En ünlü Türk YouTuber’lar kimler? Türk YouTuber’lar ne kadar kazanıyor?

 Bu “tuber” modası da son yıllarda çıktı. YouTuber kelimesine alışmaya çalışırken Booktuber girdi hayatımıza. Başka bir yazımızdan Booktuber’ın ne demek olduğundan bahsederiz, bugün YouTuber faslındayız. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki içerik, her şeydir. İçeriğiniz kuvvetliyse ya da bazen ters köşe yapıp çok kaliteli değilse bile bazı anlatımlarla kendiniz bir anda fenomen bulabiliyorsunuz. YouTuber’ların hepsi mükemmel içerik mi üretiyor? Hepsi inanılmaz kaliteli işlere mi imza atıyor? Bunlar tartışılır ancak tartışmaya kapalı olan bir şey var ise o da YouTuber’lığın inanılmaz prim yaptığı. İçerikleri doğru pazarlama stratejileri ile doğru hedef kitlelerini hesaplayarak YouTube’a yüklüyorlar sonra bir anda herkes tarafından biliniyorlar. Kazandıkları uçuk rakamlardan hiç bahsetmeyelim, keselerine bereket deyip biz fenomen kısmına geçelim. Kimi çektiği makyaj videoları ile aldı başını gitti, kimi pratik bilgiler ile hayatımızı zenginleştirdi; kiminin ne yapmaya çalıştığını anlamadık, kiminin hedef kitlerini çözemedik. Ancak bildiğimiz şu ki bu işte sağlam “ün” var. Bugün sizinle bu ün meselesine değinmek istedik ve en ünlü Türk YouTuber’ların heyecanlı dünyasına konuk olduk. Hazırsanız başlayalım… İlk YouTuber’ımız gelsin! Bu arada Türk Youtuber'ların ne kadar kazandığını kaleme aldığımız yazımızı da okumadan geçmeyin deriz! Yazıyı okumak için tıklayın.

1- Orkun Işıtmak

Kanal adı: Orkun Işıtmak

Kanal teması: Eğlenceli videolar, sokak röportajları, testler, tanıtımlar

Abone sayısı: 7 milyon

Tüm videoları “”Evet herkese merhaba ben Orkun” diye başlar eğlence ve komedi dolu videoları. Günlük yaşamında yaptığı etkinlikleri eğlenceli bir dil ile paylaşıyor. Gittiği yerleri anlatır, hayatını paylaşır kısaca. Komik detaylarla izleyici yakalayan Orkun Işıtmak bugün kendi kanalında 7 milyon abonesi ile en ünlü Türk YouTuber’lar listesinde. Aslında bu alanda Türkiye’de ilklerden biri de diyebiliriz Orkun için. Henüz 20’li yaşlarda olmasına rağmen ciddi bir izleyici kitlesine sahip. Orkun Işıtmak’ın kendi ismini verdiği kanalında pek çok eğlenceli içeriğin yanı sıra sokak röportajları, farklı şeyleri test etme ya da tanıtma gibi beğeni toplayan içerikleri de mevcut.

                orkun ışıtmak

 

2- Enes Batur

Kanal adı: Enes Batur

Kanal teması: Eğlenceli videolar, serbest içerikler

Abone sayısı: 11,9 milyon

Enes Batur henüz “çocuk” yaşta başladı bu YouTuber’lık işine. Önce minik eğlenceli içerikler üretti zamanla popülaritesi artınca daha büyük içeriklere geçti. Kanalında eğlence de var oyun da, müzik de var, söyleşi de. Enes’e göre “Hemen hemen her türde içerik yapabiliyorum ve istediğimiz yapmakta sonuna kadar özgürüm”. Hal böyle olunca her gün yeni bir tema ile karşımıza çıkabiliyor. Kendisini takip edenlere “ailem” diyor ve iddiasını şu sözlerle sürdürüyor; “YouTube Türkiye’nin en büyük YouTube kanalıyım”. Siz ne düşünüyorsunuz?

