DMCA Nedir?

Genelde büyük yayıncılar adına çok da fazla problem yaratmayan telif hakları, ufak yayıncılar için çok ciddi sorunları beraberinde getirebiliyor. Büyük çaplı yayıncılar hukuki süreçlerde çok daha dikkatli davranıyor ve belli hukuk büroları ile anlaşma yoluna gidiyor. Yani bu tip süreçlerde her daim aktif bir avukata sahip olabiliyorlar. Büyük hacimli yayıncı kuruluşları, kendilerini rahatsız eden herhangi bir durumda yasal haklarını avukat desteğiyle beraber çok başarılı bir şekilde kullanabiliyor.

Peki bu durumda görece daha ufak olan yayıncılar ne yapıyor? Burada ufak yayıncılarla aslında blog yayıncılarını da kastediyoruz. Blog yayıncıları görece az da olsa para kazanıyorlar; ancak telif ihlalleri konusunda uzun yıllar boyunca büyük yayıncılar kadar güçlü değillerdi. Neyse ki blog yayıncılarının da artık haklarını savunabilme noktasında yasal bir güvenceleri var.

Ülkemizde yayıncılık dijital anlamda her geçen gün biraz daha büyüyor. Söz konusu bloglarda işletmeler kendi metinlerini ve içeriklerini yaratıyor. Bu noktada aynı şekilde özgün fotoğraflar ve videolar da ekleyebiliyorlar. Bunca emek verildikten sonra elbette üçüncü kişilerin emek hırsızlığı yapması oldukça can sıkıcı olabiliyor. Özellikle de kaynak gösterilmeksizin kullanılan yazılar, fotoğraflar vs. materyaller, önemli sorunları beraberinde getiriyor. İşte tam olarak bu noktada DMCA kavramını altını kalın şekilde çizmemiz gerekiyor.

DMCA Hakkında Genel Bilgiler

DMCA şeklinde kısaltılan kavramın orijinal açılımı “Digital Millennium Copyright Act” şeklindedir. Bu sözcükleri de dilimize “Dijital Bin Yıl Telif Hakkı Yasası” olarak çevirebiliriz. Kimi kaynaklarda da Amerikan telif hakkı koruma yasası şeklinde de geçebilmektedir.

Kabul edileceği üzere internetin yaygınlaşması ile beraber blog yayıncılığı bir kültür olarak yaşamımıza dahil olmuş ve gün geçtikçe de büyümeye başlamıştır. Ne yazık ki bu alanda pek çok içeriğin kopya olarak kendini yeniden ürettiğini görüyoruz. İnternetin en ciddi platformları, kişilerin ve de kurumların emek sonucu hazırladıkları ve yayınladıkları her türlü içeriğin telif hakkını korumak adına bir dizi çalışma yapmaya başlamıştır.

DMCA Yasası bunlar arasında gerçek anlamda en radikallerden birisidir. Olası şikâyetleri bağımsız olarak bizzat DMCA’nın resmi web sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Kendiniz ya da başla siteler için emek hırsızlığı söz konusu ise ve telif hakkı ihlal edilmişse, bu sitede bir şikâyet oluşturmanız yeterlidir. Söz konusu yasa, hem blogger hem de sanatçılar adına oldukça faydalı sonuçlar yaratmıştır.

Söz konusu yasa, Birleşmiş Milletler Yasası’ndan ilham alarak oluşturulmuştur. Bir biçimde sisteme dahil olan üyelerin platformlarında bulunan tüm içerikler, doğrudan muhafaza edilir. Yani buraya üye olarak içeriklerin tümüyle size ait olduğunu ortaya koymuş olursunuz. 

DMCA üyesi olan bir platformdaki içerik eğer kullanılırsa, bu içeriğin size ait olduğu bilgisi iletilir. Bu durum bir uyarı olarak yansıtılır. Google ve benzer arama motorları da zira bu süreçte söz konusu içeriğin yayından kaldırılması adına gerekli aksiyonu vakit kaybetmeden almayı başarır. İçerik odaklı bir iş yapıyorsanız ve platformunuzda metinsel, görsel, işitsel düzeyde pek çok güncel içerik varsa, böyle bir yasal yola başvurmak çok doğru olacaktır.

Yasadan Yararlananlar Mağduriyet Yaşamıyor

Telif hakları söz konusu olduğunda internette gerçek anlamda ciddi bir bilgi kirliliğinden bahsedebiliriz. DMCA Yasası, bu konuda en referanslı ve sağlam opsiyonlardan biri olarak karşımızda durur. Kendi sitenizde yer alan içeriklerin telifini üzerinize yasal düzeyde almak adına DMCA hizmetinden pratik anlamda faydalanmalısınız.

DMCA her ne kadar ülkemizde son dönemlerde tanınsa ve yaygınlaşsa da esasen tarihi 1990’lı yılların sonuna tekabül ediyor. Dijital eserleri korumak maksadıyla 1998 senesinde o dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, ilgili yasaya dair bilgi vermişti. Türkiye ise bu sürece 2008 senesinde resmi anlamda dahil oldu. Dijital dünyanın hacim olarak gittikçe büyümesi ve artık kocaman bir deve dönüşmesi, bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. İçerik savunma yasası şeklinde tanımlanan DMCA da bu problemlerin en önemlisini çözmek adına hayatımıza girmiştir.

