Kontakt lens nedir?

Göz problemi olanlar, bu kontakt lensin neredeyse hayati önemini çok iyi bilir. Okuma gözlüğü ile sokaklarda gezmek her ne kadar Hipster modasının bir parçası olsa da gerçekten gözlük takmak zorunda olanlar için durum hiç de sempatik değil aslında. Cam inceltme teknolojileri ile gözlük camları artık sürahi gibi olmasa da yataktan kalıp, gözlük takmak “zorunda” olmanın verdiği rahatsızlığı çeken bilir desek tam isabet etmiş oluruz bizce. İşte bu “zorunda olmak” kavramını yerle yeksan eden, kullanabilen için devrim niteliğinde bir buluş kontakt lens. Yıllardır da hayatımızda, öyle ki sadece göz problemleri için değil süs püs için de hayatımızda; bambi gözden, ceylan göze, cam mavisinden, orman yeşiline seçebildiğimiz kadar seçmekten özgürüz göz rengimizi. Bunun bir üstü operasyon ile göz rengini tamamen değiştirmek ancak bunu başka bir gün ele alırız. Ne diyorduk? Kontakt lens evet. Önce gelin bir tanımını yapalım. Kontakt lens, gözün bazı kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilen, kornea ön yüzeyine takılan merceklere verilen isimdir. Optik amaçlı kullanılmasının yanı sıra dediğimiz gibi kozmetik alanında da karşımıza çıkıyor. Aslında bir nevi protez çeşidi desek doğru olur, neticede harici uygulanan bir mercek. Kontakt lensler aynı zamanda bazı hastalıkların tedavisi için de kullanılır.

    contact-lens-or-eyeglasses--800x600

Kontakt lens tarihi

Kontakt lens fikrinin ilk temsilcisinin Leonardo da Vinci olduğunu biliyor muydunuz? 1508 yılında yayımladığı “Codex of the eye” isimli eserinde, modern kontakt lenslere ilham kaynağı sayılabilecek ilk prensipleri vermiş aslında. Bu prensiplerden hareketle birçok lens denemesi yapıldı, beraberinde pek çok risk de alarak. 1888 yılına gelindiğinde ise Alman Psikoterapist Adolf Eugen Fick, sorunsuz bir şekilde kullanabilen ilk kontakt lensi icat ederek büyük bir adım için önemli bir pencere aralandı. Bu lens, sadece birkaç saatliğine kullanılabiliyor olsa da zamanla, ilerleyen yıllar için iyi bir örnek teşkil etti. İlerleyen yıllarda akriliğin de icadı ile daha farklı materyaller üretilmeye başlandı. İlk plastik lensi William Feinbloom tanıttı. 1800’lü yıllarda başlayan furya, günümüze kadar gelişerek geldi ve hayatımızda önemli bir paya sahip oldu.

                         images

Kontakt lens kullanımı

Kontakt lens reçete edilmeden önce güzelce bir göz muayenesi gerekir, tüm detaylarıyla… Göze en uygun kontakt lense doktor ve hasta arasında yapılan bir görüşmeden sonra karar verilir. Kontakt lens takma süresi doktor tarafından belirlenir; taktığınız gibi gözlüklere veda etmezsiniz önce bir alışma süresi vardır. Adaptasyon süreyi yumuşak lensler için 3-4 gün, sert lensler için 2-4 hafta kadar olabilir. Bu alışma süresinde gözde sulanma, göz kırpıştırma, ışık hassasiyeti, kızarıklık ve bazen de hafif batma hissi oluşabilir. Bunlar genelde geçici rahatsızlıklardır ancak yine de doktorunuza haber vermeniz gerekir, gözün şakaya gelmediğini unutmamak lazım.

                    images (1)

Kontakt lens çeşitleri

Farklı çeşitlerde kontakt lensler vardır. Bu çeşitlilik gözünüz için en uygun olanı seçmenize de olanak sağlıyor bir yandan. Kontakt lens çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz; yumuşak lensler, yarı-sert lensler, kullan at lensler, renkli lensler, torik lensler. En sık kullanılanları yumuşak lensler, sert lensler ve renkli lensler olarak sayabiliriz. Yumuşak lensler hipermetrop, miyop, astigmat, yakın okuma zorluğu gibi görme bozukluklarında kullanılır. Sert kontakt lensler özellikle yüksek ve düzensiz astigmatı olan kişilerde kullanılır. Renkli lensleri de unutmadık elbette! Günümüzde çok popüler olan bir lens grubu olarak karşımıza çıkıyor. Göz renginizden memnun değilseniz birkaç saniye içinde hayalinizdeki göz rengine kavuşabilirsiniz. Kontakt lens ameliyatı olmaktan çekiniyor ancak dünyaya daha renkli gözlerle bakmak istiyorsanız sizin için en ideallerinden biri. Aynı zamanda görme bozukluğunu düzelten çeşitleri de mevcut. Yani hem görmenizi netleştirip hem de bakışlarınızı renkli yapabilirsiniz.

                                         images (4)

Kontakt lensin zararları

Yazımızın başında da dediğimiz gibi aslında bu mercekleri birer protez olarak düşünebiliriz. Gözlerimize sonradan ekleyeceğimiz bir materyal olduğu için elbette kendi içinde riskleri vardır. Bu olası riskleri şu şekilde sıralayabiliriz. Her lens kullanan bunları yaşayacak diye bir kural yok ancak yaşanması muhtemel riskleri şöyle birkaç maddede toparlayalım.

* Eğer ilk kez lens kullanıyorsanız, kullanım sırasında takma, çıkarma, batma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Hatta takamadığınız kanaatine varıp bu lens işini askıya alıp eliniz gözlüklerinize de gidebilir. Hemen pes etmeyin, eğer alerjik ya da başka sağlıksal bir durumunuz yoksa zamanla eliniz de gözünüz de alışacaktır.
* Kullanım süresine dikkat edin. Bazen “çok takmadım zaten” cümlesi ile rehavete kapılabilirsiniz ancak her lensin bir kullanım süresi olduğunu ve bu süreyi aşarsanız gözlerinizin buna ciddi tepkiler vereceğini unutmayın. Hatta bu sorunlar kalıcı göz kusurlarına dahi neden olabilir.
* Göz kuruluğuna neden olabilir. Yanınızda doktorunuzun önerdiği yapay gözyaşı taşımak zorunda kalabilirsiniz. Eğer göz kuruluğu probleminiz normalde de varsa ya da gözyaşı miktarınız az ise kontakt lens kullanmak sizin için uygun olmayabilir.
* Günde en fazla 10-12 saat lens kullanımı uygun görülür genelde. Daha fazla süreyle lens kullanmak gözlerinize zarar verebilir ve bir noktadan sonra görme kalitenizde düşüşe neden olabilir.