2019 Yapay zeka trendleri

Yapay Zekada son yıllardaki gelişmelerin sonuçları, küresel olarak ateşli bir tartışmaya yol açtı. Bilim kurgu gerçeğe dönüşmeye başladığında, yapay zeka ürünleri yavaş yavaş evlere ve iş yerlerine sızmaya başladı. Bu, yapay zekanın iş piyasası üzerindeki potansiyel zararlı etkileri, dünyadaki robotların dünyayı ele geçirmesi ve insanları yok etmesi tehlikesi insanlarda gelecek için endişeler uyandırıyor. Bu endişelerin yanı sıra, bunlar yerine, yapay zeka dünyanın sorunlarını nasıl çözebileceğimizi  temelden yeniden düşünmek için kullanılabilir. Yapay Zeka için 2018 yılı uyanış yılıydı. 2019 yılı eylem yılı olacak. 2019’da yapay zeka ile ilgili gerçekleşmesi beklenilen çok fazla konu bulunmakta.

robotlar

Çin – ABD Rekabeti

2019 yılında, yapay zeka uluslararası politika meselesi haline gelecek. Bu konuyla ilgili olarak dünyada yapay zekada süper güç olan iki ülke olan Çin ve Amerika’nın 2018 yılında aralarında çıkan olayları hep birlikte izledik. Bu tür olaylar 2019’da da devam edecek gibi görünüyor. Büyük devletler uluslararası ticaret ve savunma konusunda ulusal çıkarlarını korumak için gardını alıp birbirlerine karşı çizgilerini çizeceklerdir. Ülkelerin birbirlerine karşı aldıkları kararlar aynı zamanda yapay zeka ile ilgili gelişimin hızını düşürmektedir. Örneğin; Amerika’nın Çin’e yapay zekadaki üretim için gerekli ürünleri alması ile ilgili ambargolar uygulaması ve Çin’in alternatif çözümler için araştırma ve geliştirme tarafına yönelmesi.

Şeffaflık ön planda

2019 yılında yapay zeka ile ilgili sadece veri etiği olmayacak, toplumlar ve şirketler tarafından insan hakları, adalet, hesap verebilirlik ve şeffaflık talep edilecek. Bunun en yakın ve bilinen örneği Facebook’un milyonlarca kullanıcısının kişisel verilerini üçüncü bir tarafa sızdırmasıdır. Kullanıcılardan habersiz sızdırılan verilerin seçim sonuçlarını etkileyecek şekilde kullanılmış olmasından dolayı Facebook Ceo’su Zuckerberg 2018 yılında yargılandı ve olay ile ilgili özür diledi. Bu olay sonucunda bazı tüketiciler Facebook'u kullanmayı bıraktı veya hesaplarını tamamen sildiler. Bu eğilimin diğer sosyal medya kanalları ve kişisel verileri kullanan diğer hizmetlere 2019 yılı ve takip eden yıllarda yayılması muhtemel olarak görülmektedir.

