Botoks nedir?

Yaşlanmak, daha doğrusu yaş almak kaçınılmaz bir gerçek. Kimi zaman genetik faktörler ve sağlıklı beslenmenin muhteşem harmanı olarak karşımıza çıkan “pürüzsüz cilt” kimi zaman da tam tersi etkilerle özgüvenimizi zedeleyebiliyor. Eskiden kremlerle bir nebze doldurulmaya çalışılırdı yılların izi. Bazen işe yarardı, bazen de sokağa atılan paralardan ibaretti sadece. Eskiden adını bile bilmediğimiz botoks kavramı, artık bırakın ne olduğunun bilinmesini yöntemleri ve çeşitleriyle hayatımızda desek yeri. Yalnızca geçmiş yıllarımız doldurmakla kalmıyor aynı zamanda ruhumuzu da o yıllara götürüyor; aynada yepyeni ve taze bir cilt ile kim kalır ki gerçek yaşında? İşte bu noktada hayatımıza giren ve bize “takviye” sağlayan botoks hakkında merak edilenleri derledik sizin için. Gelin önce tıbbi tanımı ile başlayalım sonra dosyamızı genişletelim.

                          images (10)

Botoks nedir?

Botoks, clostridiumBotulinum adlı bakteriden, laboratuar şartlarında elde edilen, estetik tıpta yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir. Botoksun kullanım alanları daha çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi içindir. Aynı zamanda koltukaltı terlemelerinde de kullanılır. Hem tedavi edici hem de koruyucu özelliği olması nedeniyle en sık tercih edilen estetik yöntemlerdendir. Bir operasyon değildir, basit bir şekilde uygulanır. Acısı ise uyuşturucu kremlerle zaten dindirilir.

                            images (11)

Botoks ne işe yarar?

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller böylelikle sinirler ile kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletim geçici olarak durdurulur. Botoksun etkisi aslında budur. Tüm kaslara etki etmez yalnızca uygulanan bölgeye etki eder. Botoks, enjeksiyon yapılan bölgede sinir geçişlerin bloke eder de diyebiliriz. Kas kasılmasını engeller ve buradaki derinin gerginliğini sağlar. Gerilen deri de kırışıklıkları açar ve böylece cildiniz tazelenir ve kırışıklık görünümü azalmış olur.

Botoks kimlere uygulanır?

18 ile 65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıklar için kullanılır. Emziren annelerde ya da hamilelerde uygulanmaz. Bazı sağlık sorunlarında da ekstra dikkat etmek gerekir. Neticede dışarıdan enjekte edilen bir madde olduğu için, doktor onayı ve gözetiminde olması şarttır.

                  images (12)

Botoksla aşırı terleme tedavisi

Botoks yalnızca kırışıklıklar için değil aşırı terleme için de uygulanır. Altında yatan sağlık sorunları araştırıldıktan sonra doktorunuzun uygun bulması halinde botoks ile terleme tedavisi yapılabilir. Peki botoksla terleme tedavisi nasıldır? Bu yöntemde koltuk altına, avuç içi ve ayak tabanlarına botoks iğneleri uygulanır. Bu yöntem ile terleme ömürboyu gitmez elbette, 6-9 boyunca engellenebilir. Hastane ortamında yaklaşık 10 dakikalık bir işlemdir. Uygulama kolaylığı nedeniyle sık tercih edilen bir yöntemdir.

 

Yüz kırışıklıkları için botoks tedavisi

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması ile yıllar içinde deri kıvrımları belirgin hale gelir ve bazı çizgiler ortaya çıkar. Alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde sıkça görülen bu çizgilere botoks uygulaması yapılabilir. Mimik kaslarına botoks uygulanır ve bu kasların çalışması zayıflatırlır. Zayıflayan kaslar, derinin katlanmasını ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenmelerin önüne geçer. Böylece botoks etkisi ile cilt gerilir, yenilenir ve canlanır. Uygulamadan hemen sonra yüzünüz gergin olmaz, bunun için de bir zaman gerekir. Cilt tipine bağlı olarak botoksun etkisi ortalama 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini ise 10 ila 14 günde gösterir. Botoks etkisi ilk uygulamada yaklaşık 6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarda ise 8-10 aya kadar uzayabilir.

