Google contibutor nedir ?

images (1)

Adsense yayıncıları bir süre önce kendilerine gelen bir mail ile, yeni bir yayıncı kazanç sisteminin varlığından haberdar oldu. Bu mailde artık yayıncıların 2, 5 ve 10 USD lik kazançlara reklam yayınlamaksızın veyahut çok daha az reklam yayınlayarak ulaşabileceklerini öğrendi.

Peki çok daha az reklam yayınlayarak bu kazançlar nasıl sağlanacak ? Bu aslında bazı kullanıcıların reklamlardan rahatsız olarak, reklamları görmemek adına, ödeme yapacağı fikrinden yola çıkıyor. Bu kullanıcılar bir nevi aylık belli bir ücret ödeyerek reklamsız web sitesi deneyimi yaşamış oluyorlar. Aslında yayıncıların ayırdığı reklam alanları, pixelli bir görünüme bürünüyor ve o bölgedeki reklam içeriği gözükmüyor. Böylece kullanıcı bu alanlardaki reklamları görmeden içeriği tüketiyor. Kullanıcıların bu ücret karşılığı bu hizmeti alıp almayacağı soru işareti. 

images

Google Contribute işte bu fikirle yola çıkıyor. Şu an sadece ABD de aktif olan sistem ile, web sitenize reklam alanları koymak yerine, içeriğinizi reklamsız olarak kullanıcıya sunuyor ve bunun karşılığında kullanıcılardan size destek olmaları amacı ile 2, 5 ve 10 USD lik seçeneklerle destek olmasını istiyorsunuz. Kullanıcıların reklamlardan duyduğu rahatsızlığı dikkate alan Google, çok az reklam veha hiç reklam yayınlamayarak yayıncılara bir kazanç imkanı sunmak istiyor. Daha doğrusu bu tür tercihleri olan yayıncıların kazançlarında pay almak, yayıncılara farklı bir kazanç altrnatifi sunmak ve reklam gelirlerini çeşitlendirmek istiyor.

Google, henüz yeni olan bu sistemle Mashable, Imgur, wikiHOW, The Onion ve ScienceDaily’nin olduğu onlarca yayıncı ile anlaşmış. Bu programa kayıt olmak için şu linkten davetiye almak gerekiyor.

google-contributor-211114

Buradaki en büyük problem, yayıncıların sadece Google ile çalışmadığı ve bir çok yayıncı ile çalışabileceği, bu durumda da aylık contributor hesabı ile ödeme yapıp reklam görmek istemeyen kullanıcıların yine de reklam göreceği (diğer yayıncıların reklamları) sorunu.

Bu soruna rağmen, bu modelin tutup tutmayacağını ise zamanla göreceğiz. Konuyla ilgili Kozan Demircan'ın Youtube daki videosunu da izleyebilrisiniz :