Kaizen nedir?

Aslında günlük hayatımızın bir parçası, gizliden gizliye hırslı kimliklerimizin sonsuz arzusu kaizen. Belki kelime olarak uzak bir kavram olabilir ya da günlük hayatımızda ben her zaman kaizene önem veririm gibi beylik cümleler kurmayız. Ve fakat aslında hepimizin içinde “daha iyiyi yapabilme, daha iyi olmak için gelişme” güdüsü vardır. Yaptığımız işi severiz, aldığımız kıyafete bayılırız; yaşam standardımızı koruruz ama hep “daha iyi”yi hedefleriz. Bu gizli hırs bize zarar verip günlük hayatımızı zehir etmedikçe hayatın doğal akışında olan şeyler deriz. Ne zaman ki anın mutluluğunu kaçırırız, işte o zaman işin rengi değişir ki bu bürüneceğimiz olası renk başka bir yazımızın konusu olsun. Biz şimdi kaizen ile devam edelim. Önce gelin anlamını bir açıklayalım, sonra felsefesine odaklanırız. Kaizen kelimesi Japonca’da değişim anlamına gelen Kai kelimesiyle iyileştirme anlamına gelen Zen kelimelerinin harmanından oluşur. Daha iyisi için değişim ya da sürekli gelişim olarak tanımlayabiliriz. Aslında kaizen için yalnızca iş geliştirme yöntemidir desek bu anlamlı kelimeye haksızlık etmiş oluruz zira kaizen kavramını kişisel gelişimde de kullanıyoruz. Sürekli daha iyisini yapmak için çalışma, kendini sürekli gelişme felsefesi olarak tanımlayabiliriz. Evet, aslında bu bir felsefe çünkü altında bir bilinç yatıyor; daha iyisi olma, kendini geliştirme, daha iyisini başarmak için mücadele ve daha pek çoğu.

                                  images

Kaizen şemsiyesi nedir?

Ülkemizde de dünyada da gerek iş gerek sosyal hayatta karşımıza çıkan kaizen kavramının fikir babası Japon Masaaki Imai. Imai’ye göre kaizen şu şekilde tanımlanıyor; Kaizen, Japonya’da gelişip sonradan tüm dünyaya yayılan, beraberinde üretkenlik arttırımı, kalite kontrol çemberleri ya da işçiler ile olan ilişkileri kapsayan büyük bir şemsiyedir. Kazien şemsiyesi altında şunlar birleşir; kalite, çaba, geliştirme arzusu, takım çalışması, sıfır hata, küçük grup faaliyetleri, kalite çemberi, iş yerinde disiplin, verimli olma.

Kaizenin faydaları nelerdir?

Kaizen sadece bir felsefe olmakla kalmıyor beraberinde çok derin faydalar da sağlıyor hem hayata hem iş hayatına dair. Peki nedir bu faydalar, birkaç maddede örnekleyelim.

  • İş yerinizin tüm etkinliklerinde canlılık meydana getirir.
  • Takım çalışmasını güçlendirirken aynı amaç ve hedef doğrultusunda çalışılmasını sağlar.
  • Sorunların çözümünde daha hızlı ve etkili yollar bulunmasına yarar.
  • Çalışanların beceri düzeyleri artar bu artışla birlikte motivasyon da yükselir bunun sonucunda iş verimi artar.
  • Bu verimlilik daha hızlı gelişmeye olanak sağlar ve büyüme yolunda ciddi adımlar atılır.

                       images (2)

Kaizen yöntemi nedir, nasıl yapılır?

Kaizen, yazımızın en başında da dediğimiz gibi sürekli bir gelişim ile gerçekleşir. İş alanından bahsedelim örneğin. Teknik araçların, üretimde harcanan zamanın, maliyetin zamanla, iyileştirilmesi ile gerçekleşen bir süreçtir. Kaizende önemli olan “insan”dır, bu nedenle yöntem insana dayalıdır; takım çalışmasının işleyişi ile doğru orantılıdır. Kaizen yönteminde üretim ve yönetimde çalışanların tamamının bu süreç içinde olması beklenir. Yalnızca çalışan sınıfına ait bir yöntem değildir; yöneticilerden müdürlere kadar herkes bu takım çalışmasına dahildir. Olası sorunların çözülmesi ancak bu ekip çalışması ile gerçekleşir. Buradaki amaç geçici çözümlerden çok kalıcı çözümlerle iyileştirme sürecinin devamlılığını sağlamaktır. Kazien sonuçlara değil sürece odaklanır, süreç odaklı iyileşme sonunda etkili ama her şeyden önce kalıcı bir gelişme kaydedilir çünkü. Kaizen yönteminde küçük değişimler değil küçük adımlarla başlayan büyük değişimler hedeflenir. Küçük sorular sorun, küçük düşünceler üretin, küçük eylemlerde bulunun ve devamında büyük hedeflerinizi gerçekleştirin.