                                                    images (13)

Botoksun yan etkileri nelerdir?

Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için cilt tarafından daha kolay adapte olunur. Botoks uygulamasından sonra kısa süreli bir kızarıklık ya da enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif kabarıklık olabilir bu doğaldır. Ortalama 24 en fazla 48 saat içinde geçer. Bazı hassas ciltlerde morarma ya da şişlik de görülebilir. Bu tamamen cilt tipinizle alakalıdır. Bazı ciltlerde görülen nadir etkiler ise şöyledir; baş ağrısı, grip benzeri şikayetler.

Botoks yılan zehiri değildir!

Botoks hurafelerinden biridir bu. Cilde yılan zehiri verilir ve bu şekilde ciltteki dokular ölür ve zehir etkisiyle cilt gerginleşir. Bu tamamen bir şehir efsanedir. Botoks yılan zehiri değildir. Özel bir bakteriden üretilir, doğa ve saflaşırılmış protein esaslı bir ilaçtır. Yani botoks yaptırarak cildinize yılan zehiri vermiyor yalnızca faydalı bir takviye yapmış oluyorsunuz.

                      images (14)

Botoks zararlı mıdır?

Cilt kırışıklıkları için kullanılan botoksun herhengi bir toksik etkisi bulunmaz. Hakkında pek çok şehir efsanesi dolaşan botoks enjeksiyonundan zarar görenlerin sayısı çok azdır. Burada botokstan ziyade uygulama dozu ve yöntemini konuşsak daha iyi olur aslında. Eğer botoks doğru zamanda, doğru miktarda ve botoks yapmaya uygun kişilerde yapılırsa bir zararı olmaz. Mimik kasları üzerinde yaratılan geçici felç ile var olan kırışıklıklarınız azalır ve daha sonrasına oluşabilecek kırışıklıkları da önler. Buradaki asıl önemli nokta uzman ellerde, doğru dozlarda ve uygun kişilere yapılması. Botoksun tehlikeli olduğu zamanlar ise şöyledir. Botoks uygulanacak hastanın 1-2 hafta önceden aspirin, E vitamini, sarımsak tabletleri, omega-3 kapsülleri gibi kan sulandırıcı ürünleri kesmesi gerekir. Bu tip kan sulandırıcı maddeler ile botoksun bir araya gelmemesi önerilir. Ayrıca pıhtılaşma sorunu olan hastalara da botoks önerilmez.

                    images (15)

Botoks ile yüz ifadesi kaybolur mu?

En merak edilen sorulardan biri de budur. Yine şehir efsanesi olarak tanımlayabileceğimiz bir konu; botoks yapılınca ifade kaybolur mu? Hayır, sanılanın aksine botoks yaptırılınca donuk ve boş bir ifade olmaz. Ancak yine konu dönüyor dolaşıyor ve doğru uygulamaya geliyor. Botoksun dozu hayati önem taşır. Doğru kişilerce, işini bilen doktorlarla ve doğru dozlarda yapıldıktan sonra ifade kayıplarına yol açmaz.

Günümüzde botoks artık her yerde, her zaman karşımıza çıkıyor. Ancak önemli olan neye hizmet ettiği ve doğru kişilerce yapılması. Bu nedenle botoksun olası yan etkilerine karşı uygulamadan önce mutlaka ilgili tetkikleri yaptırın ve doktorunuzun onayı ile bu tedaviyi gerçekleştirin. Evet, sağlıklı bir cilt önemlidir ama sağlık her şeyi ötesindedir…