CES 2020 fuarında tanıtılan dikkat çekici robotlar

Dünyamızı robotlar ele geçirmedi ancak günümüzü büyük oranda sahiplendi desek sanırız yanılmış olmayız. Robot fikrine sıcak olmadığımız daha doğrusu çok alışık olmadığımız için bu işlevsel makinalar çoğu zaman bize sempatik gelmeyebiliyor her ne kadar çok amaçlı kullanımları olsa da. Hayatımızı kolaylaştırma üzerine kurulu olan bu robotlar belki biraz daha göze dokunur sempatide olsaydı o zaman alışmak daha kolay olabilirdi. Yapay zekanın günden güne ivme kazandığı bu dönemde, robotlara alışsak iyi olacak. Tam da bu sistemden yola çıkarak CES’te (Consumer Elektronics Show) 2020 yılının en ilginç robotları tanıtıldı. Bu arada CES ile ilgili de kısa bir bilgi verelim. CES etkinliği her sene Ocak ayında düzenlenen bir tüketici elektroniği fuarı. Amerika kıtasında gerçekleşen en önemli teknoloji fuarlarından biri aynı zamanda. CES’te tanıtılan en ilginç robotlar neler gelin birlikte göz atalım.

Samsung Ballie

Baktığınızda küçük bir tenis robotu görüyorsunuz; o kadar küçük yani aslında. Samsung Ballie, kullanıcıların evlerindeki ihtiyaçları ve işleri algılıyor ve bir asistan görevi görüyor. Samsung Ballie, yapay zekâ ile çalışıyor hani şu gündemimizden düşmeyen. Sensörlerini ve topladığı verileri kullanıyor ve kullanıcılara yardımcı oluyor. Ballie, aynı zamanda evdeki akıllı cihazlarla da senkronize oluyor ve onları kolayca yönlendirebiliyor.

  ballie

BellaBot

Yazımızın en başında da söylediğimi gibi; biz bu robotlardan biraz korkuyoruz sanki. İşte robot üreticiler, üzerimizdeki bu korku etkisini kırmak için tasarımlarında sempatiden hareket ediyor ve daha sevimli robotlar üzerine çalışıyor. BellaBot, birbirinden farklı yüz ifadeleri kullanabiliyor. Aynı zamanda bir garson robot olarak da konumlanıyor. Tabak ve kâse taşıma becerisi de var.

      _110402411_bella2

Lovot

Aslında love robot’un kısaltılmış şekli Lovot. Yine robotları sevme teması üzerine kurulu. Yeni nesil bir evcil hayvan olarak lanse ediliyor. Amacı ise oldukça ilginç; yalnızlığa çözüm olmak! Oyuncak ayıyı da andırıyor, baykuşu da. Sanırız lovot için ikisinin ortası diyebiliriz. Yumuşak bir gövdesi var yani klasik robotlar gibi metal durmuyor. Üzerinde sensörler var. Bu sayede birinin ona dokunduğunu anlayabiliyor. Bebek monitörü görevi görmesi de cabası.

 960x0

MarsCat

Daha neler göreceğiz acaba? MarsCat de tıpkı Lovot gibi evcil hayvan olarak tasarlandı. Baktığınızda gerçek bir kediyi görüyorsunuz adeta. Aslında format olarak Lovot gibi; onun da dokunuşları hisseden sensörleri var, sesleri duyabiliyor, yüzleri görebiliyor. Ne dersiniz, evinizde böyle bir evcil hayvan beslemek ister miydiniz?

  marscat

Digit

Biraz da iş konuşalım. Şimdi tanıtacağımız robotun adı Digit. Tasarlanma amacı fabrikalarda ya da endüstriyel alanlarda iş görmesi. Depolama ve teslimat için kullanılıyor. İki ayaklı bir robot. Gövdesi de kolları da gayet güçlü. Kolları, düştüğü zaman kalkmasına yarıyor aynı zamanda kapıları açabiliyor. Depolarda konumlandığını düşünürsek, eşya taşıma konusundaki becerileri de malum. Söylenene göre Digit 15 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor.

dims