Kapatılan sitelere giriş nasıl yapılır?

kapatilan siteler

Günümüzde birçok site ülkelerin belirlediği kurallar çerçevesinde ulaşıma engellidir. Bu konuda en sert yaptırımlar genelde Çin, Kore gibi ülkelerde bulunmaktadır. Bir ülke çıkarlarına ya da genel ahlakına ters düşen bir siteyi engelleyebilmektedir. Bu konuda uluslararası bir kısıtlama mevcut değildir.Ülkemizde de birçok site ülkemiz tarafından erişime engellidir. Bunlardan ilk aklımıza gelenler kumar siteleridir. Peki bu sitelere giriş mevcut mu ya da girişimizin bir bedeli olur mu işte yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Günümüzde birçok ülkede böyle kısıtlamalar vardır. Ancak bunlara karşı DNS ayarları değiştirerek insanlar giriş yaptıkları yeri farklı bir yerdeymiş gibi gösterebilmektedir. Örneğin Çin’de yasaklı bir siteye giriş için Amerika’ya ait DNS adresi kullanılabilir. Böylece kişi ülkesinde yasaklı bir siteye başka bir ülkeden giriyormuş gibi girebilmektedir.

Kapalı Sitelere Giriş İçin Programlar

1. CroxyProxy

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi programlardandır.Video barındırma sosyal ağlar gibi birçok siteyi destekler.

2.  Whoer Web Proxy

IP adresini değiştirmeye, anonim olmaya ve kapalı siteleri açmaya yarayan sıklıkla tercih edilen bir programdır.

3. Hide.me

Popüler bir web proxy servisidir.

4. Gir.im

Yerli bir servistir. Girmek istediğiniz sitenin başına Gir.im yazarak kapalı siteye erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca uygulaması da mevcuttur.

Tarayıcı Eklentileri 

Chrome, Opera gibi sıklıkla kullanılan tarayıcılara eklenti yükleyerek yasaklı sitelere erişim sağlamak mümkündür. Şimdi size bazı tarayıcı eklentilerini sayalım: DotVPN, Hotspot Shield VPN, Zenmate 

Mobil Uygulamalar (Android/iOS) İçin

1.Hideman VPN (Android/iOS) İçin

Genellikle mobilde en çok tercih edilen VPN uygulamasıdır. Hem Android hem de IOS için uyumludur.

2. ProtonVPN(Android/iOS)

Hem Android hem de iOS’ta kullanılan çok kullanışlı bir uygulamadır.

İnternet Özgürlüğü Fazla ve Az Olan Ülkeler

İnternet özgürlüğü Avrupa ve Avrupa değerlerine uygun ölçüde bağlı kalan ülkelerde diğer ülkelere göre daha fazladır.İnternet ortam sağlayıcıları genelde Amerika ve Avrupa menşeili olduklarından dolayı internet hizmetleri daha kaynağında gelişirken ülkelerin istekleri doğrultusunda gelişebilir. Bu tam bir sansür değildir. Vikipedia’ya baktığımızda İngilizce madde sayısı %milyon iken Türkçe madde sayısı 500 bin kadardır. Bilgiyi üreten bilgiye yön verebilir. Bu siteye erişim engeli ise bir sansürdür. İnternette kısıtlama ise başta Çin olmak üzere kendi gelenek ve göreneklerini korumaya çalışan ülkelerde vardır. Ülkemiz kon çeşitliliği açısından fazla yasakçı olmayan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bazı internet özgürlüğünde yüksek ülkeler: Amerika, İngiltere, Kanada, internet kısıtlamasında başlıca ülkeler: Çin, Rusya, Kuzey Kore olarak yer almaktadır. 

Kapalı Siteler Sadece Google İçin mi Geçerlidir?

Hayır, kapalı siteler başka arama motorları için de geçerlidir. Örneğin Yandex Rusya’ya ait Google’nın alternatifi olan bir arama motorudur ancak Yandex için de kısıtlamalar mevcuttur .Bu nedenle sadece Google değil Yandex gibi birçok uygulamada da DNS ayarı değiştirilir ya da DNS uygulaması kullanılır.

Kapalı Sitelere Girişte Genellikle Hangi Ülkelerin DNS Bilgisi Tercih Edilir?

Genellikle birçok program kişi hak ve özgürlüklerinin fazla olduğu Avrupa ve Amerika’yı tercih etmektedir. Bu ülkelerde basın ve ifade özgürlüğü kavramlarının gelişmiş olmasından dolayı sosyal medya gibi alanlar kapatılmazken terör ve benzer durumlarda kapatma yapılabilir. Girilmek istenilen sitenin konusu da burada önemlidir, örneğin kumarın yasak olduğu bir ülkede o siteye girilemezken yasak olmayan bir ülkenin DNS’i ile kolaylıkla girilebilir.

Kapalı Sitelere DNS ile Girmenin Yararları Var mıdır?

