Cast nedir?

cast-nedir

Cast bir yapımda kamera önünde rol alan oyunculardır. Cast ajansları ise bu modelleri ekrana sunan ve alternatif oyuncu bulan şirketlerdir. Bu ajanslar, elinde bulunan oyuncuları çeşitli projeler için hazırda tutarlar. Aynı zamanda bu kişilerin hukuki menajerliklerini de yaparlar. Cast ajanslarında daha çok isimsiz, tanınmayan kişiler yer alır. Bugün ekranlarda, podyumlarda görüp görmediğiniz birçok model ve oyuncu bir cast ajansına bağlıdır. Ünlü olmak işin biraz şans kısmıdır. Ancak bu ihtimali artırmak için oyuncu veya modelin elinden geleni yapıp kendini geliştirmesi önemlidir. 

Cast Çalışması Nedir?

Cast çalışması, yapım şirketlerinin yapımcılığını üstlendiği film, dizi, reklam gibi projelerde oynayacak oyuncuların, rollerine göre analiz edilerek belirlenmesidir. Cast çalışmasını cast direktörleri ve cast ajansları yapar.

Cast ajansları oyuncuların belirlenmesinde ve gerekli yapımcılara oyuncu sunulmasında rol oynayan şirketlerdir. Örneğin bir yapımcı reklam filmi çekeceği zaman bu ajansa başvuruda bulunup cast listesinden oyuncuları mülakata alarak içlerinden rollere uygun bulduklarını seçebilir. Cast ajansı bu bakımdan bir nevi menajerlik çalışması yapan kurumdur. Cast ajansına başvurunuz onaylanırsa teklif gelmesi halinde anlaşma yapılır ve belli bir miktar pay cast ajansına bırakılır. Bu nedenle cast ajansı sözleşme süresince sizin bonservisinizi elinde bulundurmaktadır. Bundan dolayı cast ajansı kendi oyuncu ve modelinin seçilmesi için elinden geleni yapmaya çalışır ve sizi bu yönde daha fazla eğiterek daha yetenekli hale getirmeye çalışır.

Bir Cast Listesinde Yer Almadan Önce Ne Tür Eğitimler Alınır?

cast-2

Genellikle oyunculuk ve kamera önü performansı konusunda eğitim verilir. Kamera önü eğitimi özellikle çok önemlidir. Bunun nedeni birçok insan ne kadar yetenekli ve kendi işinde başarılı da olsa kamera önünde heyecanına yenik düşüp amatörce hatalar yapabilmektedir. Bu hataları sıfıra indirgemek için kamera önü ve oyunculuk eğitimi gerekmektedir.

Cast Ajansının Casting İçin Faydaları Nelerdir?

Film, dizi, reklam gibi proje gerçekleştirecek yapımcılar genelde yeni yüzler bulmak için cast ajanslarına başvuru yapar. Böylelikle cast listesinde yer alan model veya oyuncu kendisini birçok firmaya gösterme şansı elde eder. Bu ajanslar sayesinde hem model ve oyuncular daha rahat bir şekilde kendini gösterme şansını elde eder hem de ajanslar daha rahat bir şekilde aradıkları oyuncuları bulabilirler.

Cast Listesi Genellikle Nasıl Belirlenir?

cast-3

Bu konuda yapımcının projesinin konusu önemlidir. Komedi filmlerinde daha çok komik, minyon, sempatik yüzler tercih edilirken korku ve aksiyon projelerinde daha ciddi ve asık suratlı yüzler tercih edilir. Dolandırıcı ve sunucu rolleri verilirken daha çok iknaya dayalı jest ve mimikleri olan insanlar tercih edilir. Dram gibi filmlerdeyse ağlama ve hüzün yeteneği daha iyi olan insanlar tercih edilmektedir, bu ve benzeri rollerde yönetmenler genellikle bu yönlere dikkat etmektedir. Ancak birçok konuda yeteneği olan oyuncular farklı rollerde birden rol alabilmektedir ve bu genellikle oyuncu ve modelin yeteneği ile doğru orantılıdır.

