Crack nedir?

Crack sözlük anlamı olarak bir programın ya da dosyanın güvenlik sistemindeki bir açığı kullanarak o dosyayı ya da programı değiştirmek olarak adlandırılabilir. Her çocuk hayatında en az 1 defa da olsa bir oyunun orijinal olmayan halini bilgisayarını yüklemeye çalışmış olsa da bu dosyalar crack yapılmadan genelde çalışmıyor. Aslında crack denilen bu işlem sayesinde kullanıcılar oyunlarını sorun olmadan çalıştırarak oynuyor. Burada bir başka deyişle bir orijinalleştirme çalışması yapılıyor fakat kullanıcı crack yapsa dahi oyunlarına bunlara gelen güncelleştirmelerden ve bu oyunların online özelliklerinden faydalanamaz.

Crack Oluşturanlar

crack-1

Programların kodunu değiştirerek kırma işlemini gerçekleştiren kişilere cracker deniyor. Crackerlar programları değiştirerek programların çalışmalarını etkileyip değiştirdikleri için code reserver ismiyle de anılabilir. Bu işlerin gündelik bilgisayar bilgisiyle yapılamayacağı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu yüzden öncelikli olarak bu işleri yapan kişilerin bilgisayar programlama konusunda yeterli bilgi seviyesine sahip olması gerekli. Her programın farklı dilleri var ki bunlarda söz sahibi olmak biraz da tecrübeyle alakalı bir durum. Örneğin Assembly dilini iyi bilen bir cracker dongle adlı programı rahat bir şekilde kullanabilir. Crack oluşturanların temel birleştiği noktalardan biri de yüksek fiyatlara satılan oyunları ya da lisans programlarını bir ücret ödemeden kullanabilme hakkına sahip olmak.

Kırılan Program Çeşitleri

crack-2

A’dan Z’ye bütün programların kırılma işlemi yapılabilir. Genellikle işletim sistemlerinin lisans ürünlerinin pahalı olması ve birçok lisan hakkının ücrete tabi tutulması bunlara sebep oluyor. Gençler arasında da bilgisayar oyunlarının onların hayatında büyük bir yer tuttuğu düşünülürse bu oyunların crack dosyalarının da mevcut olduğu unutulmamalı. Her program diğerlerinden farklı biçimde korunuyor. Şifre koruması, cd koruması, zamanı kısıtlı programlar ve diğer benzeri deneme sürümleri bunlara örnek verilebilir. Bunların arasından en basit olarak kırılan programlar diye bir parantez açılacak olunursa, Windows işletim sistemi altında çalışan ve register edilmesi gereken zamanlarda hata mesajları yollayan programlar olarak adlandırılabilir. Bu ürün kullanıcılardan bir kullanıcı adı ve şifre istiyor ki bu aşamayı doğru bir şekilde geçip ürünü kullanmanın ilk koşulu ya ürünü satın almış olmak ya da programda yer alan korumayı ortadan kaldırmak.

Programın satın alınmadığı durumlarda “invalid registeration number” şeklinde mesajlarla karşılaşabilmek mümkün. Bunun da tek yolu ürün kodunu doğru bir şekilde sisteme girmek lazım.

Crack Nasıl Yapılır?

crack-4

Crack işlemini yapabilmek için ilk olarak crack yapılmak istenen program bilgisayara kurulmalı. Ekstra bir işlem yapmadan eğer yapılırsa bu işlem dosya “Bilgisayar/Yereldisk (C:)/Program Files/Program Adı” şeklinde kaydolur. Bu kurulum tamamlandıktan sonra crack dosyası alınıp açılıyor ve içerisinde yer alan bütün dosyalar ne olduğuna bakmaksızın kopyalanıyor. Kurulum yapıldıktan sonra programın masaüstünde bir simgesi oluşacak ki bu dosyaya gelip sağa tıklayıp “Dosya Konumunu Aç” diyerek az önce kopyalanan dosyalar oraya yapıştırılıyor. Tam bu aşamada kullanıcıların karşısına üç seçenek çıkabilir. Kaydet, değiştir, ikisini de tut seçeneklerinden değiştir seçilip ardından kaydet denildikten sonra crack aşaması başarıyla tamamlanmış oluyor. Son aşamada ise yüklenen programın yer aldığı klasörün içinde yer alan uygulamanın aslını kısayol oluştur diyerek masaüstü konumuna göndermiş olup masaüstü erişim aşamasını da tamamlamış olmak gerekiyor. 

Eğer crack dosyası kurulumu yapılan dosyanın içerisinde değilse de internet üzerinden indirilebilir. İnternetten indirilen dosya sıkıştırılmış şeklinde de bulunabilir. Eğer dosyalar bu şekildeyse bir klasöre sıkıştırılmış bu dosyalar başka bir klasöre çıkartılarak kullanılmaya hazır hale getirilebilir.

Crack Yapılan Programları Kullanmanın Olumsuz Etkileri

crack-5

Öncelikli olarak programcılık sektörünün günümüzde çok büyük sektör olduğunu kabul etmekle başlamakta fayda var. Çünkü fırıncılık, kasap, çiftçilik neyse artık programcılık da insanların geçimini sağladığı bir sektör. Her sektörde olduğu gibi her insan yaptıklarının karşılığını almak isteyecek ki crack yapılıp da kullanılan programlar sonucu üreticiler beklediği maddi verimi alamayabilir ve bu üreticilerde hayal kırıklığı oluşturuyor. Çünkü bazı çalışanlar bu programları ya da oyunları gece gündüz demeden çok büyük bir emek vererek üreterek piyasaya sunuyor. Bir başka nokta ise özellikle fps tarzı oyunları online bir şekilde oynayamamak. Eğer orijinal sürümleri satın alınmazsa bu oyunların online özelliklerinden faydalanmak mümkün olan bir durum değil. Ayrıca oyunlara gelen otomatik güncelleme dosyalarından mahrum kalmak hiçbir oyuncunun istemeyeceği bir şey. İlk sürümde yer alan hatalar ve kısıtlı hikâye moduna bağlı kalmak da oyundan alınan zevki de etkileyen başka etmenler olarak sıralanabilir.

Oyunlara güncelleme getirilmesinin asıl amacı da bu durumla mücadele etmek olarak gösterilebilir ve bu durumdan en fazla zarar gören PC oyunları denebilir. Çünkü oyun şirketleri PC üzerinden çıkan oyunların çabuk kırılacağını düşündükleri için öncelikli olarak PC formatında çıkarıp oradan belirli kar seviyesini yakaladıktan sonra PC formatlı oyunların üretimine yöneliyor. Belki de yıllar sonra konsol satışları mevcut seviyenin üstünde olursa PC oyun sektörü zayıflayabilir hatta yok olabilir.

Crack Yapılan Programların Olumlu Etkileri

crack-3

Her durumun olduğu gibi bu durumunda olumlu yanları tabii ki mevcut. Örneğin normal şartlarda bu programlara ya da oyunlara ulaşamayacak kişiler bu oyunlara erişim sağlayarak bu ürünlerin popülaritesini arttırarak istemeden de olsa reklamını yapabilir. Korsan oyunculuğun da önünü açan crack bir oyun normalde potansiyel olarak x kadar etki edecekse korsancılık sayesinde 10x kadar potansiyel sağlıyor ve bir sonraki sürüm için potansiyel müşteri oluşturmuş oluyor. Türkiye’de play station kullanımının yayılması bu duruma verilebilecek en iyi örnek olsa da bu yolun hukuksal açıdan doğru bir yaklaşım olmadığını unutmamak gerekiyor.