Karantina nedir? Corona virüste karantina kuralları nelerdir?

Corona virüs ile yoğrulduğumuz ve laf aramızda bir hayli yorulduğumuz bir süreçteyiz. Her öksürenden kaçar olduk, her aksıran potansiyel virüslü oldu gözümüzde. Maskesiz sokağa çıkmadığımız gibi bir de eldiven ekledik ekipmanlarımıza. Uzmanlar maske ve eldiven kullanımında ikiye ayrılıyor. Biri bunun bir şart olduğunu savunurken diğeri eldivenlerin daha çok mikrop çektiğini söylüyor. Biz de şaşırdık kim ne derse yapar hale geldik. Bildiğimiz ve bilincimize oturan bir durum varsa o da uzmanların “evde kal” çağrısı. Çoğumuz uyuyoruz ancak kendi ve çevresindekinin canını hiçe sayan bir kesime bunu anlatmak kolay olmuyor elbette. Bebek sahillerinde, Caddebostan’da her şey yolundaymış gibi bir rahatlık ile dolaşmaya daha doğrusu mikropları yaymaya devam ediyorlar. Biz bu yazımızda dilimize pelesenk olan kelimelerden birinden bahsetmek istiyoruz; karantina. Bangır bangır bağırıyor televizyonlar; 14 gün kuralı diyorlar, yurt dışından geldiyseniz karantinaya girin diyorlar. Peki ne demek bu karantina ve karantina kuralları neler şimdi gelin bunlara bir göz atalım.

karantina-nedir

Karantina ne demek kısaca…

Karantina nedir kısaca tanımlayalım. Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları bir süre izole etmek demektir kısaca. Hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas edilmez. Alınan tedbirsel faaliyetlerin tümüne karantina denir. Kelimenin kökeni İtalya’dan gelir. Venedik Cumhuriyeti’nde, başkent Venedik’e salgın hastalığın bulaşmasını önlemek için kente gelen gemiler 40 gün şehir açıklarında denizde beklermiş ve bu sürece karantina adı verilirmiş. O zamandan bu zamana da dilimize yerleşti.  

               karantina---nedir                                              

Karantina kuralları nelerdir?

Yeni corona virüs için “evde izleme” kurallarından bahsediliyor uzunca bir süredir. Halka son 14 gün içerisinde corona virüs hastalığı görülen ülkelerden geldiyseniz kendinizi eve kapatın ve kimseyle temas kurmayın çağrısında bulunuluyor. Peki adını sıkça duyduğumuz karantina kuralları nelerdir şimdi bunları birkaç madde halinde toplayalım.

 • Corona virüs kuluçka süresini 14 gün olarak belirliyorlar. Eğer virüs şüphesi var ise 14 gün boyunca evde izole olmak ve kimseyle temas etmemek gerekiyor.
 • Yurt dışından geldiyseniz ya da çevrenizde corona virüs şüphelisi var ise bu durumda virüs almamış olma ihtimaliniz olsa dahi karantinada olmanız gerekiyor.
 • Ateş, öksürük, nefes darlığı, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile bu karantina kuralı yine geçerli oluyor. Yani yurt dışında bulunduysanız 14 gün kuralı bir gereklilik oluyor.
 • Karantina süresi boyunca eve ziyaretçi kabul etmemeniz gerekir. “Uzakta duruyorum bulaşmaz” gibi bir mantık ne yazık ki corona virüs için geçerli değil. Grip gibi “uzakta durunca” bulaşmamazlık yapmıyor. Sosyal mesafenin yani 1 metre kuralının uygulanmadığı her an bir risk oluşabilir. Bu arada grip demişken… Çok merak edilen, sık sık karıştırılan ve endişeye yol açan grip ve corona virüs arasındaki farkları kaleme aldığımız yazımızı da okumanızı öneririz.
 • Mümkünse ayrı bir tuvalet kullanın ve odanızı sık sık havalandırın. Bir tek siz kalıyor olsanız dahi her sabah pencerenizi açın ve içeri temiz hava girmesini sağlayın.
 • Evin ortak kullanım alanlarında mutlaka maske takın. Tıbbi maske sadece sokağa çıkarken değil karantina sürecince evde de takılmalı; ortak kullanım alanlarında…
 • Eğer tuvalet ortak kullanım ise bu durumda her kullanım sonrası mutlaka dezenfekte edin.
 • Sık sık el hijyeni sağlayın. Evdesiniz diye ellerinizi yıkamamazlık etmeyin ve sık sık sabun ile ellerinizi yıkayın. El yıkarken 20 saniye kuralına uyun ve uzmanların gösterdiği şekilde ellerinizi 20 saniye boyunca sabun ile yıkayın.
 • Sabun ile yıkadıktan sonra antiseptik jel ile ellerinizi ovalayabilirsiniz eğer bir cilt hassasiyetiniz yok ise. Fazla anti bakteriyel jel kullanımının ellerinizde tahriş yaratabileceğini de unutmayın.
 • Tabak, bardak, havlu, çatal, bıçak, kaşık aklınıza ne geliyorsa bu sürede ayrı olsun. Kendi malzemelerinizi kullanın, eşyalarınızı ayırın ve evdekiler ile ortak kullanmayın.
 • Eğer 14 gün içerisinde ateş, öksürük, solunum sıkıntısı ya da nefes darlığı gibi semptomlar görülürse bu durumda mutlaka sağlık kuruluşunu arayın ve doktor desteğinde bulunun.