Katlanabilir Ekranlı Rulo Tablet 'MagicScroll'

Queen's Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı katlanabilir ekranlı rulo bir tablet üretti. Tablet, eski insanların tecrübelerinden, eski parşömen tomarlarından esinlenerek tasarlandı, bu şekilde daha doğal ve kullanım açısından insanlara yabancı gelmeyecek bir ürünün ortaya çıkması hedeflendi.

magicscroll_tablet_nedir

MagicScroll ismi verilen tablet 7.5 inçlik(19 cm)  2K çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Cihazın ekranı silindirik bir gövdenin etrafına sarılabiliyor. Araştırmacıların ifadelerine göre tabletin gövde kısmı 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilmiş ve cihazın tüm donanımları bu kısımda yer alıyor. Yan taraflarda ise tablet rulo halindeyken ekranı döndürmenizi sağlayan çarklar bulunuyor. İçeriğin tamamını görmek istediğinizde ise kıvrılmış haldeki ekranı kolayca açabiliyor ve normal bir tablet gibi kullanabiliyorsunuz.

magicscroll_tablet

Silindirik gövdenin oldukça hafif olduğunu belirten araştırmacılar, tabletin katlanmış haldeyken bir cebe sığabilecek boyutlara ulaştığını, ayrıca cihazın bir telefon olarak da kullanılabileceği belirtilmiş.

Cihazın henüz çok yeni bir tasarım olduğunu belirten Queen's Üniversitesi'nden Human Media Lab araştırmacısı Dr Roel Verteegan,"MagicScroll projesiyle birlikte aklınıza gelebilecek her şeyin bir ekrana dönüşebileceğini göstermek istiyoruz. Zamanla MagicScroll'u bir kalem boyutuna kadar indirebilmeyi umuyoruz." sözlerini kullanıyor.