Twitch Nedir?

İÇİNDEKİLER

Son zamanlarda giderek popülerlik kazanan Twitch, Instagram, Twitter, Youtube gibi bir medya platformu. Canlı yayın sitesi olarak da tanımlanabilen Twitch, insanların hayatına 2011 yılında girdi. Genellikle bilgisayar oyunlarına ilgi duyan ve sohbetiyle insanları ekran başında tutabilen insanların yayın yaptığı yer olarak Twitch'i gösterebiliriz. İlk piyasaya sürüldüğü tarihten günümüze kadar popülerliğini giderek arttıran bu medya platformu, halk arasında LOL olarak anılan League of Legends hakkında yapılan yayınlar sonrasında bugünlere kadar geldi. Twitch üzerindeki yayınlara insanlar o kadar çok rağbet gösteriyor ki, sitenin günlük ziyaretçi sayısı 30 - 40 milyonu bulabiliyor. Windows, Mac, PlayStation ve Xbox sahibi kullanıcıların hepsi, diledikleri zaman Twitch üzerinden yayın yapabilirler. Buna ek olarak, canlı oyun görüntülerini izleyiciyle paylaşabilen kullanıcılar, ses kayıtlarını da görüntüye yerleştirebilirler. Amerika Birleşik Devletleri menşeli olan Twitch, Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde hizmet veriyor. Bu sayede dünyanın neredeyse her yerinde insanlar diledikleri yayını izleyebiliyor. Kısacası, Türkiye'de bulunan biz izleyici, tıpkı Youtube'da olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri'nden çıkan bir yayını takip edebiliyor.

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch platformu, kullanıcılara yalnızca yayın yapma imkanı sunmuyor. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi geniş bir kitleye hitap eden kullanıcılar, Twitch üzerinden yüklü miktarda para kazanabilirler. Bunun için de izleyebilecekleri iki yol bulunuyor.

Bağış Almak

Twitch kullanıcılarına para kazandıran ilk yöntem bağış almak. İzleyiciler, yayınlarınızı izliyor ve ürettiğiniz içerikten hoşlanıyorsa size bağışta bulunabiliyorlar. Bu meblağlar genelde düşük rakamlar olsa da büyük bir kitleye hitap ediyorsanız, bağışlar küçük küçük birikerek dev bir havuz oluşturuyor. Ancak, global ölçekte yapılan araştırma sonucunda Türk Twitch izleyicileri pek bağış yapmıyor. Bu nedenle, daha çok para kazanmak istiyorsanız, global ölçekte yayın yapmanız gerekebilir.

Twitch Ortaklığı Kurmak

Twitch üzerinden para kazanmanın diğer bir yöntemi de Twitch ile ortaklık kurmaktır. Bu ortaklık için en az 5 bin aboneniz olması gerekiyor. Devam eden süreçte de abonelerinizden kemik bir izleyici kitlesi oluşturmanız bekleniyor. Eğer bu aşamaları başarıyla tamamladıysanız Twitch'e ortaklık teklif edebilirsiniz. Onay geldiği takdirde kanalınıza 'subscriber' butonu ekleniyor. Bu buton eklendikten sonra diğer 'subscriber'lar kanalınıza abone olmak için 5 dolar ödüyorlar. Sizin bu işten alacağınız pay ise 1,2 ile 1,5 dolar aralığında oluyor. Geriye kalan para da direkt olarak Twitch'in kasasına giriyor.

Twitch Kanal Aboneliği Nedir ve Ne İşe Yarar?

Canlı yayın platformları arasında başı çeken Twitch, yukarıda yer alan kriterleri sağlayan herkese ortaklık teklif ediyor. Bu ortaklık kapsamında yayıncılara, aldıkları abonelik ücretinin yüzde 48'ini veriyor. Geri kalanı ise Twitch'e gidiyor. Abonelik adı verilen bu sistemde asıl amaç yayıncıyı direkt olarak desteklemektir. Bir kanala abone olabilmek için ihtiyacınız olan iki şey bulunuyor; Twitch hesabı ve ödeme aracı. Twitch'te üç farklı abonelik türü kullanıcılara sunuluyor. Platform ödemeleri dolar olarak kabul etse de ödeme ekranında üye olunan ülkenin ödeme yöntemi ve o anki kura göre ücretlendirme yapılıyor.

Kademe 1: İlk Abonelik

 • Aylık 4.99 dolardan ücretlendiriliyor,
 • İlgili yayıncı direkt olarak destekleniyor,
 • Harici tanıtımlar dışında reklam bulunmaz,
 • Yayıncının isteğine göre HD yayın ve sohbet odasında sohbet etme imkanı sunuluyor,
 • Abonelere özel sohbet moduna katılım hakkı ile sohbeti yavaşlatma durumundan etkilenmeme imkanı veriliyor,
 • Kanala özgü ifadelerle abone rozetleri bulunuyor.