AI OpenScale

2018 yılına kadar yapay zeka ile ilgili olan gelişmelerde insanların kafasında oluşan olumsuz soru işaretlerinin ve geleceğe dönük kaygıların giderilmesi için çözümlenmesi gereken konulara yöneleceği beklenmektedir. Yapay zeka ile ilgili ilerlemelerin hızlanması için 2019 yılında ve gelecek yıllarda yapay zekanın bizim verilerimizi nasıl kullandığını biliyor olmalıyız. Yapay zeka hayatımızı etkileyecek kararları nasıl veriyor ve neden veriyor bunu bilmemiz gerekiyor. Yapay zekanın tüm potansiyeline ulaşabilmemiz için önce ona güvenmeliyiz. Yapay zekayı özellikle yararlı kılan konu açık veriler arasındaki bağlantıları çizebilmesi ve açık olmayan veya bize göre sezgisel görünebilecek çıkarımlar yapma yeteneğidir. Bu durumda halka güven vermek yeterli olmayacaktır. Çünkü bazı şirketlerin mevcut teknolojinin daha sonra haksız veya etik dışı olduğuna karar verilirse gelecekte yükümlülüklerle karşı karşıya kalabileceklerinden korktukları için yapay zekayı dağıtmaktan çekindikleri bilinmektedir. Yapay zekanın gelişiminin önünü açıp hızlandırabilmek için şirketlere de bu konular ile ilgili güven vermek gerekmektedir. Bu konu kapsamında 2018 yılında IBM, geliştirmiş olduğu AI OpenScale teknolojisiyle yapay zekanın karar alma sürecinin izlenebilir olacağını duyurdu. 2019 yılında da bu örnekteki gibi yapay zekanın şeffaflığını artırmaya yönelik gelişmeler bekleniyor. Bu gelişmeler, yalnızca hangi kararların alındığını değil aynı zamanda nasıl alındığını anlamayı, kullanılan veriler ile karar ağırlıklandırma ve bilgi yanlılığı potansiyeli arasındaki bağlantıların çizilmesiyle ilgili gerçek zamanlı bilgilere ulaşılmasını sağlayacak.

Kişiye özel hizmet

Yapay zeka, özel ihtiyaçlara daha fazla odaklanmış olacak ve amaç odaklı yapılandırmaya devam edecek.  Gelişecek bu yetenekler yönetim araçlarına daha fazla dahil edilecek ve bilgi teknolojileri ile ilgili işlemleri basitleştirecek, altyapı ve uygulama sağlamlığını geliştirecek ve toplam maliyetleri düşürecektir. Bunlar dışında, yapay zeka ve analitikler, yüksek kullanılabilirlik ve olağanüstü durum kurtarma çözümlerine dahil edilecek, ayrıca bulut servis sağlayıcılar hizmet düzeylerini  iyileştirmek için teklifler sunacaklar. Yapay zekanın karmaşık yapılandırmalarda sorunları hızlı, otomatik ve doğru bir şekilde anlama ve sorunları teşhis etme yeteneği sayesinde, buluttan sağlanan kritik hizmetlerin güvenilirliği ve kullanılabilirliği büyük ölçüde iyileşecek.

Müşteri hizmetleri ve sağlık sektörü çağ atlayacak!

Yapay zeka botları müşteri sorularını yanıtlamada ve müşteri hizmetleri vakalarını incelemede 2019 yılında daha iyi olacak. Akıllı asistanlar görevleri tamamlamak için daha donanımlı olacak. Kendi kendini süren araba özellikleri 2019 yılında da gelişmeye devam edecek.

Sağlık sektöründe de 2019 yılında yapay zeka uygulamalarının daha da gelişmesi  beklenmektedir. Yapay zeka teknolojisi ile acil bekleme odası sürelerini azaltmak hedeflenmektedir. Yapay zeka teknolojisi tümörleri saptama ve teşhis etmede doktorlara zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Sanal ajanlar

2019 yılında hayatımıza daha çok etki edecek bir diğer yapay  zeka ürünü ise sanal ajanlar. Sanal ajanlar şu anda çoğunlukla müşteri hizmetleri ve desteği ile akıllı ev yöneticileri olarak kullanılıyor. Bunlar bilgisayar tarafından üretilen, canlandırılmış, yapay zeka sanal karakterleridir ve genellikle antropomorfik görünüme sahiplerdir. Kullanıcılarla akıllı bir konuşma yürütülerek sorularına cevap verir ve sözlü olmayan davranışlarda bulunurlar.

Kişisel asistanlarda devrim

Siri gibi akıllı kişisel asistanların her geçen gün bilgi birikimi artıyor. Bu alanla ilgili anlayışın toplumda hızla artması, 2019'un sonunda, hayatlarımızı paylaştığımız makinelerle daha doğal ve akıcı bir söylemin içine alışacağımız anlamına geliyor.