Corona virüs belirtileri nelerdir?

Corona (korona) virüs nedir, corona virüs nasıl bulaşır, corona virüs Türkiye’ye geldi mi, corona virüs’ten korunma yolları derken gündemimizin ilk maddesine birden oturuverdi bu virüs. Corona virüs nedir başlıklı yazımızdan corona virüs’e dair tüm detayları paylaşmıştık. Corona virüs’ün çıktığı ülkeler arasında Türkiye yoktu ancak geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülkemizde de bir corona virüs şüphesi ne yazık ki pozitif çıktı. Corona virüs için alınan önlemler bakımından tedarikliyiz en azından bilincimiz yerinde, hastalığı tanıyoruz. Bu yazımızda corona virüs’ten korunmanın yollarını kaleme alacağız; corona virüs önlemleri, corona virüs’ten korunmanın yolları, corona virüs için ne yapmak gerekir hepsi yazımızın ilerleyen detaylarında sizleri bekliyor. Ancak öncesinde merak edilen bir konuya değinerek başlamak isteriz; corona virüs’ün gripten farkı nedir, corona virüs ile soğuk algınlığı arasındaki farkı nasıl anlarız?

                                             

Corona (korona) virüs ile grip arasındaki fark nedir?

Belirtiler soğuk algınlığı ve grip gibi ilerlese de corona virüs kendini bir süre sonra belirgin farklarla belli ediyor. Corona belirtilerinden biri yüksek ateş. Ateşin çok yükseklere çıkması, solunum yetmezliği, kuru öksürük gibi belirtileri var. İşin ilginç yanı şu ki corona vakalarında hapşırma gibi belirtiler olmayabiliyor. Yapılan araştırmalara göre hapşırmak corona virüs belirtilerinden değil ancak yine de en doğru bilgi için doktorunuza danışın çünkü hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Geniz akıntısı, kuru öksürük, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş gibi belirtileri var. Bugün bizler corona virüs’ü gripten ayıracak donanımda olmayabiliriz; basit bir grip gibi görebiliriz ancak farklı sonuçlar da doğurabilir. Bu süreçte yapılması gereken en doğru iş doktora gitmek ve corona virüs testi yaptırarak vücudunuzdaki mikrobun kaynağını bulmak. Her grip olan, her soğuk algınlığı yaşayan insan corona virüs değildir ancak en doğru sonuç için vücudunuzda bu tarz belirtiler hissediyorsanız derhal doktora başvurmanızda yarar var. Eğer son zamanlarda yurt dışına çıktıysanız 14 gün kuralına uymanız gerekir. Doktorların, uzmanların, profesörlerin uyardığı üzere yurda döndükten 14 gün boyunca kendinizi karantinaya almanız ve mümkünse kalabalık ortamlara girmemeniz öneriliyor.

Gün Gün Corona (korona) Virüs Belirtileri Nelerdir?
 

* aşağıdaki görsel sozcu.com.tr den alınmıştır.

gungunkorona

Corona (korona) virüs kimlerde görülür?

Bu konuda pek çok görüş olsa da üzerinde durulan düşüncelerden biri şu; corona virüs 9 yaşın altında görülmüyor. 40 yaşına kadar hastalığa yakalanma olasılığı düşük ancak 60 yaş ve üzeri kişilerde, kronik hastalığı bulunanlarda hastalığın daha fazla görülme olasılığı var. Kanser hastaları, akciğer sorunu olan hastalar, şeker hastaları bu süreçte daha dikkatli olmak zorunda. Genel olarak tüm tablolar korkutucu olsa da bu hastalık ülkemize girdiyse bu durumda panik yapmak yerine önlemlerimizi arttırmak daha iyi bir çözüm yolu olacaktır. Peki corona virüs’ten nasıl korunuruz?

coronavirüs_korunma_yolları1

Corona (korona) virüs’ten korunma yolları

80 derece kolonyalar, anti bakteriyel jeller, tıbbı maskeler… Eğer hala şansınız var ise bunları edinerek işe başlayın. Evet, hala şansınız var ise diyoruz çünkü bu malzemelere adeta hücum edildi. Maske fiyatlarındaki artış bizi günden güne şaşırtırken aynı artışın kolonya ve anti bakteriyel jellere sıçraması hayret verici düzeyde seyrine devam ediyor! Yapılması gerekenleri birkaç madde ile özetleyelim;

 • Eğer yurt dışına çıkıp yurda geri döndüyseniz 14 gün boyunca kalabalık ortamlara girmeyin.
 • Ellerinizi 20 saniye kuralına göre yıkayın. Yani 20 saniye boyunca tırnak ve avuç içlerinizi iyice köpürtün.
 • Anti bakteriyel jellerle düzenli olarak ellerinizi temizleyin.
 • Toplu taşımalarda mutlaka maske kullanın.
 • Ellerinizi sık sık 80 derece kolonya ile silin.
 • Dışarıdan geldikten sonra kıyafetlerinizi çıkarın ve düzenli olarak yıkayın.
 • Eğer soğuk algınlığınız var ise mümkünse evden çalışın ve hastalığı başkalarına bulaştırmaktan kaçının.
 • Kelle paça, kemik suyu gibi çorbaların hastalığı önlediğine dair görüşler var ancak uzmanlar corona virüs’ten koruyan bir yiyecek ya da içecek olmadığını söylüyor. Bırakın yiyecek ve içeceği, henüz corona virüs tedavisinde kullanılacak bir corona virüs ilacı bile yapılmadı. Çalışmalar olsa da henüz resmî açıklama yapılmadı.
 • Corona virüs’ten korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz önemli. Bol bol vitamin almaya gayret gösterin.
 • Alkali suyunun vücudumuza iyi geldiği söyleniyor.
 • Ilık su içmek, limonlu ılık su içmek ve benzeri gibi şeylerin de yararlı olduğu söyleniyor.
 • Sarımsak ve soğan yemenin uzmanlara göre corona virüs ile bir alakası yoktur. Bu süreçte hurafeler çok olacaktır ancak en doğru bilgi için mutlaka doktora danışmakta fayda olacaktır.

Uzmanlara göre corona virüs’ten korunmanın en ama en etkili yolu elleri düzenli olarak yıkamak. Çünkü virüs, temas ile bulaşıyor. Havada bir süre asılı kaldıktan sonra yere iniyor. Corona virüs’ün sıcağa dayanamadığı yolunda birtakım açıklamalar var. Bazı görüşlere göre güneşi ve sıcağı sevmeyen bu virüs, yaz ayları geldikçe kendini yok edecek ve ölecek. Evet, korkuyoruz. Evet, endişeliyiz. Ancak hayatımızı corona virüs yüzünden korkuyla yaşamaktansa, alacağımız önlemler ile tüm tehlikeleri minimuma indirmek en doğrusu olacak gibi duruyor.

Bir süre tokalaşmaya ara versek iyi olacak!

Sağlıklı günler…