yük araçları için oldukça önemlidir.
  • Özellikle yokuş yukarı çekişin daha rahat olmasına olanak sağlar.
  • Tork gücünün yüksek olması, vites değiştirme ihtiyacının da azalmasına olanak sağlar.

Tork nasıl hesaplanır?

Tork birimi Newton metre olarak hesaplanır. Kısaltması Nm’dir. Motorun gücü, o motorun torkunun açısal hızı ile çarpımına eşit olmalıdır. Bunu şu şekilde anlatabiliriz;

P = T x w

Motor gücü yani P, motora uygulanan voltaj ile motorun çektiği akımın çarpımına eşit olur: P = V x I

Açısal hız olarak ise motorun frekansının pi sayısı ile çarpımının iki katıdır: w= 2 x pi x f​​​​​​

Beygir gücü nedir?

İngilizce’si HorsePower’dır. Kısaltması HP olarak bilinir. Ortalama 75 kg ağırlığındaki arabanın, saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyduğu güç miktarına verilen isimdir. Beygir gücü ifadesi ilk olarak James Watt tarafından kullanıldı. James Watt makineler üreten başarılı bir isimdi. Yola çıkış nedeni ise pek çoğumuzun tahmin ettiği gibi aslında. Makinenin gücünü anlatabilmek için herkesin bilebileceği bir ifade ile bunu anlatması gerekiyordu. Bunun için de en iyi yol atları kullanmaktı. Atların gücüyle kıyaslama yaparak “beygir gücü” tanımını buldu. O günden beri de güç miktarını ölçmek için beygir gücü ifadesi kullanılır. Beygir gücü ile anlatılmak istenen motor gücüdür. Bir motorun sahip olduğu beygir gücü zamanla değişiklik göstermez. Teknik kısımda BG olarak kullanılır. Birbiri yerine kullanılmaya alışık olduğumuz kavramlar vardır. Bunlardan biri tork ve beygir. Benzer ve hatta aynı sanılsa da kendi içlerinde farkları vardır. Peki tork mu beygir mi? Bu iki kavramın kendi içinde ne gibi farkları vardır, şimdi bundan bahsedelim.

Tork ile beygir arasındaki fark

Öncelikle belirmek gerekir ki tork, otomobilin motorundan tekerleklerine hareket edebilmesi için iletilen kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvet aynı zamanda dönme momenti olarak da ifade edilebilir. Tork gücü çekiş kuvveti ile alakalıdır beygir gücü ise hız ile ilgilidir. Aslında burada gücün kullanılacağı ihtiyaçlar farklıdır ki aslında temel ayrım da budur. Tork ile beygir arasındaki farkı bir örnek ile anlatalım. Örneğin yarış arabalarının beygir gücü fazladır çünkü yarış olduğu için hızlı olmak zorundadırlar. Tork gücünde ise hızın bir önemi yoktur önemli olan çekiş kuvvetidir. Beygir ve torkun farkı da temelde budur.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...