Dropshipping nedir?

Son günlerde Youtube reklamlarında sıkça karşılaştığımız bir kavram: Dropshipping. Youtube’da yoğun zaman geçiren hemen hemen herkes bu kavram üzerinden şekillendirilen ve kullanıcılara kısa yoldan çok para kazanma vaadinde bulunulan dropshipping reklamlarına denk gelmiştir. Gerçekten de sıra dışı imkanlar sunabilen bu ticaret metodu, art niyetli kişilerin istismarı ile bir dolandırıcılık aracına dönüşebilir. O yüzden, işe başlamadan önce, dropshipping ticaret metodu hakkında detaylı bir araştırma yaparak temel bilgilere ulaşmanızda fayda var. Bu yazıda, dropshipping metodu hakkında genel bilgileri, fırsat ve risk alanlarını bulabilirsiniz.

Geleneksel Ticaretten E-ticarete Geçiş

dropshipping-4

Geleneksel ticaret yönteminde müşteri bir mağazaya girer. Aradığı malı söyler ya da ihtiyaç duyduğu özellikleri taşıyan herhangi bir malı göstermesi için satıcıya başvurur. Ardından satıcı, raftan ilgili malı çıkarır ve müşteriye gösterir. Müşteri beğenirse malı alır, beğenmezse benzer özellikteki başka malları görmek istediğini belirtir. Bu şekilde süren geleneksel ticaret yönteminde hem müşteri hem satıcı aynı mekanda bulunur ve malı birlikte görme şansına sahip olur.

Teknolojinin gelişmesiyle farklı ticaret yöntemleri de hayatımıza girdi. İnternet vasıtasıyla, herhangi bir mağazaya sahip olmadan da satış yapabilmenin önü açıldı. Böylece müşteri, internet sitesi üzerinden talebine uygun malı bulup sipariş verebiliyor. Satıcı, internet sitesinden aldığı siparişi hazırladıktan sonra kargo yoluyla müşterinin istediği adrese gönderebiliyor. E-ticaret olarak adlandırılan bu yöntem, gün geçtikçe daha da yaygınlaşarak geleneksel ticaret yönteminin pazardaki payını düşürüyor.

E-ticarette Yeni Aşama: Dropshipping

dropshipping-1

Gelişen teknoloji, e-ticaret metodunda da yenilikleri beraberinde getiriyor. Siparişlerin internet yoluyla sağlanması, müşteri ile satıcının aynı mekanda buluşma şartının, yani mağaza ihtiyacının ortadan kalkması, satıcıları da yeni alanlara yönlendiriyor. 

Satıcılar artık ürünleri stoklayarak müşteri beklemek yerine sadece e-siparişleri bekliyor. İşte yazımıza konu olan dropshipping, tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Satıcının ürünleri stoklamaktan vazgeçtiği bir perakende satış metodu olan dropshipping ile satıcı önce internet üzerinden bir malın satışını müşteriye değil üçüncü bir kişiye gerçekleştiriyor. Bu kişi malı alarak asıl müşteriye gönderiyor. Söz konusu durumda satıcı malı hiçbir durumda görmüyor ve kullanmıyor. Üçüncü kişi olarak adlandırılan aracı bu rolü üstlenerek hem ticareti kolaylaştırıyor hem de süreci hızlandırıyor. 

Dropshipping ile geleneksel perakende ticaret metodu arasındaki en önemli farklılık da burada: Satışa konu olan mallar satıcının envanterinde ya da stokunda bulunmuyor. Bunun yerine satıcı, gelecek siparişler doğrultusunda aracının ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği envanteri satın alıyor. 

Dropshipping Metodunun 4 Avantajı

dropshipping-2

1. Buluşma Şartı Yok

Yukarıda bahsedildiği gibi, dropshipping ile alıcı ve satıcının buluşması şartı ortadan kalkıyor. Buluşma şartının ortadan kalkması yalnızca fiziksel anlamda, bir mağazada buluşmak değil. E-ticaret sürecinde de geçerli. Yani alıcı ve satıcı herhangi bir e-ticaret sitesinde de karşılaşmıyor. Alıcı ile satıcı arasındaki arz – talep ilişkisini tümüyle aracı yönlendiriyor.

