Ücretsiz hosting (bedava hosting) servisleri

İÇİNDEKİLER

Hosting servisleri bir site sahibi için en önemli bir hizmet seçimi olma özelliği taşıyor. Bu hizmetin tek bir duruma mahsus olmayan sürekli tekrarlanan bir hizmet olması bunun en önemli nedeni. Bu noktada gözetilmesi gereken en önemli fayda sitenin akışı. Örneğin kötü olan bir hosting hizmeti almanın en büyük dezavantajı sitenin gidişatının aksaması olarak gösterilebilirken bu sorunlardan biri de mail trafiği olarak aktarılabilir. Gönderilen ve alınan maillerdeki aksaklıklar zamansal açıdan sorun oluşturabilir. Ayrıca hosting hizmetinin bir başka etkisi de web sayfasının sahibinin kullanmış olduğu POP3 mail adreslerine bağlı olan bir sistem olması. 

Hosting Türleri

Kurulması düşünülen web sitesinin çeşidine göre seçilecek olan hostingin türü de değişkenlik gösteriyor. Örneğin daha kurumsal bir site kurulacaksa profesyonelce hizmet veren bir hosting sistemi seçilebilir ama kişisellik içeren bir web sitesi kurulacaksa daha temel düzeyde bir hosting seçilebilir. Yapılması düşünülen her site kendi içinde bazı şartlar istiyor ki hosting seçimi de onlardan biri aslında. Örneğin kurumsal hostingler daha profesyonel bir yapıyla ortaya çıkmış bu amaç doğrultusunda hizmet aktaran bir sistem olurken dedikodu sunucu bant genişliğiyle disk alanı arasında kalan, baştan sona bulunan bütün kaynaklardan yararlanabilir. Özel bir sunucu olan VPS sanal sunucunun en önemli avantajı ise garanti edilen kaynaklara sahip olması. Özel olan bu sunucu isteğe göre kullanılabilir ve 3. kişilerle paylaşımı yapılmaz ki bu durum site sahibinin daha esnek bir biçimde davranmasına olanak sağlıyor.

Paylaşımlı hosting de bu seçeneklerden bir tanesi aynı hosting hizmeti baz alınarak birçok websitesi kurulabilir ve mail trafiği gibi temel şeylerde sorun yaşanılmaz. Çoklu sağlayıcısının olması sayesinde tüketim ne olursa olsun bir ek maliyetle karşılaşılmaması bu seçeneği cazip kılıyor. Son olarak da ‘’WordPress’’ hakkında konuşmak mümkün.  Dünya genelinde en fazla kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olan Word Press elle ayarlamadan otomatik bir şekilde güncelleme ve yükleme yapma özelliğiyle de sayfa kurucularına kolaylık sağlıyor. Ayrıca bu seçeneğin en önemli yanı web sitesinin güvenlik sorununu çözerek olası bir saldırıya karşı web sitesini koruyor.

En Doğru Hosting Seçimi

Hosting seçimi yapılırken her konuda olduğu gibi birçok kriter mevcut ki bunlardan ilki sunucunun web sitesine ayıracağı yer. Hosting planlarının kendi içinde alan farklılıkları göstermesi bu konuda site kurmak isteyen kişiyi dikkatli olmaya itiyor. İkinci durum ise kontrol panelinin kolay bir kullanım şeklinin olması. Çünkü uygulamaların, alan isimlerinin, e posta hesaplarının ve bu seçenek üzerinden yapılan bütün hizmetlerin yönetilmesinin hızlı bir şekilde olması gerekiyor. Şüphesiz ki kullanımı zor olan bir sistem hızı da düşüren bir etmen olur. Bu etmenlerden başka biri de veri tabanının sayısı ve erişilebilirliğin garanti edilmesi. Bunları açıklamak gerekirse sınırsız veri tabanıyla çalışmadan tutun belli bir sayıda veri tabanında çalışmaya kadar birçok şeyi barındırıyor veri tabanının durumu. 

