Arduino nedir?

Arduino, basit entegre edilebilen ve kolay kullanım özelliğine sahip yapısıyla, kodlama dilini başlangıç seviyesinde bilen birinin bile gelişmiş yazılımlar yapmasını sağlar. Bu yazılımlar modüllerle, kartlarla ve cihazlarla entegre edilebileceği gibi, interaktif nesneler oluşturulmasını sağlayabilir. Açık kaynaklı bir donanım olan Arduino, elektronik devrelerini kullanarak kendi cihazınızı yapmanıza da yardımcı olur.

Arduino Donanım İçeriği Nedir?

Arduino, temelde fiziksel bir programlama modülü olarak tanımlanabilir. Bir giriş/çıkış (input/output) kartına sahip olmakla birlikte, processing diliyle çalışan bir uygulama barındırmaktadır. Temelde bir kart sistemi üzerinden çalışır. Bu kartın donanımında ise Atmel AVR mikrodenetleyici sistemi ana öge olarak kabul edilebilir. Bunun yanında, çeşitli yan elemanlar vasıtasıyla diğer devreler ve modüller ile bağlantı kurulur. 

Genellikle sanılanın aksine, Arduino bir mikroişlemci programı değildir. Ancak mikroişlemcilerle bağlantılı bir şekilde çalışır ve onların daha iyi kodlama yapabilmeleri için geliştirici işlevi görür. Mikroişlemciye USB, girdi/çıktı pinleri, LED veya güç girişi yoluyla bağlanarak yardımcı olabilir. 

Arduino ile Hangi Programlar Geliştirilebilir?

Arduino, açık kaynak kodlu bir sistemdir. Gerekli modülleri oluşturarak, birçok farklı yazılım ve cihaz geliştirebilirsiniz.

Robot teknolojisinde en çok kullanılan sistemlerden birinin Arduino olduğunu belirtmekte fayda var. Robot davranışları genellikle bu sistemle belirleniyor. Örnek vermek gerekirse, Arduino kullanarak infrared verileri okuyup davranışlara dönüştüren uygulamalar yazmak mümkün. Arduino, sesli komutlardan ortam sıcaklığına kadar birçok veriyi komutlara çevirebilen bir sistemle çalışmaktadır. Bu bakımdan, son yıllarda gelişen robot teknolojisinin ve IOT, akıllı ev gibi teknolojilerin temel bileşenleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. 

Arduino Modelleri Nelerdir?

Arduino modelleri, kapsam ve işlevsellik bakımından farklılık gösterir. Dolayısıyla, tercih edeceğiniz kart modelini yapmak istediğiniz modüle göre belirlemeniz gerekir. 

arduino-nedir

Arduino Uno

En çok tercih edilen Arduino modeli olan Uno, basit bir tasarıma sahip. Altı adet analog girişine sahip olan bu modelde, 6 tanesi PWM olmak üzere 14 adet sayısal giriş haznesi bulunuyor. Atmega 328 mikroişlemci modeliyle çalışmakla birlikte, 16 mhz ölçeğinde bir saat hızına sahip. 

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo, mikrodenetleyicinin dâhili bir USB haberleşme portuna sahip olması bakımından diğer megakartlardan farklı bir yapıdadır. Atmega32U4 model bir mikrodenetleyiciye sahip olan bu kart, bağlandığı bir bilgisayara sanal bir CDC veya seri/ COM portu olarak tanımlanabilir ve bu şekilde işlem görebilir. Aynı zamanda klavye veya mouse olarak da işlem görebilmektedir.

Üzerinde 20 tane dijital giriş/ çıkış pini bulunan Arduino Leonardo, mikrodenetleyici desteği için gereken bütün ögelere ve bileşenlere sahiptir. Diğer yandan, üzerindeki giriş/ çıkış pinlerinin 7 tanesi PWM, 12 tanesi de analog yapıdadır. Tüm bunlarla birlikte kartın üzerinde power jakı, ISCP başlığı ve bir adet 16 MHz kuvvetinde kristal osilatörü yer almaktadır.

Güç kaynağıyla USB kablosu ile bağlanan Arduino Leonardo, herhangi bir bilgisayara veya güç kaynağına bağlı olarak çalışabilir. Bilgisayar bağlantısıyla birlikte AC-DC adaptör veya batarya bağlantısı ile de çalışabilmektedir.

Arduino Due

USB-OTG uyumlu bağlantıya sahip olan Arduino Due megakartının üzerinde 54 dijital giriş/ çıkış pini yer almaktadır. ARM destekli geliştirilmiş ilk kart olmakla birlikte, çalışma sistemi bakımından diğer kartlardan farklıdır. 3.3 V sürümüyle çalışan bu kartın düşük voltajla beslenmesi gerekir. Nitekim 5V ve daha yüksek voltajlarda giriş/ çıkış pinleri ciddi anlamda zarar görebilmektedir.

Arduino Due, gelişmiş bir haberleşme donanımına sahiptir. Diğer Arduino modelleriyle birlikte, telefon, tablet, kamera gibi araçlarla iletişim imkânı sunar. Bu haberleşme donanımı SAM3X mikrodenetleyici ve UART, USART katlarından oluşmaktadır.

Kartı aşırı akımlardan koruyan bir çoklu sigorta bulunmaktadır. USB portuna kartın kaldırabileceğinin üzerinde bir yük bindiğinde sigorta bağlantısını otomatik olarak kesmektedir.