DMCA, internet üzerinden şeffaf şekilde bilgi alınabilecek ve kısa sürede üyelik gerçekleştirilebilecek bir platformdur. Tahmin edileceği üzere DMCA’dan kapsamlı bir şekilde yararlanmak, ücretli bir işlemdir. Yaya ait web sitesinde hizmet içeriklerine ve kapsama göre farklı fiyat paketleri oluşturulmuştur.

20 seneden fazla bir zamandır istikrarlı bir biçimde hizmet vermeye devam eden DMCA, her türlü haksız yayılıma karşı dur demektedir. DMCA’nın gücünü yasal düzeyde kullanmasından sonra bilgisayar korsancılığının önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. 
DMCA Yasası’nı ihlal eden kötü niyetli kişiler, eylemin içeriğine bağlı olarak önemli yaptırımlarla karşı karşıya geldi. Bu durum, DMCA’nın hukuki düzeyde yaptırım gücüne dair bir referans olarak kabul görür. Mesela Napster benzeri pek çok program, yasanın yayımladığı maddeleri ihlal etmeye devam etti.

Bu tarz programlarda müzisyenlerin emekleri yok sayıldı ve herhangi bir telif ödemesi yapılmadan müzik dosyalarının indirilmesine ala yaratıldı. Bu sürecin sonunda Napster her türlü karşı çıkışa rağmen kapatıldı. Müzik, film ve kayıt endüstrisi, her daim kendi haklarını korumasından dolayı DMCA Yasası’nı destekledi.

DMCA Yasası Ücretleri

Yukarıda da yüzeysel bir şekilde ifade ettiğimiz üzere DMCA üyelik odaklı bir sitemdir. Üyelik sonrası içeriklerinizin telifini üzerine almak adına belli bir ücret ödemek zorundasınız. DMCA sitesinde toplamda iki ayrı üyelik tipi sunulmuştur. Bunlar ücretli ve ücretsiz paketlerdir.
Ücretli seçenek için ortalama 100 dolar civarında bir rakam ödemeniz gerekir. Tabii bu paketle beraber pek çok ayrıcalıktan da üyeliğiniz başlar başlamaz yararlanabilirsiniz. Örneğin içeriğinizi kimin çaldığını, nerede kullandığını görebilirsiniz. Tüm bunlar otomatik olarak, anında gerçekleşir. Sistem bu tip durumlarda sizi hemen uyarır ve bilgi verir.

DMCA Sisteminin İşleyişi

DMCA sistemi temel olarak blog sayfanızda, kişisel web sitenizde ya da online kurumsal platformunuzda paylaştığınız her türlü içeriği koruma altına alır. SEO özelinde de bildiğimiz üzere Google arama motoru, özgünlüğe her daim büyük bir önem atfeder. Nitekim neredeyse bütün algoritmasını özgünlük kriteri üzerine kurar. Kullanmış olduğunuz ve %100 size ait olan bir içeriği, bir başka platform kullanabilir. Bu tip durumlarda karşı taraftaki site sizden önce davranıp içerikleri üzerine alabilir. Google bu durumda sizin içeriklerinizi kopya içerik olarak kodlar. Bu durum da sizin arama sonuçlarında epey gerilere düşmenize neden olur. Hem böylece de SEO noktasında da oldukça başarılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

DMCA, telifini üzerine aldığınız içeriklerde ise sizi bildirimler sayesinde uyarır. Diğer yayıncıların söz konusu içerikleri kaldırmasını talep ederseniz, DMCA bu işlemi yerinize çok kısa sürede çözüme kavuşturur. Youtube üzerinde de sıkça karşılaştığımız telif hakkı problemlerinin kaynağında DMCA koruması bulunmaktadır.

DMCA Üyelik

DMCA’ya üye olduktan sonra her üyenin bir adet takedown hakkı doğuyor. Bu hakkınızı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Fakat bu hakkınızı kullandıktan hemen sonra ücretli paketler aktif hale gelir. Üye olmadan hiçbir şekilde DMCA hizmetinden yararlanamazsınız. Bu durum aynı zamanda şikayet etme yetkisi için de gereklidir. DMCA Yasası’nı kullanmamak ne yazık ki pek çok yayıncıyı mağdur edebilmektedir. Bu nedenle de özellikle internet üzerinden aktif bir şekilde çalışan ve para kazanan kişilerin DMCA hizmetinden yararlanması, şiddetle tavsiye edilmektedir. 

Tüm bu ayrıcalıklarına rağmen Türkiye’de kullanımı henüz yurt dışı kadar yüksek düzeyde değildir. Fakat ileride mağduriyetlerin artması ile beraber insanların söz konusu yasadan daha fazla haberdar olması ve üyelik gerçekleştirmesi ön görülen bir durumdur. Sisteme resmi düzeyde kayıt olmak adına dmca.com/Protection/signup.aspx bağlantısını kullanabilirsiniz. Bazı temel bilgileri sisteme girdikten sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Kayıt sonrası web siteniz için güvenli bir şekilde sertifika oluşturulmaktadır. Tabii sadece tek bir site için değil, birden fazla site için de hizmet alabilirsiniz.