2.Hızlı Ticaret

Türkiye’den bir müşterinin Çin’den bir sipariş vermek istediğini düşünelim. Geleneksel ticaret yönteminde müşterinin Çin’e giderek satıcının mağazasını ziyaret etmesi gerek. E-ticaret yönteminde şartlar biraz daha kolay. Müşteri herhangi bir e-ticaret sitesine girerek istediği özelliklerde malın siparişini satıcıya iletebilir. Bu durumda 2 haftadan 6 haftaya kadar kargoyu bekleme süresi olacaktır. Ayrıca malın kusurlu, eksik, hasarlı olması durumunda müşterinin mağdur olma ihtimali yüksektir. Dropshipping metodunda Türkiye’deki bir müşteriye sipariş ettiği mal, yine Türkiye’deki bir aracı tarafından çok daha kolay ve hızlı şekilde ulaştırılabiliyor. Aracı ile satıcı arasında daha önceden kurulan iletişim mekanizması sayesinde ticaret süreci kolaylaştığı gibi hızlanıyor da…

3. Herkes İçin Daha Karlı

Geleneksel ticaret ve e-ticaret yöntemlerine kıyasla, dropshipping yönteminde kar eden tarafların sayısı birden ikiye çıkıyor. Yani hem satıcı hem de aracı bu ticarette kar elde edebiliyor. Bununla birlikte, nakliye ve depolama giderlerinin düşmesi ile malın fiyatı da geleneksel ticaret yöntemine konu olan muadillerine göre daha düşük seviyede olabiliyor. Böylece, alıcı da kendisi için daha avantajlı şartlarda ticarette yer alıyor.

4. Daha Az Sermaye Gereksinimi

Dropshipping metodunun en dikkat çeken avantajlarından biri de kuşkusuz, sermaye gereksinimini oldukça düşük seviyede tutması. Geleneksel ticaret ve e-ticaret yöntemlerinde perakende kısmında bulunan kişilerin sermayelerinin büyük bölümü “envanter bağlama”da kullanılmakta. Üstüne üstlük bağlanan envanterin satılamaması riski bulunmakta, bu durum satıcıyı zor bir duruma sürükleyebilmekte. Oysa dropshipping metodu söz konusu olduğunda satış işlemi yalnızca müşteri bir malı satın alıp ödemesini karşı tarafa  ilettiğinde gerçekleşiyor. Bu durumda malın “elde kalması” riski tümüyle ortadan kalkıyor. Stoklama için ön yatırım yapmak zorunda kalmayan satıcı, çok daha az sermaye miktarları ile iş başlatıp yatırımını sürdürebiliyor. 

Dropshipping Metodunun Riskleri

 

dropshipping-3

Şimdiye kadar olumlu yönlerini vurguladığımız dropshipping ticaretinde hem alıcı hem de satıcılar için risk oluşturabilecek alanlar da bulunuyor.

Öncelikle, yüksek rekabet koşulları sebebiyle kar marjları satıcılar için düşük kalabiliyor. İşe başlamak çok ucuz ve kolay olsa da düşük kar marjı ile işi sürdürmek zor olabiliyor. Tüm satıcılar ön yatırımlar için az sermaye harcadığından düşük kar marjlarına bir süre katlanabiliyor. Ancak bu herkes için geçerli olmayabilir. 

Asıl satıcı için gündeme gelecek risklerin en büyüğü, aracıların çeşitli olması. Birden fazla yerde bulunan farklı aracılar, satıcının nakliye masraflarını olağan üstü derecede yükseltebilir. Aracı çeşitliliğinin ve dağılımının iyi planlanamadığı durumda dropshipping, asıl satıcı için bir kabusa dönüşebilir.

Son olarak, internetteki birçok trend gibi dropshipping ticaret yöntemi de istismara açık durumda. Yukarıda bahsedilen ticaret yöntemini detaylarından yalnızca avantajlara odaklanıp yapılan sunumlar, işe girmek isteyen kişileri yanıltabiliyor. Tüm ticaret alanlarında olduğu gibi dropshipping yönteminde de karşılaşabileceğiniz riskleri de en az avantajlar kadar önemsemeniz gerekiyor.