Google Tulip, Bitkilerle Konuşabiliyor

Google Hollanda mühendisleri, 2 yıllık yoğun çalışma ve Wageningen University & Research üniversitesi işbirliği ile Yapay Sinir Tercümesi adı verilen bir gelişime dayanarak, bitkilerle konuşan ve onları anlayabilen bir yazılım geliştirdi. Yani artık bitkilerle konuşabileceğiz.

Lalelerle konuşabilmek, çevresel ve toplumsal faydalar sağlar. Lalelerin şimdi insanlara suya, ışığa ya da sadece biraz daha fazla alana ihtiyaç duyduklarını gösterme yöntemleri var. İhtiyaçları daha net ifade edildiği için daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler.

Sosyal olarak, bitkilerin ve özellikle lalelerin çok konuşkan olduğu ve çok iyi arkadaşlar edindiği anlaşılıyor. Laleler mükemmel dinleyicilerdir ve dikkatle dinlendiklerinde sağlam tavsiyeler verirler.

Yılda 12,5 milyar çiçek üreten bir ülke olan Google Tulip’in büyük ölçüde Hollanda’da geliştirilmesi ve test edilmesi sürpriz olmamalı. Özellikle, Hollandalılar laleleriyle ünlüdür ve hatta mükemmel bir test alanı sağlayan Keukenhof adında dünyaca ünlü bir çiçek parkına sahiptir.

Google, bitkilerle konuşma zorluğunu çözmek için benzersiz bir konumda. Yapay Sinir Tercümesi adı verilen bir gelişime dayanarak, lale sinyallerini insan diline eşlemek için Wageningen University & Research ile birlikte çalıştık. İki yıllık eğitimden sonra nihayet Google Home’un yeni tanıtılan Tercüman Modu’na bir dil olarak Tulipish ekleyebildik.

Google Lale yalnızca 1 Nisan 2019’da geçerlidir.

Google'ın her yıl aynı gün paylaştığı, zekice hazırlanmış benzer videolarından birini paylaşalım istedik :)