Cast Ajanslarının Dezavantajı

Yapımcılar genellikle köklü ve geçmişte daha çok başarılı oyuncu çıkarmış ajansları tercih etmektedir. Bu nedenden dolayı eğer çok tanınmayan bir ajansa kayıtlıysanız herhangi bir teklif alma şansınız çok düşük olabilir. Bir ajansa kaydolurken mutlaka bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Dijital Çağda Cast

Dijital çağ sayesinde birçok bilgi gibi cast ajansları da oyuncu bilgilerini buradan yayınlayabilmektedir. Cast ajansına başvuracak oyuncu ve model adayları fotoğraflarıyla birlikte telefon numaraları, adres vb. bilgilerini girerek artık çok daha rahat bir şekilde bu ajanslara başvuru yapabilmektedir. Ayrıca yapımcı firmalar anlaşmalı oldukları cast ajanslarındaki bu oyuncu havuzunu takip ederek diledikleri an içlerinden biriyle görüşme yapabilmektedirler. Bu sayede uzak mesafedeki ajanslara dahi başvuru yapılabilmektedir ve yapımcılar buradaki oyuncu ve model havuzunu takip edebilmektedir. 

Cast Ajansındaki Biri Yurt Dışı Projelerinde Yer Alabilir mi?

Aslında bu en zor olanıdır ancak imkansız değildir. Zor olmasından kastımız ise birçok ülkenin kendine ait cast firmalarının yer almasıdır ve dil olarak yabancı bir ülkenin aksanını ve dilini kullanmak o kadar kolay değildir. Amerika gibi film sektöründe gelişmiş ülkeler genellikle kendi ülkelerinde yetişmiş insanları tercih etmektedirler. Fakat bunun haricinde yabancı oyunculara da şans verdikleri görülmektedir. Aslında bunun için en önemli olan şey dilinizi geliştirmek ve de popülerliğinizi arttırmaktır. Bu size avantaj sağlasa da sonucun muhakkak başarılı olacağından bahsetmek mümkün değildir.

Bir Cast Ajansına Üye Olmadan Ünlü Olabilir miyim?

cast-4

Günümüzde bu ihtimal geçmişe nazaran daha mümkündür. Çünkü artık internet sitelerinde ve birçok video paylaşım sitelerinde insanlar kendilerini gösterip belli bir hayran kitlesine ulaşabilmektedir. İnternet ortamında tanınan birçok isim film ve dizilerden ayrıca reklamlardan teklif alabilmektedir. Bu ilerleyiş de cast ajanslarına olan ihtiyacı giderek azaltmaktadır. Yine de daha fazla yüz bulabilmek adına cast ajanslarına ihtiyaç devam ediyor. Zaten birçok ajans da sosyal medya fenomenleriyle anlaşma yapmaya devam edip onları bünyeleri içinde barındırmak istemektedirler..

Cast Ajans Firmaları Para Kazanır mı ve Ücret Alır mı?

Elbette cast ajans firmaları size verdikleri oyunculuk ve kamera önü eğitimlerinden dolayı belli bir ücret almaktadır. Ancak bu ücret sembolik bir ücret kadar az olmaktadır. Sizin yaptığınız anlaşmalardan cast ajansları da belli bir ücret kazanmaktadır ve bu nedenle kendi oyuncu ve modellerinin tercih edilmesi onlar için çok önemlidir. Eğer bir cast ajansından başka bir cast ajansına geçmek isterseniz ya sözleşme fesih bedeli ödemelisiniz ya da yeni ajans veya yapımcınızla anlaşıp bu ücreti onların ödemesini sağlamalısınız. Yoksa cast ajansınızın dışında bir anlaşmaya imza atamazsınız.

Cast Ajansları Stilimize Karar Verir mi?

Bu yaptığınız anlaşmaya göre değişir. Ancak genelde stilinize cast ajansı değil, yapımcınız ya da yönetmeniniz karar vermektedir. Eğer rolünüz sakal gerektiriyorsa sakal bırakırsınız, uzun saç gerektiriyorsa uzun saç bırakırsınız. Sözleşme dışında hareket etmeniz mümkün değildir. Eğer sözleşmeye aykırı olarak stilinizi değiştirirseniz sözleşmede yazılı tutarda tazminat bedeli ödemek zorunda kalırsınız.

Yapımcılar Neden Cast Seçiminde Genellikle Ajansları Tercih Eder?

Bunun başlıca nedeni oyuncu havuzu çok fazla geniştir ve buradan seçeceği kişiler zaten gerekli yönde eğitimlerini de aldıkları için seçim yaparken riskleri daha düşük olacaktır. Bu nedenle yapımcılar genellikle yeni yüz arayışlarında ajansları tercih etmektedirler.