Artırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış Gerçeklik, "Augmented Reality" kelimesinin türkçe karşılığından gelen günümüzün en popüler konularından birisidir. Artırılmış gerçeklik(AR),sanal ortamdaki materyallerin içinde yaşadığımız gerçek dünyaya adapte edilmesidir. AR,teknolojik(akıllı)cihazlar aracılığı ile sanal ortamdaki materyalleri dinamik ve gerçek zamanlı olarak hissedip yaşamamızı sağlayan, hayatımızda var olmaya başlamış ve gelecekte de hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacağı düşünülen heyecan ve merak verici bir kavramdır.

Peki AR Nedir? Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak ses,fotoğraf,video, grafik veya GPS gibi sanal nesnelerin 3 boyutlu gerçek görüntülerini canlandıran, bu canlandırmaları duyusal veriler sayesinde gerçek dünya ortamı ile birleştirebilen ileri seviye bir teknolojidir. Aslında bu sistem bize,elimizde ki bilgisayar veya mobil cihazın ekranı sayesinde gerekli olan uygulamalar kullanılarak gerçek hayatta orada olmayan,sanal ortamda ki bir nesne veya olayın gerçekleşiyor gibi gözükmesini vaad eder. Akıllı cihazlar(telefon,tablet,gözlük vb.) aracılığı ile o nesneye veya materyale bakıldığında daha önce entegre edilmiş olan uygulamalar sayesinde dijital ya da elektronik içerikler gerçek dünyada görülür. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için ortamda internet ve elinizde bu gerçekliği tanımlayabilecek örneğin;akllı telefon, akıllı gözlük,akıllı tablet vb. son teknoloji cihazların bulunması,Artırılmış Gerçeklik üzerine tanımlanmıs olan uygulamalardan birinin cihazınızda yüklü olması gerekmektedir.Bu koşullar tamamlandıktan sonra;Arttırılmış Gerçeklik için tasarlanmış sanal nesneler cihazınızdaki uygulama ile tanımlandığında gerçek bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz.

 

 

 

Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin de temelinde birçok teknoloji de olduğu gibi askeri teknolojinin geldiği görülmektedir. Bu teknolojinin açığa çıkışı HUD (Head Up Display) teknolojisidir. Bu teknoloji savaş uçağı pilotlarının kokpitte karşılarındaki HUD ekranlarda ve askerlerin kullandığı kasklara entegre edilmiş olan gözlükler ile kullanılmaya başlandı. Bu gözlük ya da ekranlar sayesinde bazı bilgilendirici veriler (hız, ısı, yükseklik, koordinatlar, radar vb.) aktarılıyordu. HUD teknolojisi günümüzde ticari uçaklarda, otomotiv sektöründe ve başka alanlarda da kullanılmaya devam etmektedir. Artırılmış Gerçeklik uygulamaları aslında canlandırılmış QR kodları olarak da tanımlanabilir. Adobe-Flash ortamına taşınan AR teknolojisiyle geniş içerikli uygulamalar yapılmaya başlandı ve günümüzde web uygulamaları da bu teknolojiyi desteklemeye başladı. Uygulamaların gelişmesiyle yazılımlar kişisel uygulama yazılımlarına dönüştü. Artırılmış gerçeklik sayesinde reklam materyallerinize(afişleriniz,kartvizitleriniz,billboard ilanlarınız,kataloglarınız vb.) videolar, 3 boyutlu nesneler, animasyonlar gibi içerikler ekleyebilir aynı zamanda birden fazla özellikle zenginleştirilmiş,etkileyici ve ilgi çekici içerikler elde edebilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik uygulama alanları örnekleri; 

  • Reklam ve Pazarlama
  • Oyun ve Eğlence
  • Eğitim
  • Tarih-Arkeoloji
  • Mimarlık & İnşaat
  • Turizm
  • Sanat ve Müzeler

Özet olarak,teknolojinin her geçen gün daha değerli olduğu çağımızda,insanlara yeni bir gerçeklik algısı sunmak bir hayli heyecan ve merak verici. Artırılmış gerçeklik teknolojisi bize birçok alanda kolaylık sağlayacak ve dünyamızı çok değiştirecek gibi gözüküyor.