Freedos nedir?

Freedos kısaca bilgisayarın işletim sistemsiz haline verilen isimdir. Bir laptop, dizüstü, masaüstü almaya karar verdiğinizde alacağınız bilgisayarın özellikleri arasında İşletim Sistemi: Freedos ibaresini görüyorsanız bunun anlamı şudur… Alacağınız bilgisayar üzerinde herhangi bir işletim sistemi kurulu değildir. Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemlerinin, bilgisayarda kurulu olmadığını anlamını taşır. İşletim sistemi kurulu olmadığı için aslında Freedos bilgisayarlar daha uygun fiyatlıdır. Çünkü satışı gerçekleştiren firma, işletim sistemi için ekstra para ödemiyordur bu da maliyeti düşürür ve satışın daha uygun olmasına imkân tanır.

             images (3)

Freedos bilgisayar ile herhangi bir işlem yapılmaz. Bilgisayarı kullanmaya başlamanız için işletim sistemlerinden birini yüklemeniz gerekir. Bu işletim sistemleri Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemlerinden oluşabilir. Bunlardan birini yüklerseniz bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Freedos laptop alınır mı?

En sık sorulan ve merak edilen konulardan biri de freedos bilgisayar alınıp alınmayacağı. Maliyetinin diğer işletim sistemi bilgisayarlara göre daha uygun olması yanımıza kar olarak kalırken, bu sorunun cevabını “alınır” olarak verebiliriz. Çünkü freedos laptopların, freedos pc’lerin normal bilgisayarlardan bir farkı yoktur. Yalnızca format atılması gerekir ki bu da zaten ortalama 1 saatlik bir işlemdir. Önce işletim sistemi yüklenir, sonra driver’lar yüklenir ve ardından ihtiyacınız olan Word, excel, adobe reader, photoshop vb. gibi programlar yüklenir. Bunların ardından bilgisayarı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yani yalnızca 1 saatlik bir fark ile işletim sistemli bilgisayarlar gibi kullanabilirsiniz.

                    images (4)

Neden Freedos kullanılıyor?

Özellikle yeni bilgisayarlarda karşımıza daha sık çıkar oldu freedos. Bunun birkaç anlamı olabilir. Öncelikli olan şu ki kullanıcıların bir kısmı Windows işletim sistemine para vermek istemiyor. Bu demek oluyor ki bilgisayar alırken bir de harici olarak Windows lisans ücreti ödemek istemiyor. Çünkü bilgisayarın fiyatı da eklenince ortalama 400-500 TL’lik bir fark çıkabiliyor. Bir diğer sebep de kullanıcıların işletim sistemi olarak Windows’u tercih etmek istememeleri olabilir. Linux tabanlı bir işletim sistemi kurmak isteyebilir. Linux işletim sistemi ile Windows işletim sisteminin farkı şudur; Linux tabanlı sistemler tamamen ücretsizdir ve bilgisayarlarla uyum sağlarlar. Bu durumda kullanıcı için freedos bilgisayar almak çok daha karlı bir durum olabilir.

Freedos bilgisayara Windows kurma

Bu aslında bildiğimiz format atma işlemidir. Windows CD’si ile kurulum gerçekleşebilir. Önce boot listesinde CD konur ve bilgisayar yeniden başlatılır. Ekrana otomatik bir yükleme ekranı gelecektir. Bu ekranda kullanıcı bilgileri, tarih ve saati, klavye seçenekleri ve diğer özellikleri seçilir. Disk bölümünde ise istediğinizi yapabilirsiniz; yedek olarak belli bir kısım ayırmanız yararınıza olacaktır.

loading-screen-bar-8-bit-hue-4k-8-bit-retro-style-loading-text-with-progress-bar-with-colo...

Freedos zararları

Karlı bir alışveriş yaptınız ve daha uygun bir maliyetle bilgisayar sahibi oldunuz. Buraya kadar her şey yolunda. Peki freedos hangi noktada zarar getirir? Cevabı net aslında; crack’li programlar. Bilgisayarı satın aldıktan sonra lisanslı programlar kullanmanız önemli. Crack adı verilen korsan programlar, virüslerin yayılmasındaki en büyü etken olarak gösterilir. Programları lisanslı satın alıp hem sisteminizi hem de dökümanlarınızı koruyabilirsiniz. Böylece en büyük tehlike olan virüsten de uzak durmuş olursunuz. Bu arada şunun da bilgisini verelim. Bilgisayarınızı olası virüslerden korumak ancak bunu yaparken de ekstra bir ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz virüs programlarından biri olan Windows Defender’ı kullanabilirsiniz. Böylece anlık ve tam koruma seçeneği ile bilgisayarınıza virüs bulaşmasını engelleyebilirsiniz.