Değeri 1 milyara ulaşan şirketleri sıralayan web sitesi

Kimisi startup, kimisi öğrenci projesi kimisi de sıradan girişimler olarak başlayıp günümüzde büyük topluluklara hitap eden çok sayıda şirket var. Bu şirketlerin hikayeleri hem kullanıcılar hem de kendi girişimi için gerçek hikayelerden ipucu almak isteyenler için ilham kaynağı oluyor. Bu büyük isimlerin en zirvede yer alanlarına yani değeri bir milyar doların üstüne çıkanlara verilen ad ise “unicorn”. Unicorn örneklerini yakından takip etmek ve iş planlarınızı bunlardan yola çıkarak şekillendirmek istemez misiniz? Bu teknoloji devi şirketleri ve hakkında tüm bilgileri bir arada bulabileceğiniz bir site var: Unicorn Republic.

unicorn-republic

Unicorn Republic bir şirketler kütüphanesi gibi işliyor. Çeşitli kıyaslamalar ve sıralamalara olanak tanıyan ara yüzüyle çok kullanışlı bir sistem içeriyor. Hem bu sayede sayıları gittikçe artan ve her gün aralarına bir yenisi eklenen isimleri takip etmeniz kolaylaşıyor. Değeri bir milyar doları aşan firmaların bu üstün başarılarını siz de site sayesinde adım adım izleyebilirsiniz. Çünkü sitede şirketin tanımı ve kuruluş yılı ile ne zaman bu büyümeyi yakaladığı gibi bilgilerden bir künye sayfası ilgilenenleri bekliyor.

Sitenin sağladığı unicorn koleksiyonuna toplu bakış teknolojinin ilerleyişini takıp etmek ve sektörlerin nabzını tutmak açısından oldukça yararlı. Yazılımcı Naeem Nur tarafından kurulan sitenin sağladığı fihristte Uber, Facebook, AliBaba, AirBnb, Xiaomi gibi startup olarak başlayıp devleşen simalar bulunuyor. Diğer yandan Unicorn Republic kendisi de desteklenmeyi bekleyen yeni bir proje sitesi.