Enfekte nedir? Enfekte olmak ne demektir?

Corona virüs sayesinde çok ilginç günler yaşıyoruz gerçekten. Her güne yeni bir bilgi ile uyanıyoruz. İlk edindiğimiz bilgilerde corona virüsün sadece yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda, akciğer hastalığı olanlarda ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde görüldüğü söyleniyordu. Ancak corona virüs son duruma baktığımızda hastalığın gençlerde de görülebildiğini anlıyoruz. Bu hastalık yaşlıları ve kronik rahatsızlıkları olanları daha çok etkiliyor tamam ancak gençlerde hiç görülmüyor gibi bir durum söz konusu da değil. Dediğimiz gibi her geçen gün yeni bir bilgiye uyanıyoruz. Yarın ne olacak biz de bilmiyoruz ama umarız her şey yolunda olur ve uzmanların “evde kal” çağrısına herkes uyar. Bugün konumuz corona virüsün hayatımıza kattığı kelimelerden biri. Doktorlar açıklamalarında sürekli “enfekte olma, enfekte olmuş hasta, enfekte kişiler” gibi bazı kullanımlarda bulunuyor. Kulağımıza çalınan enfekte kelimesini açmak istedik biraz. Corona virüsün hayatımıza eklediği kelimelerden biri olan enfekte hakkında birkaç bilgi paylaşalım.

enfekte-olmak-nedir

Enfekte olmak ne demek kısaca…

Enfekte olmak enfeksiyon ile karıştırılan kelimelerden. Enfekte nedir tıptaki anlamı ile başlayalım. Enfekte olmak kelime anlamı olarak hastalık yapan bir mikroorganizmanın yani virüsün bir kişiye bulaşarak yayılması anlamında kullanılır. Birkaç tanımına daha rastlıyoruz enfekte olmak tabirinin.

  • Mikroorganizmanın canlı ya da cansız ortama bulaşması
  • Enfeksiyon geçiren canlı
  • Bir enfeksiyona bulaşmış kişi
  • Enfeksiyon taşıyan kişi
  • Virüs bulaşmış kişi

Enfekte oldu ne anlama gelir?

Enfekte oldu kavramı da sıkça karşımıza çıkıyor. Virüs bulaştığından şüphe edilen kişiden, bir başka kişiye hastalık bulaşıyorsa bu durumda “enfekte oldu” tabiri kullanılıyor. Enfekte yayılımı temas yoluyla oluyor. Enfekte olmuş bir kişinin etrafındaki herkes risk grubunda oluyor. Karantinaya alınıyor. Aynı ortamı solumak, bazı özel eşyaların ortak kullanımı, yakın temas hastalığın bulaşmasına neden oluyor. Uzmanların “evde kal” çağrısı tam da bu sebepten işte. Ne kadar çok kişi evinde kalırsa hastalığın enfekte olasılığı da bir o kadar azalıyor. Bu süreçte sokaklarda dolaşmak, kendinize ve çevrenize yapacağınız en büyük kötülük. Virüsün temas yoluyla bulaştığından bahsettik. Bu konuda bazı kafa karışıklıklarımız da yok değil. Örneğin dışarı çıkamadığımız için çoğumuz ihtiyaçlarımızı online şekilde gideriyoruz. Online sipariş ile market alışverişimizden günlük ihtiyaçlarımıza kadar karşılayabiliyoruz. Öyle bir korktuk ki açıkçası kargodan bile şüphe ediyoruz ki sanırız bu şüpheden yalnız değiliz. Şimdi çoğu insanın aklında kargo ile virüs geçer mi sorusu yatıyor. Bu konuda uzmanlar ne diyor bir göz atalım…

Kargo ile corona virüsü geçer mi?

Corona virüsü kargo ile bulaşır mı sorusu gizemini korurken uzmanlardan bizi nispeten rahatlatan bir açıklama geldi. Corona virüsler diğer virüsler gibi değildir. Yani aktivitelerini ancak insan veya hayvanların canlı hücreleri içinde sürdürebilir. Virüslerin kuru ortamda yaşama şansı çok düşük. Kısa sürede hareketlilikleri gidiyor ve ölüyorlar. Bu nedenle virüslerin nemli olmayan cansız nesnelerin üzerinde yaşama ihtimalleri yok. Peki madem kuru yüzeyde yaşamıyor o halde neden corona virüs şüphesi ile karantinada olan kişilerin ayrı eşyalar kullanmaları, mümkünse ayrı tuvaletleri kullanmaları öneriliyor? Bu sorunun yanıtını da şu şekilde verelim. Yeni corona virüsü olduğundan şüphe edilen kişinin solunum yolu salgıları eğer eşyaya bulaşırsa bu durumda eşyayı çamaşır suyu ile silmek gerekiyor. Yani burada bulaşan hastanın salgısı… Bu bir burun akıntısı olabilir ya da hapşırma sırasında etrafa saçılan mikroplar olabilir. Bu nedenle yüzeylerin temizliğine önem veriliyor.