Web application nedir?

İÇİNDEKİLER

Web aplication olarak bilinen web uygulaması, internet ağı ile ulaşılan programlara genel olarak verilen isimdir. Geleneksel programlara göre daha pratik olan web uygulamaları yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Web Application Avantajları

Web uygulamaları herhangi bir program kurma ve yükleme işlemi yapmadan kullanılabilmektedir. Web uygulaması sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun internet vasıtası ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Web uygulama performans konusunda esneklik sağlar. Hangi tarayıcı olursa olsun çalışır. Program indirmeye ya da bir yükleme yapmaya gerek olmayan web uygulamaları güncelleme de gerektirmez. Sunucunun olduğu bilgisayar da güncelleme yapıldığında uygulama kullanan tüm bilgisayarlar güncellenmiş olur. Böylece ikinci bir işleme gerek kalmadan sunucunun yapacağı güncelleme ile tüm erişen kullanıcılar güncel kullanıma ulaşırlar. Web uygulaması ile birden fazla kullanıcı sunucudaki sitemi özel yetkilendirme ile uzaktan kullanabilirler.

Neden Web Tabanlı Uygulama?

Yaklaşık 10 yıl gibi bir süre önce kullanılmaya başlanan web tabanlı uygulamalar önceler farklı fikirler ve yeni alternatifler olarak kullanılırken günümüzde bu uygulamalar vazgeçilmez kullanımlara dönüştü. Neden web tabanlı uygulama kullanıldığına değinmek gerekirse en basit olarak evinde özel el işi ürünler hazırlayıp bunu kendi internet sitesi ile pazarlayabiliyor. Web uygulama ile mümkün olan bu sistem açılacak internet sitesi ile kolayca geniş kitlelere ulaşma imkânına dönüşüyor.

Web uygulamaları daha geniş çaplı olarak da kullanım sağlıyor. Büyük çaplı e-ticaret siteler web uygulamaları ile merkezde yönetim ve denetim sistemlerine hakim olarak kolayca işlemleri sağlayabiliyorlar. Bunun için web uygulamaları internet tabanlı erişim ile işlevsel çözümler oluşturuyor. Karalar, bilgilendirmeler ve her türlü işlem merkezden kolayca yapılabiliyor.

Bu imkanlarla web tabanlı uygulamalar kullanıcılara birçok şekilde pratiklik sağlıyor. Bu durumu teknik açıdan ele aldığımızda işletim sisteminden bağımsız olarak çalışan web tabanlı uygulamalar site yönetimi için büyük avantaj sağlar. Kullanıcılara ayrı ayrı işletim sistemlerine göre ulaşmak yerine tüm kullanıcı grubuna tek komut ile ulaşma imkanı sağlayan web tabanlı uygulamalar sayesinde bilgisayarında herhangi bir tarayıcı olan kullanıcı web adresinize kolayca ulaşarak adresinizden alışveriş yapabilir, açıklamaları okuyabilir ya da web adresiniz hangi alanda hizmet veriyorsa o hizmetler kullanıcıya ulaştırılabilir. Bu uygulamaları kullanmak için ekstra bir CD ya da USB kullanımı ya da program yüklemesi gerekmez. Bunun için sadece kullanıcı tarayıcısını açar ve web adresi üzerinden istediği işlemleri yaparak hizmetlere ulaşabilir.

Yazılım için herhangi bir yükseltme ve yama işlemi gerekmez. Bu gibi durumlar gerekirse sunucu yazılımı sağlayıcı firma tarafından takip edilerek belirli aralıklarla bu işlemler sağlanacaktır. Web tabanlı uygulamanın en önemli avantajlarından biri de sistem çökme gibi durumlardır. Web tabanlı uygulamalarla bu durumları dert etmenize gerek kalmaz. Gerektiği takdirde hemen farklı bir cihaza geçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Mobil Uygulamalarla Entegrasyon

Günümüzde giderek yaygınlaşan mobil uygulamalar ile telefonlara da kurulabilen browserler ile web tabanlı uygulamalara erişim daha da yaygınlaşmıştır. Her an ve her yerden ulaşılabilen web tabanlı uygulamalarla çok cüzi miktarda ücret ile web sitenizi yönetebilir gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Nerde olduğunuzun bir önemi de yok. İş yerinde, arabada evde, her yerde. Sadece internet bağlantınızın olması yeterlidir.

Web tabanlı uygulamalar sayesinde tedarikçiler, müşteriler, kullanıcılar ve çalışanlar tek sistem üzerinde kolayca buluşturulur ve ortak amaç doğrultusunda işlem yapılabilir. Bu işlemler yapılırken mekan ayrımı ve cihaz ayrımı da söz konusu değildir. Her yerden ve her cihazdan internet bağlantısı ile bu işlemler kolayca yapılabilir. Artık her işlemi internet bağlantınız vasıtası ile yönetebilir; yönlendirebilirsiniz.


Görkem Duymaz
Görkem Duymaz
×
Mobil Sürümünü görüntüle
loader yükleniyor...