Hamburger savaşları: Mc Donalds VS Burger King

Hamburger, patates ve asitli içecek… Yanında ketçap, mayonez. Zaman, saat ayırt etmeden herkesi içini “cızzz” ettiren bir lezzet kutusu. Bize yemesi çok keyifli ancak konu marka savaşları olunca oluşan bu tatlı rekabet ara sıra kızışmalara da neden olabiliyor. Bize de bu tatlı kızışmaları karşıdan seyretmesi kalıyor. Bugün marka çekişmelerinde iki ezeli fast food rakibi Mc Donald's ve Burger King’in tatlı çekişmesini konu alıyoruz.

Sataşmalar başlıyor…

Doğrusunu söylemek gerekirse bu rekabette sanki Mc Donalds daha önde. Burger King olaya tatlı bir rekabetten ziyade biraz daha agresif bakıyor diyebiliriz. Şimdi 2016 yılına uzanıyoruz sizinle. Reklam, Mc Donalds için hazırlandı. Fikrin sahibi TBWA Paris reklam ajansı. Reklam Fransa’da geçiyor. Yol kenarında iki reklam tabelası var. Mc Donald’s için yerleştirilen reklam tabelasında en yakın Mc Donald’s şubesinin 5 km ileride olduğu yazılmış. Burger King ise reklam tabelasına en yakın Burger King şubesinin 258 km uzaklıkta olduğunu belirtmiş. Bu arada reklamın dikkat çeken detayı, Mc Donald’s tabelasının kısa, Burger King’in ise çok uzun bir tabela olması. Mc Donald's her yerde vurgusu için dikkat çeken bir reklam yaratılmış.

 

 

Buraya kadar her şey yolunda. Görünen o ki Mc Donald’s sağlam bir reklam kampanyası yapmış. Peki ya Burger King boş durmuş mu? Elbette hayır. Burger King reklamında araçla seyahat eden iki kişi görüyoruz. Bu yolcular Mc Donald’s tarafından yerleştirilen iki reklam tabelası ile karşılaşıyorlar. Tabelaları inceledikten sonra Mc Donalds’a gidiyorlar fakat ufak bir kahve molası için! Yolcular Mc Donald’sa gidip kahve aldıktan sonra Burger King’te Whooper yemek için bir o kadar daha yol gitmeyi göze alıyorlar. Reklamın sonunda ise Mc Donald’sa bir not var; “Her yerde olduğun için teşekkür ederi Mc Donald’s”.