Günümüzde bazı ülkelerin internet politikaları çok serttir. Örneğim Çin gibi Asya ülkelerinde çok basit siteler dahi erişime engellidir. İnsanlar DNS adreslerini değiştirerek yararlı olabilecek sitelere girip istedikleri bilgilere ulaşabilmektedirler. Çin gibi ülkelerde YouTube gibi Dünya çapında ünlü siteler yasak olduğundan dolayı burada yaşayan yabancılar ve burada gezi yapıp YouTube da yayınlayacak gezginler DNS programlarını kullanmaktadır. Böylece takipçilerine yayın yapmaya devam edebilmektedirler. Kullandığınız sosyal medya o ülkede yasaklı ise ona kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Bu da DNS ile sitelere girmenin yararlı yönlerindendir.

Kapalı Sitelere Girmenin Zararları Nelerdir? 

Çin gibi ülkeler DNS gibi programlardan haberdar olduğu için istenmedik sonuçlar doğurabilir. İdam cezasının aktif olarak uygulamada olduğun Çin’de eğer ülkenin gizliliğini veya güvenliğini riske atabilecek sitelere girerseniz, yakalandığınız takdirde ağır bedeller ödeyebilirsiniz.Bu ülkeler arasında İran ve Suudi Arabistan da gelmektedir. Bu ülkelerde yasaklı sitelere girmeniz başınızı derde sokabilir.. Ayrıca girdiğiniz DNS üzerinden başka biri herhangi bir suç işlerse işlemediğiniz terör eylemi, hırsızlık, casusluk gibi suçlar sizin üzerinize yıkılabilir. DNS değişikliği sonrası girdiğiniz sitelerden genellikle ciddi şekilde virüs bulaşmaktadır. Bulaşan virüsler neticesinde gizli bilgileriniz, belgeleriniz, fotoğraflarınız ve diğer bilgileriniz başkalarının eline geçebilir .Bu nedenle çok ciddi bir bilgi ihtiyacınız yoksa güvenliğiniz açısından bu yönteme başvurmamanızı tavsiye ederiz.

Kapalı Sitelere Girmek İçin Genellikle Hangi Yol Tercih Edilir?

Kapalı sitelere giriş için genellikle DNS değiştirme yöntemine başvurulur. Ancak bunun yerine farklı uygulamalar da mevcuttur. Tünelleme yöntemi de bir başka yöntemdir. Bu yöntemde siz DNS değiştiremezsiniz fakat bir site üzerinden tünelleme yaparak yasaklı siteye erişebilirsiniz. Ayrıca Tor Browser gibi tamamen yasaksız bir ortamda internette gezilebilir fakat aynı ölçüde risk artmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak sizin yerinize onların DNS adresinde değişiklik yapmasına izin vermiş olursunuz.

Ülkeler Neden Siteleri Kapatır?

Ülkeler siyasi politikaları veya genel örf ve adetlerine bağlı olarak internette birçok siteye erişimi engelleyebilir. Bir ülkenin büyük bir değeri aşağılanıyorsa ve bu şikayet üzerine silinmiyorsa veya servis sağlayıcı, site sahibi ülkede resmi bir ofis bulundurmayıp vergi vermiyorsa, bağlı olunan ülkenin vergi politikaları doğrultusunda erişim engellenebilir. Ayrıca kendi gelenek ve göreneklerine çok önem veren  Çin gibi Asya ülkelerinde birçok site kapalı durumdadır. Çin, Rusya gibi ülkeler genellikle birçok batılı internet sitelerinin ve programlarının alternatifini kendi ülkelerine göre uyarlayarak yapmaktadır. Bu bağlamda Çin gibi bir ülkede dışarıya bilgi çıkması gibi konular yüzünden erişim engellemeleri olmaktadır.

Ülkemizde Kapalı Sitelere Giriş

Asya ülkelerine kıyasla ülkemizde kısıtlama yok denecek kadar azdır. Bu nedenle buradaki engeller genellikle müstehcen siteler, kumar siteleri gibi sitelere girmek için daha çok DNS adresini değiştirmeyi ya da DNS programı kullanmayı tercih etmektedirler. Fakat çeşitli vergi politikaları nedeni ile booking gibi siteler ülkemizde engellidir. Ayrıca vikipedia da erişilemeyen siteler arasındadır. Bu açıdan da Avrupa ülkeleri açısından daha kötü bir seviyededir.

Kapalı Sitelere Giriş Tavsiye Edilir mi?

Genellikle birçok site kullanıma açıktır fakat o an istenilen bir siteye erişim sağlanamayabilir bu zamanlarda DNS gibi yöntemler faydalı olmaktadır. Bununla birlikte mobil cihazlarda DNS değişimi ile bir platforma ulaşmak normalden çok daha fazla enerji tüketeceğini de göz ardı etmemeliyiz. Ayrıca DNS ve tünelleme gibi birçok yöntemde internet hızı açısından daha düşük olduklarını söyleyebiliriz.