Dropshipping nedir?

Dropshipping, Türkçe anlamıyla stoksuz bir şekilde yapılan satış olarak açıklanabilir. Firmalar, ürünlerin stoklarını depolamak yerine site vasıtasıyla firmalara gelen siparişlerin tedarikçi firmalara yönlendirilmesiyle ve tedarikçi firmaların deposunun üstünden siparişlerin yönetimini yapıyor. Böylelikle firmalar stok maliyetinin önüne geçerek ürünlerin stoklarını tutmadan, tedarikçi firmaların ürünlerini satabilir. E-ticaret sitesine girdiği zaman tüketiciler birbirinden farklı ürünlerle karşılaşabilir ve bu sayede de bu ürünlerin satın alma işlemini gerçekleştirebilir. İşin gözüken bu yönü böyle olsa da işin arka yüzünde ise satıcı firmanın, müşteriden gelen siparişlerin tedarikçi firmaya yönlendirilmesiyle ve ürünün tüketiciye gönderilmesi süreciyle bu süreç devam ediyor. 

dropshipping

Bu işlemin uygulanması XML entegrasyonu yapılmasıyla oluyor. XML entegrasyonu yapıldığında tedarikçi firma, satışı yapılmak istenen ürünlerin fotoğrafını, ürün açıklamasını ve fiyat bilgilerini bir dosyaya yazıyor sonra da bu dosyayı stoksuz bir şekilde satış yapmayı dileyen bir firmaya gönderiyor. Kendi e-ticaret sitesine de bu dosyayı ekleyen firma ürünlerini de tedarikçi firmadan geri çekiyor.

Stoksuz Satışın Avantajlı Yönleri

1

Stoksuz satış yapan firmaların en önemli özelliği satış yaparken bir depoya ihtiyaçlarının bulunmaması olarak ifade edilebilir. Depoya ihtiyaç duymayan firmalar depo ve stok idaresi benzeri işlemler ile önemsemek mecburiyetinde kalmamaları iş yükünü hafifletirken aynı zamanda maliyetlerin de önemli bir ölçüde azalmasına ön ayak oluyor. Deponun olmaması depo idaresinin de yapılamamasını sağlıyor ve bundan dolayı da burada çalışacak insanlara da ihtiyaç olunmuyor ve personele maaş ödenmemesiyle birlikte bu durum mali yükün düşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bir tedarikçiye bağlı olunmayacağından ötürü de birbirinden farklı tedarikçilerden birbirinden farklı ürünler alınarak site vasıtasıyla da çeşidi bol bir ürün kategorisine de yer verilmesi mümkün. Bu vasıtayla da artan ürün çeşitliliği sonucu daha geniş bir müşteri hedef kitlesine ulaşılması mümkün olan bir durum. 

Depo yönetimiyle stok yönetiminin bulunmaması durumunda ve ürün paketlemelerinin yapılmaması nedeniyle internete irtibatı bulunan bir konumdan elektronik ticaret sitesinin yönetimi yapılabilir ve siparişin takibi yapılarak tedarikçiler ile bağlantıya geçilerek ürünlerin siparişleri doğrudan verilebilir. Stoksuz bir şekilde satış yapılmaya başlandığı zaman, ürünü tedarik etme amacıyla herhangi bir sermayeye ihtiyacı olmaz ve bu sebepten ötürü de daha düşük maliyetler ile e-ticarete giriş yapılabilir. Elektronik ticaret sitesi yalnızca kendi internet sitesinde satışa çıkardığı bu ürünlerin stoktan kaynaklı maliyetlerini de tedarikçi firmaya ödemiş oluyor. Bu sebepten ötürü de satamadığı ya da satmadığı ürünler üzerinden mesul tutulamaz. Bunlar için de bir ücret vermediği için de maliyetlerini de azaltmış oluyor. Tam da bu sırada ürünlerin paketlenme işlemleri ve ürünün kargosu dahil tedarikçi firma vasıtasıyla yapılmış olacağı için stoksuz bir şekilde satış gerçekleştiren e-ticaret firmaları kargo firmalarıyla bir söz birliği yapmak zorunda değiller.

