Imap nedir?

Genel anlamda IMAP, bilgisayara ya da diğer cihazlara gelen e postalarınızın indirilmesine yarayan bir iletişim kaynağıdır. Kullanılan bu kaynak ya da protokol sayesinde internete bağlı olunmasa bile daha önce indirilmiş olan g mail ya da Microsoft outlook ve daha birçok farklı postalara bakılabilmektedir.

Diğer POP gibi bu tür kullanım protokollerine göre daha büyük avantajlar sunan IMAP, bu konuda en çok tercih edilen kaynak olarak ön plana çıkmaktadır. İnternet üzerinden alınan g mail ya da her hangi bir posta aracılığı ile aynı zamanda cep telefonu ile de rahat bir şekilde bağlanılabilir ve eş zaman içerisinde sorun yaşanmadan tüm mailler açılabilir. Bu sayede bilgisayara bağlı bir şekilde indirme yapılırken aynı anda cep telefonundan mail kullanımı noktasında hiçbir sorun yaşanmadan mailleri kontrol etme ve diğer tarafta indirme devam edebilmektedir.

IMAP Ayrıcalığı

Bu tür alt yapılar için IMAP seçiminin en önemli nedenlerinden biri ise örneğin gelen bir mail eğer her hangi bir klasöre inmiş ise aynı anda açılan bir başka cihaz içerisinde de otomatik olarak aynı şekilde görülebilmesidir. Yani hem bir bilgisayarda hem de bir cep telefonu ya da tablet üzerinde maillerin hareketi senkronize olarak ortak bir noktaya hareket edebilmektedir. Fakat IMAP’in diğer bir rakibi denebilecek POP üzerinde ise bu durum biraz sorunlu olarak gerçekleşmektedir.

Yani indirilen bir mail bir başka cihaz üzerinden görünmeyebilir, bulunamayabilir ve hatta silinebilir. Her hangi bir yerdeyken örneğin cep telefonu aracılığı ile maile bakmak, eğer bilgisayar açık ve indirilmiş ise o zaman bu maili senkronize olarak cep telefonu üzerinden görmek ve bakmak mümkün değildir. Bu da hiç şüphe yok ki önemli bir durumdur. Kısacası postalarınıza IMAP alt yapı aracılığı ile her daim ve her yerde bakabilir, senkronize bir şekilde ister bilgisayarınızdan ister cep telefonunuzdan ya da tabletinizden gelen en yeni mailleri güncel olarak görme şansına erişebilirsiniz.

IMAP Etkinleştirme

Bu noktada eğer kullanılan bir mail servisi üzerinde IMAP desteği bulunuyor ise o zaman etkinleştirmek büyük bir tavsiyedir. Bu sayede en yeni gelen tüm mail çeşitleri güncel olarak bütün farklı cihazlar üzerinden rahatça bakılabilir. Örneğin g mail üzerinde bu servis var ise ve IMAP’İ etkin bir hale getirmek için bir takım sıralamalar mevcuttur. İlk olarak gmail oturumunu açmak ve sağ üst kısımdaki dişli çark simgesine dokunarak ayarlara girmektir.

Hemen arkasından yönlendirme ve POP/MAP bölümüne girmek ve IMAP’İ seçerek etkin hale getirmektir. Son olarak ise yapılan bu değişiklikleri kaydetmektir. Bunun unutulmamalıdır yoksa etkinleştirme aktif hale geçmez.

IMAP İşleyiş Sistemi

G mail, Microsoft Outlook ya da apple mail gibi birçok farklı mail adına gelen kişisel mailler ilk olarak elektronik mail sunucusu tarafından kabul edilir ve aynı anda genel olarak STMP aracılığı ile bu e postanın içinde bulunan bir başka e posta sunucusuna aktarılır. Fakat bu durum alan kişinin gönderinin mesajına ulaşabilmesi için e posta istemcisi aracılıyla alınması mecburidir. Bu noktada POP tek yönlü olarak çalışmaktadır.

Posta kutusu bulunan mailin istemci kısmına inebilmesi için IMAP aktif olmak zorunda ve bu sayede açık oturum olan bir istemciye çekilmesi mümkün olabilmektedir. Tüm bu ayrıcalıklar nedeni ile genel olarak bütün e posta servis sağlayıcıları genel olarak IMAP kullanmakta ve en yeni yani güncel senkronize olarak tüm gelen postalara bakma fırsatı doğmaktadır.