Enable Keep-Alive Çözümü

Keep Alive’ı Etkinleştirmek

 

Nedir : Keep-alive aynı TCP bağlantısıyla dosyaları göndererek hızı artırmak için kullanılır.
Çözüm : Keep-Alive özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir.
Uzman Yorumu : Server tarafında ayarlama gereklidir. 

 

Genel Açıklama

HTTP Keep-Alive veya HTTP sürekli bağlantılarının etkin duruma getirilmesi, aynı TCP bağlantısının birden çok HTTP isteği gönderip almasına olanak sağlar. Bu sayede, daha sonraki istekler için gecikme süresinde azalma görülür.

Keep Alive teknik anlamı ile, bir cihaz tarafından başka bir cihaza, aralarındaki bağlantının çalışıp çalışmadığını kontrol etme ya da bu bağlantının kopmasını önleme amacı ile gönderilen bir mesaj olarak tanımlanır.

 

Apache'de Keep-Alive Bağlantılarını Etkinleştirmek

Apache web sunucu programı Keep Alive bağlantılarını varsayılan olarak etkinleştirebilir. Ancak, httpd.conf dosyanıza aşağıdaki satırı doğrudan ekleyerek Keep Alive bağlantılarını açabilirsiniz.

Diyelim ki; internet siteniz paylaşılan bir ana bilgisayarda çalışıyorsa, muhtemelen httpd.conf dosyasına erişemeyeceksiniz. Bundan dolayı, barındırma sağlayıcınız hangisini seçerse bununla birlikte devam etmek durumunda kalacaksınız. Bazı web sitelerinin önerdiğinin tersine, .htaccess dosyanıza bir Header set Connection keep-alive yönergesi eklemek Keep-Alive bağlantılarını gerçekten etkin duruma getirmez. Fakat; tarayıcılara sunucunun kapasitesi ile ilgili yanıltıcı bilgiler gönderir.

 

Keep Alive’ı Etkinleştirmenin Faydaları

İnternet siteniz için Keep Alive özelliğini etkin duruma getirmek, sayfa hızı ve performansını artırmak için harika bir sayfa hızı optimizasyon işlemidir. Keep Alive özelliği ile kalıcı olarak TCP bağlantısı sağlanabilir. İnternet sitesi sayfalarınız daha hızlı yükleme süresi ile kullanıcı tarafından görüntülenirken, Keep Alive özelliği ile daha yüksek verimlilik sağlanacaktır. Bu da mutlu ziyaretçilere sahip olmanızı sağlar.