Stoksuz Satışların Dezavantajlı Tarafı 

2

İlk başta firmalar sattığı ürünler hakkında yeterli bilgi bulundurmayabilir. Ürünlerin çalışma prensibini bilmek olası sorunların ne olabileceği hakkında bir önbilgi sahibi olmak müşteriye sağlanan destek konusunda yaşanabilecek sıkıntıları en aza indirgeyebilir. Bu noktada en önemli girişimlerden biri satış öncesinde ve sonrasında müşteri ile sağlanacak teknik destek. Elektronik ticaret için bu durum gayet önemli bir detay. Unutmamak gerekir ki tüketiciler bir sorun yaşadığı zaman ürün hakkında ilk olarak site ile iletişime geçecektir. Bu nedenden dolayı da tedarikçi firma vasıtasıyla yapılan yanlışlar e-ticaret yapan firmanın üstüne kalabilir. Bu durum da tüketicilerin memnuniyeti hakkında problemler yaşanmasına sebep olabilir.

Ürünün gönderme aşamasının tedarikçi firma tarafından yapılıyor olması e-ticareti yapan firmanın hiçbir sorumluluğu üstünde barındırmadığı anlamına gelmiyor. Özellikle kargonun takibi tedarikçi firma ve e-ticareti yapan firma eş zamanlı bir şekilde takip edilmeli. Bunun aksinin olması durumunda kargonun iletilememesi veya geç gönderilmesi benzeri sıkıntılarla mücadele etme mecburiyetinde bırakabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

3

Bunların yanı sıra tedarikçi firmaların stok yönetiminin de takibine ilgili olmalı bir hayli önemli. Çünkü bu firmalar tek bir e-ticaret firması ile çalışmıyorlar ve bu ürünler bu sebepten ötürü de tükenebilir. Stok yönetiminin düzgün yapılmaması durumunda stok miktarı biten ürünlerin tamamlanmaması durumunda e-ticaret vasıtasıyla olmayan stokun satılmasına sebebiyet verebilir. Bu durum da tüketiciler üstünde olumsuz, onları mutsuz edecek bir durum oluşturuyor ve para iadesi gibi işlerle ayrıca uğraşmak gerekebilir. Ürün bilgilerinin de eksiksiz girilmesi önemli bir husus. Eksik ya da hata barındıran bilgiler müşteriler tarafından pek hoş karşılanmaz. Bu yüzden tedarikçi firmalar bu konuda da denetlenmeli bilgileri işlenen ürünlerin açıklamaları doğru bir şekilde yapılmalı. Stoksuz bir şekilde yapınlar satışlar için de düşük bir kar oranıyla iş yapma olasılığı da yüksek. 

Birden çok firma bu tarzda iş yapması sebebiyle satışlarını arttırmak amacıyla ürünlerin üstüne koyduğu düşük kar ile satışlarını sürdürmeye çalışıyor. Rekabet ormanın da bir hayli geniş olmasının da düşük kara sebep olduğunun da unutulmaması gerekli. Ayrıca ödeme için unutmamak lazım ki banka ya da ödeme sistemleri işlem başına alacağı komisyonlarla karınıza ortak olabilir. Bunları da belirleyerek hareket etmek firmaların önünü daha net görmesine fayda sağlıyor. Bu durumların hepsi bir araya getirilip birleştirildiği zaman aslında tedarikçi firma seçiminin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Çünkü direkt bağlantılı olunduğu için müşterilerle müşteriler direkt olarak aslında onları sorumlu tutmaz ticareti yapan firmayı sorumlu tutuyor. Tedarikçi firmalara karşı da doğru bir şekilde hareket edebilmek için teknik bazı özellikleri bilmek gerekiyor.

Eğer kendi işinizi kurma planınız varsa ya da stoksuz bir satış yapmak istiyorsanız bunun için de bir e-ticaret sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, IdeaSoft gibi e-ticaret paketlerinden faydalanılabilir. İlk 15 günlük demo süreçlerin de varlığını unutmamak bunları kullanmak gerekiyor. Yapılacak olan stoksuz bir satış entegrasyonu amacıyla da XML entegrasyonu çözümlerinin incelenmesinde fayda var.