Adil kullanım kotası kalkıyor…

İlk olarak adil kullanım kotası nedir? İnceleyelim...

Türkiye’de internet kullanımı denildiğinde akla gelen önemli ve  öncelikli konulardan biri Adil Kullanım Noktası (AKK) dir.

Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden ve oluşabilecek teknik problemlerden etkilenmemesi amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür.

Türkiye'de internet sağlayıcı şirketlerinin uyguladığı Adil Kullanım Noktası' nın denetimi, onayı ve kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu inisiyatifindedir.

Adil Kullanım Noktası dahilinde, internet kullanıcıları belirli bir limite kadar indirme işlemi yapabilirler. Sahip oldukları limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Sizin internet üzerinde yaptığınız her aktivite (film-video izleme, program veya herhangi bir şey indirme, internette gezinme v.s) belirli bir indirme değeri vardır. İşte bu indirme değerinin toplamı kotanızı aştığında, internet hızınız da düşüş sağlanır.

başlıksız-6

AKK  ne zaman karşımıza çıkar?

Türkiye’de internet kullanıcısı olan herkesin başlıca sorunlarından biri olan bu konu, günlük hayatta farklı farklı şekillerde karşımıza çıkar.

Evinizde internet üzerinden yüksek kalitede bir film izlediğinizi düşünün. Siz hiçbir şey yapmamışken film birden duraklıyor ve yeniden çalıştığında, son derece kalitesiz ve kötü görüntülü bir şekilde izleniyor. İşte bu durum, sizin internet kotanızı doldurduğunuz anlamına geliyor.

Aynı durumu internet sağlayıcınızdan gelen bir kısa mesaj ya da mail aracılığıyla öğrenmeniz de mümkün ;

“Değerli Müşterimiz İnternet paketinizin aylık GB’ını (AKN) aşmış olmanız sebebiyle ayın kalan günlerinde ki internet hızınız düşürülmüştür. Önümüzdeki ay itibarıyla interneti tekrar mevcut paketinizin hızı ile kullanmaya devam edebileceksiniz.” Bu durumda paniklemenize gerek yok, çünkü fatura kesim tarihinizden sonra aynı hız ve limite sahip olacaksınız.

Pek çok insanın kotalı internet kullanmasının en önemli sebebi, kotasız paketlerin çok daha pahalı olmasıdır. Bu nedenle kotasız internet paketleri genellikle bireysel olarak değil, kurumsal şirketler tarafından kullanılır. Bireysel ve kotalı internet paketi kullanıcılarının kotası bittiğinde ise ekstra ücret ödeme söz konusu değildir, sadece internetin hızı düşer.Bu nedenle internet kullanıcıları AKN uygulamasına son derece karşıdır.

Adil kullanım kotası'nın kalkmasıyla ilgili açıklama geldi...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKK uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKK, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. Vatandaşın gereksiz yere ücret ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Amacımız haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek.”

başlıksız-10

Adil kullanım kotası ne zaman kalkacak?

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun aldığı karar ile 31 Aralık 2018’de Adil Kullanım Kotası’nın tamamen ortadan kalkması hedefleniyor. İnternet tarifelerinin nasıl değişeceği henüz kesinleşmese de ISS’lerin bu konular da çalışmaları bulunuyor. Dolayısı ile 2019’un ilk saatinden itibaren AKK’siz bir güne başlamış olacağız.