Erişilebilirlik garantisinin varlığı da siteye insanların girerek o siteden faydalanması denebilir. Hiçbir sayfa kurucusu erişilmesi garanti olmayan bir siteye sahip olmak istemez.  Ayrıca bu erişilebilirlik garantisinin taahhüt edilen erişimi sağlayamaması durumunda geri ödeme yapılması mümkün. Bir web sitesini ziyaret eden kişi sayısıyla doğru orantılı olan web sitesinin trafiği, sınırsız kullanım miktarı sunan firmalar var olmasına rağmen firmaların sunduğu sınırlı kullanıma göre de şekilleniyor. Unutulmaması gereken başka bir şey de oluşan rekabetin müşterilere oluşan yansımaları zira bunun en büyük kanıtı da üst seviyede önerilebilecek birçok firmanın olması.

Ücretsiz, Pahalı ve Bedavadan Çok Az Pahalı Hostingler

İlk olarak Wix firması e-ticaret için önerilen 500’ü aşan duyarlı şablon sayısıyla ve deneme sürümüne sahip olmasıyla öne çıkıyor. Kullanıcılar arasındaki popülaritesi en yükseklerden biri denebilir. Squarespace 14 günlük deneme sürümüyle kullanıcılarına deneme olanağı sunmasının yanında, basit bir şekilde kişiselleştirmesiyle ve uygun fiyatlarıyla 12 ay taksit seçenekleri sunması onu cazip hale getirse de sınırlı mağaza seçenekleriyle ve e-ticaret seçeneklerinin pahalı olması dezavantajlardan birkaçı olarak söylenebilir. Buna rağmen Squarespace 7/24 aktif olan destek ekibiyle diğer firmalara göre öne çıkıyor. CSSS baskılarıyla ve ücretsiz sertifikalarıyla ön plana çıkan JIMDO da kullanıcılar tarafından güvenilir hizmetleriyle ve limitsiz depolama özelliğiyle favoriler arasında. Sınırlı sayıda editöre sahip olan, telefon yardımı olmadan sadece e-posta desteğiyle iletişim sağlayan SimpleSite ücretsiz deneme fırsatı sunarken de bütün özellikleriyle deneme sürümünü sunmasıyla biliniyor. 

Ek olarak bahsetmek gerekirse sınırlı şablon alternatifleriyle ve ücretli planlarıyla alternatif firmalara göre bir tık geride olabilir ama mobil cihazlarla da uyumlu olması ayrı bir artı olarak söylenebilir. En son çok dil seçeneğine sahip olan site kurmak isteyenler için önerilen 1&1 IONOS hakkında konuşulabilir. 7/24 müşteri hizmeti seçeneği ve yedekleme durumuyla öne çıkıyor. Dezavantajlarından bahsedilecek olursa da bedava bir sürümünün olmaması, şablonlarının kalitesinin diğerlerine göre daha düşük olması ve özel kod eklemek amacıyla ek donanıma ihtiyaç duyulması olarak açıklanabilir.

Hosting’i Web Sitesine Yüklemek

Hosting’in önce planlaması yapılıyor ve bu planlama yapıldıktan sonra tasarım kısmına geçiliyor. Teknik bilgisine güvenen site kurucuları, bireyselleştirilmeyi de  ön plana çıkaran bir web sayfası meydana getirilmek istediği zaman HTML ya da Adobe Dreamweaver tarzı seçenekleri seçebilir. Ayrıca web sayfasını kurmak isteyen kişi teknik bilgiye sahip olduğunu düşünmüyorsa WordPress, Joomla ya da Magento gibi seçenekleri değerlendirebilirken bu firmaların varlığı da aslında web site kurmak zor fikrini de ortadan yavaş yavaş kaldırarak insanlara cesaret aşılayacak seçenekler zinciri. 


Görkem Duymaz
Görkem Duymaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...