Tumblr Nedir?

İÇİNDEKİLER

Sosyal medyanın yeni yüzü olan Tumblr, 2007 yılında ABD'de David Karp tarafından kurulmuştur. Kurşunun hemen ardından 2 haftalık süreç içerisinde 75.000 kullanıcı ulaşmış olan adres Amerika'da toplamda 13 buçuk milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Tumblr sitesini diğer sosyal medya adreslerinin farklı kılan özellik, özel yapısı ile bütün sosyal medya ağları ile bağlantı halinde olmasıdır. Kısa bir süre içerisinde büyüyen site, reklam almadan hizmet vererek kullanıcısına ulaşıyor. Gelir kaynağı olarak özel tema satışı noktasında kaynağına sahip olan web sitesi paylaşımlarını öne çıkarmak isteyen kullanıcılardan aldığı 1 Dolar miktarındaki ücret ile gelir sağlıyordu. Gelir kaynağı olarak Adidas ile büyük bir reklam Anlaşması yapan Tumblr günden güne hem gelir kaynağı hem de kullanıcı sayısı olarak büyümeye devam etti.

Tumblr Gelişim Süreci

2013 yılı Tumblr için el değişimi yeni oldu. Yahoo! Firması tarafından satın alınan Tumblr 1.1 milyon Dolar karşılığında el değiştirmiştir. Büyüme ivmesini devam ettiren Tumblr 2015 yılı itibariyle en hızlı büyüyen sosyal medya mecrası ünvanını kazandı. Instagram ve Facebook gibi büyük sosyal medya hesaplarını geride bırakan Tumblr üye sayısını bu süreç boyunca yüzde 45 miktarında arttırdı. Aktif kullanıcı sayısı Global Web Index verilerine göre 0 artan Tumblr instagram ve Facebook gibi sosyal medya organlarını bu alanda geçmiştir.

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr sesini kullanmak için siteye üye olmak gerekiyor. Basit bir işlem ile Tumblr sitesine üye olduktan sonra tumblr dünyasına gireceksiniz. Tumblr adresinde yapacağınız işlemlere baktığımızda birçok aktivitenin sizlere son olduğunu görebiliyoruz. Görseller, videolar, resimler, yazı, chat şeklinde sosyal medya üzerinden işlevsel hareketler yapmanız mümkündür. Site içerisinde kendi isteğinize göre özel düzenleme ve tasarımlarla tema hazırlayabilirsiniz. Böylece tüm bunun adresini kendinize özel bir formata dönüştürebilirsiniz. Kendi tasarlayacağınız temalar yanında hazır temalardan kullanılarak pratik işlemler yapılabilir. Bu sayede görsel açıdan zengin seçeneğe sahip oluyorsunuz. Tumblr adresini kullanıcı profilini baktığımızda genellikle genç kitleyi görüyoruz. Kullanıcıların çoğunun 18-24 daha çok blog kullanıcısı profilde olduğunu söyleyebiliriz.

Tumblr Ne İşe Yarar?

Genç kitle tarafından sıkça kullanılan Tumblr işlevi yönünden zengin fırsatlar sunuyor. Tumblr adresini ne işe yaradığına baktığımızda birçok önemli başlığı öne çıkartabiliriz.

- Tumblr internette bireysel blok oluşturulması için ortam oluşturan bir adrestir.

- Ücretsiz olan Tumblr şifre ve kullanıcı adı ile kullanılan ve devamında kullanıcının kendi sayfasına kendi ismini verdiği blog hazırlama işleme ile kullanın başlar.

- Tumblr kullanıcı Kaya kullandığı adrese kendi ismini verebilir. Daha önce başka birisinin kullanmadığı bir adı kullanacağım kullanıcı.tumblr.com şeklinde isim belirleyerek kullanmaya başlayabilir.

- Kullanıcı kendisine tema seçerek kendi sayfasına özel şekilde tasarlayabilir. Oluşturduğu bu özel temalı Blok sayfası ile paylaşımlar yapabilir çeşitli içerikler paylaşarak kendisini ifade edebilir.

- Oldukça basit ve kullanımı olan Tumblr bilgisayardaki herhangi bir linki, videoyu, metni, ses kaydını ya da fotoğrafı hızlıca bloke ekleyerek internette paylaşmayı sağlar. Böylece paylaşımlarınız gizli kalmaktan çıkarak arkadaşlarınızla ve çevrenizle paylaşabileceğiniz özel bir seçeneğe dönüşür.

- Tumblr adresinin sunduğu bir diğer özel işlevde kaynak paylaşımıdır. Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarında yer alan paylaşımlar link bağlantısı ile Tumblr kullanıcısı tarafından kendi blog sayfasında paylaşılabilir.

- Tumblr bir örümcek ağı gibi tüm sosyal medya hesaplarının kavşağında olan paylaşım adresidir. Türkçe dil desteği sağlayan Tumblr diğer değil seçeneği destekleriyle kullanıcı sayısını giderek artırıyor.

- Tumblr tabletlerden ve telefonlardan da girilebilen yeni uygulamaları ile pratik bir kullanım alanı oluşturuyor.


Gürkan İnanç
Gürkan İnanç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...