Kademe 2: İkinci abonelik

 • Aylık 9.99 dolardan ücretlendiriliyor,
 • İlgili yayıncı direkt olarak destekleniyor,
 • Harici tanıtımlar dışında reklam bulunmaz,
 • Yayıncının isteğine göre HD yayın ve sohbet odasında sohbet etme imkanı sunuluyor,
 • Abonelere özel sohbet moduna katılım hakkı ile sohbeti yavaşlatma durumundan etkilenmeme imkanı veriliyor,
 • Kanala özgü ifadelerle abone rozetleri bulunuyor,
 • Yayıncıya daha fazla destek olunduğu için dilediği takdirde ekstra üye sıfatı verebiliyor.

Kanal 3: Üçüncü Abonelik

 • Aylık 24.99 dolardan ücretlendiriliyor,
 • İlgili yayıncı direkt olarak destekleniyor,
 • Harici tanıtımlar dışında reklam bulunmaz,
 • Yayıncının isteğine göre HD yayın ve sohbet odasında sohbet etme imkanı sunuluyor,
 • Abonelere özel sohbet moduna katılım hakkı ile sohbeti yavaşlatma durumundan etkilenmeme imkanı veriliyor,
 • Kanala özgü ifadelerle abone rozetleri bulunuyor,
 • Yayıncıya daha fazla destek olunduğu için dilediği takdirde ekstra üye sıfatı verebiliyor.

Twitch Üzerinden Bir Kanala Nasıl Abone Olunur?

İlk önce bir Twitch hesabınızın olması gerekiyor. Daha sonrasında desteklemek istediğiniz yayıncının nickname'ini arama çubuğuna yazarak sayfasına gidebilirsiniz. Twitch üzerinden yapacağınız arama sonucunda karşınıza kademe 1, kademe 2 ve kademe 3 abonelik seçenekleri çıkacak. Dilediğiniz abonelik türünü seçtikten sonra ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Mobil ödeme yöntemini seçtiğiniz takdirde aboneliğiniz aylık otomatik olarak yenilenmeyecektir. Ayrıca, ödeme yöntemlerine göre alınan komisyon oranları da değişiyor. Banka veya kredi kartıyla yapılan ödemelerde 0.90 dolar komisyon alınıyor. Kartı hesabınıza ilk defa kaydettiğiniz takdirde 1 dolar provizyon ödemesi alıp, bu tutar 0,20 dolar eksik şekilde iade edilir. Mobil ödeme yöntemini seçtiğinizde yalnızca 50 kuruşluk SMS ücreti kesilir. Havale, BKM Express ya da G-PAY gibi ödeme yöntemlerinde ise 4 TL'lik komisyon alınıyor.

Twitch Üzerinden Abonelik Nasıl İptal Edilir?

Herhangi bir kanala abone olmak kadar abonelikten çıkma da oldukça önemli ve merak edilen bir konu. Diyelim ki abone olduğunuz ve severek takip ettiğiniz bir kanalın aboneliğinden çıkmak istiyorsunuz. Öncelikle yapmanız gereken Twitch hesabınıza giriş yapmak. Daha sonra sağ üst köşede yer alan kullanıcı adınızın üzerine tıklayın. Karşınıza 'Kanal, Arkadaşlar, Video Yapım Kiti' gibi seçeneklerin yanı sıra 'Abonelikler' bölümü gelecek. Abonelikler seçeneğine tıkladığınız takdirde karşınıza abone olduğunuz kanal veya kanalların listesi gelecek.

Aboneliğini iptal etmek istediğiniz kanalın bulunduğu sekmede gördüğünüz çark simgesine bir kez tıklamanız takdirde açılacak ekranda 'otomatik yenilemeyi iptal et' ve 'yinelenen aboneliği iptal et' tarzından seçenekler çıkacak. Bu iki seçenek arasından herhangi birine tıkladığınız takdirde Twitch size, yayıncının aboneliğinden neden çıktığınızla ilgili bir soru soracak. Seçiminizi yaptıktan, sebebinizi dile belirttikten sonra aboneliğin yenilenme tarihinde hizmetiniz askıya alınır ve aboneliğiniz başarıyla iptal edilir. Aboneliğinizi yenilenme tarihinde önce iptal etseniz dahi kalan sürede hizmetten aynı şekilde yararlanmaya devam edebilirsiniz. Buna ek olarak, mobil ödeme yöntemini seçtiğiniz takdirde aboneliğiniz her ay otomatik olarak yenilenmeyeceğini bir kez daha hatırlatmakta yarar var.


Büşra Özgüç
Büşra Özgüç
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...