        enes batur

3- Yusuf Aktaş

Kanal adı: Reynman

Kanal teması: Lifestyle, tanıtım, müzik

Abone sayısı: 5,68

Asıl adı Yusuf Aktaş ancak biz onu Reynman olarak tanıyoruz. Aslında uzun zamandır YouTube’da ancak “Derdim olsun” şarkısı ile YouTuber olmasının yanı sıra şarkıcı kimliği ile de hayatımızda. Son dönemlerde iddialı açıklamalar ile karşımıza çıkıyor tabi bu kadar iddia beraberinde şüpheyi de getiriyor. Pek çok sanatçı ile girdiği polemik ile bu aralar gündemde olsa da yine de hakkını veren YouTuber’lardan biri…

                            yusuf aktaş

4- Danla Bilic

Kanal adı: Danla Bilic

Kanal teması: Makyaj videoları

Abone sayısı: 2,3 milyon

YouTube’a girdiğinizde yüzlerce makyaj videosuna rastlayabilirsiniz. Kimi taktik verir, kimi ipucu; kimi böylesi daha iyi der öteki bunları denemiş miydiniz… Diyeceğimiz o ki konu makyaj olunca alternatif çok. Peki Danla Bilic’in farkı nedir? Nasıl bu kadar popüler olmuştur? Aslında Danla’nın alamet-i faikası tamamen anlatış şekliyle alakalı. Videosuna tıkladığınızda makyaj ile ilgili mucize bilgiler ile donanarak çıkmıyorsunuz ancak eğlenceli birkaç dakika geçiriyorsunuz çünkü Danla en sıkıcı olduğu düşünülen videoları bile renkli anlatımıyla izlenir kılıyor. YouTube’un yanı sıra Instagram’da da hatırı sayılır bir izleyici kapasitesine sahip. Ünlü konuklarla renklendirdiği kanalı büyük ilgi görüyor.

                  danla bilic

5-  Ruhi Çenet

Kanal adı: Ruhi Çenet Videoları

Kanal teması: Bilgilendirici içerikler, ilginç ve gizemli konularla alakalı içerikler

Abone sayısı: 4,08 milyon

Son zamanlarda korku dolu anlar yaşamamıza neden olan Corona Virüsü ile ilgili bilgi toplamak için Çin’e gitmesi ile adından daha da söz ettirir oldu Ruhi Çenet. Kendi kanalında  bilgilendirici içerikler üretme konusunda Türkiye’nin ilk hesaplarından biri diyebiliriz. İlginç ve gizemli konularla alakalı içerikler paylaşırken aynı zamanda insanları bilgilendiriyor. Eğitim hayatının uzun bir kısmını Hindistan’da geçirmiş. Bu Hindistan macerasının, yarattığı kanala büyük fayda sağladığını her fırsatta dile getiriyor. Ruhi Çenet, YouTube camiasının bilinen isimlerinden.

                   ruhi Çenet

6- Burak Şahin

Kanal adı: Burak oyunda

Kanal teması: Oyun

Abone sayısı: 3,2 milyon

Burak Şahin’in yaşının genç olmasına bakmayın. Henüz 20’li yaşlarda olsa da en eski YouTuber’lardan. Özellikle genç kitleler tarafından geniş rağbet görüyor. İnternet üzerinden çeşitli oyunları oynuyor ve oyun severleri bilgilendirerek oyunlar hakkında bilgi veriyor. Yani kanalı aslında oyunlar hakkında ipuçları vermekten ibaret. Ancak bunu o kadar başarılı yapıyor ki izleyici sayısını katlayarak arttırıyor. Bugün 3 milyonu aşkın abone sayısı ile YouTuber camiasının adından söz ettiren gençlerinden biri olarak hayatımızda yerini alıyor.

                                   burak Şahin